דיאטת מיכל צפיר

דיאטת מיכל צפירהדיאטה בשיטת מיכל צפיר מתבססת על ניסיונה האישי. כאישה שסבלה ממשקל יתר במשך שנים רבות, ללא הצלחה להיפטר מהשומנים העודפים באמצעות דיאטות שונות, ובעיקר בשל הכחשת המציאות וחוסר יכולת לגייס כוח רצון להתמיד בדיאטה ולשמור על המשקל היציב, היא מצאה את השיטה המנצחת, הטמונה בשינוי הגישה לחיים בכלל ולתזונה בפרט. זהו מבחינתה השלב ה'טרום ראשון', המתחיל בהארה. או במילים אחרות, היכולת לומר בקול 'אני אדם שמן'.

השלב הבא, שהוא השלב הראשון בתהליך שלדבריה אינו מסובך, הוא ההחלטה לשנות את המצב, לנהל חיים בריאים המובילים בהכרח לבריאות נפשית. את מטרות המשקל יש לבצע באופן אישי, כלומר, להציב יעדים אישיים, לא להשוות את המשקל האישי למשקל של אחרים, ולבחור את הדרך המתאימה ביותר שעובדת לטווח הארוך.

עקרונות דיאטת מיכל צפיר

עם ההארה לגבי המשקל העודף וקבלת ההחלטה הנחושה, הופך התהליך להיות קל ומהנה. לכן, חשוב להגדיר במדויק את המטרה ולבחור יעד מציאותי, לא עשרה ואף לא עשרים קילוגרמים בחודש או חודשיים, אלא פשוט להחליט להתחיל במספר קילוגרמים אותם יש להשיל, ולהמשיך משם. כך הופכת ההתמודדות לקלה וניתן להתמיד בתהליך.

גם הדיאטה מורכבת על פי האופי האישי, נקודות החולשה והחוזק, והבנת התכונות האישיות שיסייעו להצליח בתהליך או להכשילו. לכל אדם המעוניין להפחית במשקל, ואינו מעוניין שהדיאטה תתפתח להפרעת אכילה, יש את המסגרת המתאימה לו, לכן יש להבין אף מה מתאים ולהחליט אם לבצע את השינוי לבד, בעזרת דיאטנית או בסיוע של קבוצת תמיכה.

מהלך דיאטת ממיכל צפיר

הדיאטה מתחילה בארוחת בוקר קבועה כדי שלא יהיה צורך "לחטוף" בהמשך היום מכל הבא ליד. גם ארוחת הבוקר מותאמת אישית בהתאם להעדפות ויכולה לכלול יוגורט עם פרי וקפה, או חביתה עם מעט שמן וסלט ירקות. העיקרון בארוחה זו, ובארוחות הבאות הוא להקפיד שכל רכיבי התזונה יהיו בריאים ומזינים.

העיקרון המעט מורכב יותר, הוא שבתזונה על פי מיכל צפיר לא קיימים ממתקים, חטיפים, ממתיקים ממלאכותיים, סוכרים, מאכלים עתירי שומן ואף לא דלי שומן, אלא מזונות בריאים בלבד, הווה אומר לחם קל מקמח מלא, פסטה ואורז מלאים, עדשים, שפע ירקות ופירות, וחזה עוף או דג צלוי במקום שניצל מטוגן.

אם החורף הגיע והביא איתו את הקרמבואים הנחשקים, ואם חום יולי-אוגוסט פשוט מכריח להתקרר מעט עם ארטיק קרח – אלו יוצאים מהלקסיקון ובמקומם יש לאכול גלידת יוגורט ללא סוכר, וגם, רק אם מוכרחים, ותמיד להעדיף תפוח על פני אבטיח, מלון, אפרסקים או כל הפירות המהממים, אך עתירי הסוכרים.

לא דיאטה, אלא דרך חיים

לדברי צפיר, אכילה בריאה היא אכילה מהנה, וקשה שבעתיים לנהל חיים עם משקל עודף. היא מאמינה ש'כל אחד יכול', וכך אף כינתה את שיטת התזונה והפעילות הגופנית שלה. לטענתה, התהליך של ספירת הנקודות, או הקלוריות, או אחוזי השומן, מייגעים וממילא אינם מניבים תוצאות משמעותיות, וודאי שלא תוצאות הנשמרות לטווח הארוך.

בשיטה שלה יש להבין כי אכילה אין פירושה מראה גופני בלבד, אלא להבין את הערכים התזונתיים של המזונות הנאכלים מבחינה בריאותית והשפעתם על הגוף. היא מסבירה שכשמפסיקים לעשות דיאטה ומתחילים לאכול בריא, להתעמל, ובכלל להיות אדם שמח, הגוף מגיב בהתאם והמשקל ומבנה הגוף משתנים. זהו אורח חיים לכל החיים, וגישת תזונה המבוססת על שפה חדשה ושונה לחלוטין.