דיאטת חרמון מן

דיאטת חרמון מןדיאטת חרמון מבוססת מצד אחד על עקרון הפרדת פחמימות וחלבונים, כפי שמחקרים רבים סבורים כי זוהי הדרך הנכונה להרזיה, אך מצד שני סבורים מומחים כי זוהי דיאטה שאינה מאוזנת.

כך או אחרת, מומלץ להתייעץ עם תזונאית קלינית או מומחה בריאות אחר לפני התחלה בדיאטה זו, למרות שהיא פותחה במקור לפני למעלה מעשרים שנים על ידי שני רופאים בשם ד"ר חרמון וד"ר אבי מן.

בנוסף להגבלות רכיבי המזון והכמויות המותרות, ייחוד שיטת דיאטת חרמון מתבסס על התפיסה לפיה אדם המעוניין להפחית ממשקלו, צריך לקבל טיפול של דיקור סיני להרזיה.

עקרונות דיאטת חרמון

שיטה זו מבוססת על הפרדה בין שני אבות המזון, פחמימות וחלבונים. מפתחי השיטה סבורים כי כשהגוף אינו מקבל שני אבות מזון אלו, הוא מייצר את החסר בעצמו, ושורף כמויות משמעותיות של קלוריות בתהליך.

זוהי תכונת הישרדות בסיסית המובילה לירידה מהירה במשקל. שיטת חרמון מבטיחה הפחתה מהירה של עד עשרה אחוזים מהמשקל העודף, אחת לשבוע, והפחתה של כעשרים קילוגרמים בתוך שלושה חודשים.

ד"ר חרמון סבור כי לא יגרם לגוף נזק משמעותי אם לא יקבל חלבונים בשבוע מסוים, שכן הוא ייצר בעצמו את החומרים הנחוצים לו המגיעים לרוב מחלבונים, ומצד שני, בשבוע הבא יקבל שוב את החלבונים, אך ללא פחמימות.

זוהי שיטה המתאימה לשלושה חודשים, כשבכל שבוע קיימת הקפדה על תפריט שונה הכולל הגבלות שונות. בחודש וחצי הראשונים מלווה הדיאטה בטיפול בדיקור סיני.

דיקור סיני להרזיה

טיפול זה הוא שיטת ריפוי סינית עתיקה, בעלת הצלחות מרשימות ופופולאריות ביותר, לירידה במשקל כמו גם למטרות רפואיות אחרות. הרפואה הסינית מתבססת על הרעיון לפיו בגוף האדם זורמת אנרגיית צ'י הקובעת את רמת הבריאות.

כך, למשל, עודף משקל נוצר כתוצאה מעודף צ'י, מחסור בצ'י, או כתוצאה מחסימה בזרימת צ'י במקום כלשהו בגוף. הטיפול בדיקור סיני מאתר את האזורים הרלוונטיים בגוף לשם פתרון המצב, ואז נועץ המטפל מחט דקה במקום בגוף הדרוש טיפול.

המחט מדקרת את המרידיאן הרלוונטי, מאזנת את זרימת הצ'י, מאפשרת לו להגיע לכל אזורי הגוף וכך נפתרת הבעיה. המחטים נותרות על הגוף למשך שבוע, נתמכות במדבקה, ומוחלפות אחת לשבוע במהלך החודש וחצי הראשונים של הדיאטה.

מהלך דיאטת חרמון

דיאטה זו צריכה להתבצע תחת פיקוח רפואי בלבד, ולמשך לא יותר משלושה חודשים. בתקופה זו נפגש המטופל עם הרופא אחת לשבוע, ומקבל טיפול של הרכבת תפריט אישי לשבוע, כמו גם טיפול בדיקור הכולל החדרת חומרים מדכאי תאבון.

לאחר שבוע נבדק המצב הבריאותי, המחטים מוחלפות, והרופא מחשב את מסת הגוף, כמות הקלוריות לשמירת משקל במנוחה, וכך נבחר תפריט תזונה לשבוע הבא, כשכל תפריט שונה מקודמו.

ייחודיות השיטה היא בכך שדיאטה זו אינה כרוכה בשינוי באורח החיים. המטופל צריך רק לדבוק בשיטה זו לתקופה מסוימת. הפרדת אבות המזון מאיצה את תהליך פירוק השומן ולכן מתרחש קצב ירידה מהיר.

יתרונות וחסרונות של דיאטת חרמון

בשיטה זו, ניתן להפחית במשקל במהירות; היא מותאמת אישית לצרכי המטופל; ניתן לאכול ללא הגבלה מהמזונות הכלולים בתפריט השבועי, ולא קיימת הגבלת שעות לאכילה. כמו כן, דיאטה זו מתאימה לאנשים רבים, כולל חולי סוכרת, וחולים במחלות כרוניות, כל עוד שמבצעים אותה תחת פיקוח רפואי.

החסרונות הם שדיאטה זו כרוכה במשמעת עצמית חזקה, שכן מדובר במבנה תזונה די חד גוני.

תפריט דוגמה לדיאטת חרמון

דיאטה זו כוללת רכיבים כגון בשר, לחם, גבינות, תפוחי אדמה, אורז, קורנפלקס, וירקות ללא הגבלה המוכנים בצורת אפיה או לאכילה כשהם טריים.

שבוע דגים – כולל אכילת טונה, סלמון מעושן, ודניס, אפויים או טריים.

שבוע בשר – כולל אכילת נקניק פסטרמה, בשר הודו, בקר או עוף.

שבוע גבינות – כולל אכילת גבינות לבנות, צפתיות, קוטג', המכילות עד חמש אחוז שומן בלבד.

התחייבויות – אסור לשתות חלב או לטגן את המזון, ופירות מוגבלים לשבועות פרטניים. בנוסף, יש להקפיד על קצב אכילה איטי ולשתות שפע מים.