מהי דיאטת אשכוליות?

מהי דיאטת אשכוליות?דיאטת האשכוליות שרדה את מרבית הדיאטות האופייניות, ומקורה עוד בשנות השלושים. אוהדיה טוענים כי אשכוליות מכילות אנזימים מסוימים, שכשאוכלים אותם לפני מזונות אחרים, ניתן לשרוף שומנים ביעילות.

קיימות מספר גרסאות לדיאטה זו. היא בדרך כלל נמשכת בין עשרה ל-12 ימים, ומסייעת להפחתה של עד עשרה קילוגרמים. אך לפני המעבר לתחילת הדיאטה, יש להבין את העובדות, במיוחד לגבי תהליך שריפת השומן.

המותר והאסור בדיאטת אשכוליות

מומלץ לאכול הרבה אשכוליות, ובמיוחד לפני או במהלך כל ארוחה. הגרסה הקלאסית של הדיאטה כוללת:

הפחתת סוכרים ופחמימות – כולל אורז, תפוחי אדמה ופסטה.

הימנעות ממזונות מסוימים העשירים בשומנים בריאים או כולסטרול – ביצים, בשר שמן ובשר אדום.

מרבית גרסאות דיאטת האשכוליות ממליצות אף להפחית את כמות הקלוריות עד לאכילת שמונה מאות קלוריות ביום, שתיית שמונה כוסות מים וכוס קפה אחת ביום.

עקרונות דיאטת האשכוליות

גרסאות מסוימות של דיאטה זו הן קפדניות ביותר, ואחרות גמישות למדי. כך או אחרת, יש להתרגל לטעם הפירות החמצמצים. חלק מהגרסאות מגבילות פחמימות ומזנות עתירי שומנים וכולסטרול, כמו גם מצריכות הפחתה משמעותית של צריכת הקלוריות היומיות.

בגרסאות אחרות יש פשוט לאכול אשכוליות לפני או במהלך כל ארוחה, ואז לאכול פחות או יותר מה שרוצים. הגרסה הקלאסית כוללת שילוב מזונות כדי להשיג את השפעת שריפת השומן (השנויה במחלוקת, יש לציין), וממליצה לאכול בשר בקר רזה עם סלט ירקות.

טיפים לדיאטת אשכוליות

יש לאכול אשכוליות טריות ובשלות, לאחסנן בטמפרטורת החדר, הרחק מאור שמש ישיר. מומלץ להניח אותן בקערה על השולחן או על הדלפק במטבח, שכן מראה הפירות הזמינים מוביל לבחירה בהם כחטיף לעיתים קרובות יותר מאשר פשיטה על ארונות למציאת חטיף פחות בריא.

אפשר להכין סלט פירות עם תותים, אננס, אשכוליות פרוסות, מנדרינות וענבים, לארוחת צהריים או ערב, להוסיף אגוזי מלך, גבינה רזה מפוררת ורוטב לימון או רוטב הדרים. בנוסף, אפשר להכין מיץ אשכוליות טעים לארוחת הבוקר, ללא חומרים משמרים או תוספות ממתיקים.

מהם היתרונות הבריאותיים של דיאטת האשכולית?

פירות וירקות מכל הסוגים קשורים לסיכון מופחת של מצבים בריאותיים שליליים רבים. מחקרים מוכיחים כי צריכה גוברת של מזונות צמחיים כגון אשכוליות מפחיתה את הסיכון להשמנה, סוכרת, מחלות לב ותמותה, תוך קידום עור בריא, אנרגיה מוגברת ומשקל נמוך יותר.

מומחים סבורים כי אשכוליות לבדן אינן שורפות שומנים ואינן מובילות לירידה במשקל, אך שילובן כחלק מתזונה בריאה מעניק דחיפה להשגת משקל היעד הרצוי.

סיכונים בריאותיים פוטנציאליים מדיאטת אשכוליות

יש להימנע מצריכת אשכוליות כשנוטלים תרופות מסוימות, שכן התרופה עלולה לעבור למחזור הדם במהירות גבוהה מהרגיל. במקרים רבים, רמות גבוהות אלו עלולות להיות מסוכנות.

תרופות חוסמות תעלות סידן, תרופות להפחתת רמות כולסטרול ותרופות פסיכיאטריות הן חלק מהתרופות הנפוצות ביותר הפועלות באינטראקציה עם אשכוליות.

יש להיזהר באכילת אשכוליות גם אם קיים מצב רפואי בכליות. עודף אשלגן עלול להזיק לאנשים שאצלם הכליות אינן מתפקדות ביעילות. אם הכליות אינן מסוגלות להסיר אשלגן עודף מהדם, המצב עלול להיות קטלני.

אנשים עם מחלת רפלוקס עלולים לחוות עלייה בתסמינים כגון צרבת במהלך צריכת מזונות חומציים ביותר כגון פרי הדר, למרות שהתגובות הן אישיות ומשתנות.