דיאטת דוקאן – לרדת במשקל בארבעה שלבים

דיאטת דוקאן - לרדת במשקל בארבעה שלביםדיאטת דוקאן נוצרה בשנת 2000 על ידי רופא ותזונאי צרפתי בשם פייר דוקאן. לדבריו, כשמבינים את כללי הדיאטה ומקפידים עליהם, ניתן להפחית מהמשקל עשרה קילוגרמים בשבוע, ולא להשיבם. עיקרי תכנית הדיאטה הם אכילת חלבונים רזים, סובין, שיבולת שועל ושתיית שפע מים. בנוסף, יש להקפיד על הליכה של לפחות עשרים דקות ביום.

זוהי תכנית תזונה המגבילה פחמימות ובכך מאלצת את הגוף לשרוף שומנים. בעיקרון, ניתן לאכול כמויות מזון בלתי מוגבלות, כל עוד הם נכללים ברשימת המזונות המאושרים, הכוללת מעט מאוד פחמימות, אם בכלל.

הדיאטה מורכבת מארבעה שלבים, במהלכם יש לאכול שפע חלבון, סובין ושיבולת שועל.

שלב "התקיפה"

שלב זה נמשך עשרה ימים, כשהמטרה היא להפחית ארבעה עד שישה קילוגרמים. בשלב זה ניתן לאכול את כל סוגי החלבונים הרזים ללא הגבלה, בתוספת כפית וחצי שיבולת שועל ולשתות לפחות שש כוסות מים מידי יום, על מנת להאיץ את קצב חילוף החומרים.

אין ספירת קלוריות בדיאטת דוקאן והחלבון הרזה יכול לכלול את כל סוגי הבשר הבקר, דגים, עוף, ביצים, סויה וגבינת קוטג', יש להימנע מאכילת בשרים מעובדים עם תוספות סוכר. שיבולת שועל מכילה רמות גבוהות של סיבים, כלומר, חלק משמעותי מהפחמימות מתעכל היטב. הסובין ממלא היטב ומדכא את תחושת הרעב.

שלב "הגיבוש"

שלב זה עשוי להימשך מספר חודשים, במהלכם ניתן להוסיף כמויות בלתי מוגבלות של ירקות שאינם עמילניים, בתוספת חצי כף שיבולת שועל. יש להימנע מאכילת פירות כדי להשיג משקל יעד הדרגתי של הפחתת קילוגרם אחד בשבוע.

לכן, אם אדם צריך להפחית 15 קילוגרמים, שלב זה נמשך 15 שבועות. הירקות המותרים לאכילה ללא הגבלה הם גזר, תירס, אפונה, תרד, במיה, חסה, ושעועית ירוקה. ניתן אף לאכול כמויות בלתי מוגבלות של חלבונים דלי שומן ולשתות שמונה כוסות מים מידי יום.

שלב האיחוד

מאופיין בחמישה ימים על כל קילוגרם שהופחת. בשלב זה ניתן לאכול ירקות מידי יום, בתוספת פרי אחד דל בסוכר, שתי פרוסות לחם מחיטה מלאה, ושתי כפות גבינה קשה. גם בשלב זה ניתן לאכול כמויות בלתי מוגבלות של חלבונים וירקות מידי יום, ושתי מנות של מזונות עמילניים או שתי ארוחות "חגיגה" בחודש, בהן ניתן לאכול מה שרוצים. יחד עם זאת, יום אחד בשבוע צריך להיות מאופיין באכילת חלבונים טהורים בלבד, ורצוי שזה יהיה יום קבוע.

שלב הייצוב

זהו שלב התחזוקה, והחלק הארוך של התכנית. בשלב זה ניתן לאכול מה שרוצים, מלבד יום אחד בשבוע, בהם מבצעים את כללי השלב הראשון לגבי אכילת חלבונים רזים, עם שלוש כפות שיבולת שועל והליכה של עשרים דקות ביום.

מאפייני דיאטת דוקאן

הידועניות ג'ניפר לופז וקייט מידלטון ביצעו דיאטה זו והצליחו להשיל את הקילוגרמים העודפים לאחר הלידה ולשוב למשקל הגוף התקין. ואכן, ניתן להתמיד בדיאטה לטווח הארוך, באמצעות הקפדה על שלב הייצוב במשך כל החיים ולהפוך את הדיאטה לחלק מאורח החיים.

בנוסף, ניתן לאכול במהלך כל השלבים מסטיקים ללא סוכר, ממתיקים מלאכותיים, תבלינים ולשתות קפה ותה ללא המתקה. בשלבי הגיבוש והייצוב ניתן לשתות כוס יין אחת ליום. הכנת הארוחות אינה תהליך מורכב, ואין צורך במרכיבים יקרים, אך יש לשמור על כללי ההגבלות בתחילת הדיאטה.

דיאטת דוקאן מאופיינת בעיקר באכילת חלבון רזה וסובין, שעשויים להיות חד גוניים או "משעממים", בעיקר כשלא ניתן לגוון את התזונה עם פירות, דגנים מלאים ושומנים בריאים. במהלך כל שלבי הדיאטה יש להקפיד על הליכה יומית של עשרים דקות עד חצי שעה.