אבקת חלבון

אבקת חלבוןאבקת חלבון היא מוצר תעשייתי שמטרתו לספק את צריכת החלבון הגבוהה לה זקוקים אנשים העוסקים בפיתוח שרירים. מאחר ועל מנת לבנות את השריר ישנו צורך לצרוך כמות גבוהה של חלבונים, הרי שבאמצעות אבקת חלבון ניתן לקבל את החלבונים החשובים לבניית השריר מבלי לצרוך כמות גדולה מדי של מזון. היתרון של אבקת החלבון בא לידי ביטוי בכך שהיא לא מכילה כמות גבוהה של שומן או פחמימות כשלמעשה מדובר על חלבון מרוכז.

אבקת חלבון מתאימה במיוחד עבור מפתחי גוף שאין להם יותר מדי זמן להשקיע בארוחות או לכאלה שמעוניינים לחסוך את האנרגיה הדרושה להכנת הארוחות.

צריכת החלבון של מפתחי הגוף

ההמלצה הכללית לאוכלוסייה לצריכת חלבון משתנה בהתאם למסת הגוף, אך באופן עקרוני ההמלצה היא להקפיד על צריכת חלבונים בכמות של 0.8 גרם חלבון על כל ק"ג משקל גוף. לפיכך, אדם השוקל מאה ק"ג צריך להקפיד על צריכה של שמונים גרם חלבון ליום. עם זאת, אדם המעוניין להגדיל את נפח השרירים שלו, יכול להגיע גם לצריכה של 1.6 ואף של שני גרם לכל ק"ג משקל גוף.

על מנת להתאים את כמות החלבון למשקל הגוף יש לקחת בחשבון מן הסתם את סוג האימונים, את נפח האימונים, את רמת העצימות של האימונים ואת המטרה של המתאמן. בדרך כלל כמות החלבון מותאמת למתאמן על ידי דיאטנית קלינית מוסמכת ועל ידי השימוש באבקת חלבון ניתן להגיע לצריכה המומלצת בקלות רבה וביעילות גבוהה.

ערכים תזונתיים של אבקת חלבון

הערכים התזונתיים של אבקות החלבון משתנים ממוצר למוצר. לאור זאת, לא ניתן לספק מידע בנוגע לכל סוגי אבקות החלבון באשר הם. מכיוון שכך הם פני הדברים בחרנו להביא בפניכם נתונים ממוצעים בנוגע לתכולת הרכיבים השונים במאה גרם של אבקת חלבון ביצה להלן:

  • 382 קלוריות, 81.1 גרם חלבון, 7.8 גרם פחמימות, אפס גרם שומן.
  • ויטמינים – 0.18 מק"ג ויטמין B12, 0.036 ויטמין B6, 0.775 מ"ג ויטמין B5, 0.865 ויטמין B3, 2.53 מ"ג ויטמין B2, 0.005 מ"ג ויטמין B1 (סך הכול 4.229 מ"ג ויטמינים מקבוצת B).
  • מינרלים – 62 מ"ג סידן, 0.15 מ"ג ברזל, 88 מ"ג מגנזיום, 111 מ"ג אבץ, 1125 מ"ג אשלגן.

צריכת אבקת חלבון

את האבקה נהוג לערבב בנוזלים שונים כמו למשל מים או חלב ולתמיסה הנוצרת ניתן להוסיף רכיבי מזון שונים כמו למשל אגוזים, פירות יבשים, ממתיקים מלאכותיים ועוד. מן הסתם כל תוספת שכזו מוסיפה לא רק טעם, אלא גם מרכיבים תזונתיים אותם יש לקחת בחשבון. כיום ניתן להשיג מגוון רחב ביותר של אבקות חלבון המגיעות בטעמים שונים כמו למשל אבקת חלבון בטעם שוקולד, ווניל, תות ועוד.

לצד אבקות החלבון הסטנדרטיות ישנן גם אבקות חלבון המועשרות ברכיבי תזונה נוספים מעבר לחלבון.