מהי דיאטה נורדית?

דיאטה נורדיתהדיאטה הנורדית החדשה מתבססת על תזונה אירופאית שמקורה בדנמרק, שוודיה, פינלנד, נורבגיה ואיסלנד, ארצות שהתפריט שלהן כולל ריבוי מוצרי חלב, דגים ובשרים מעושנים, ופירות וירקות.

דיאטה זו פותחה בשנת 2004, כששפים ומומחים מתחום המזון, בחמשת המדינות הנורדיות, נפגשו בקופנהגן כדי להגדיר מטבח מקומי חדש, אשר בניגוד להרגלי האכילה המסורתיים, יהיה מבוסס על תזונה בריאה.

זוהי דיאטה בסיסית ופשוטה הכרוכה בעלויות סבירות, תוך שימת דגש על חומרים עונתיים, הימנעות מתוספי מזון מעובדים והפחתה משמעותית של מזונות מהירים.

עקרונות דיאטה נורדית

דיאטה זו עשירה במזונות מן הצומח, וכוללת בעיקר שפע ירקות שורש, כרוב, ירקות כהים, תפוחים ואגסים, פירות יער, דגנים מלאים כגון שיפון ושיבולת שועל, ודגי סלמון והרינג. מזונות אלו משולבים עם בשרים דלים בשומן וכמויות קטנות של חלב. מקורות תזונה טבעיים אחרים כוללים פטריות, שום, עשבי תיבול טריים כולל שמיר, עירית ושומר, ולקינוח ניתן לאכול פודינג עשוי משעורה.

במובנים רבים, התזונה הנורדית החדשה זהה מאוד לדיאטה ים תיכונית, אלא שהיא מסתמכת על שמן קנולה במקום על שמן זית, ומתבססת על תוצרת החקלאות המקומית, פשוט כהשתקפות של התנובה המתאפשרת על ידי האקלים באזור, בהתבסס על מקורות טבעיים של קרקע ומים המניבים את התוצרת הטובה ביותר.

ביקור בשווקי איכרים או בחוות חקלאיות מספקים גישה נרחבת יותר למזונות עונתיים מקומיים, כגון פירות, ירקות, פירות יער ואפילו בשרים. ניתן למצוא ריבת פטל כתומה אורגנית, ומעדנים המבוססים על רכיבים בריאים וטריים.

יתרונות הדיאטה הנורדית ללב ולמשקל

מחקר שפורסם בשנת 2013 בכתב העת Journal of internal Medicine, מצא כי התזונה הנורדית החדשה משפרת את רמות הכולסטרול בדם בקרב אנשים עם גורמי סיכון למחלות לב. בהשוואה לתזונה הנורדית הרגילה, או לתזונה המערבית הטיפוסית. חלק מהמחקרים, אך לא כולם, מצאו כי דיאטה זו מפחיתה לחץ דם ומשפרת את הרגישות לאינסולין. היתרונות מתקבלים כבר לאחר חודש וחצי עד שנה וחצי של הקפדה על הדיאטה.

מעניין לציין כי שני מחקרים הוכיחו כי אנשים הפחיתו ממשקלם באופן משמעותי עם דיאטה זו, אם כי לא התבקשו להגביל קלוריות, ותחושת שביעות הרצון שלהם הייתה גבוהה. מחקר אחר הוכיח כי אנשים שאכלו בקביעות שישה מאכלים האופייניים לדיאטה זו, נמצאו בסיכון נמוך יותר למחלות לב.

ביקורת ויתרונות דיאטה נורדית

לא קיימים מחקרים המשווים בין הדיאטה הנורדית החדשה לבין תזונה ים תיכונית, אך מדענים קובעים בביטחון מסוים כי שתי הדיאטות, בצורות האידיאליות שלהן, בריאות, היות והן מבוססות על רכיבים צמחיים כגון פירות, ירקות ועשבי תיבול, ועל דגנים, דגים, בשר רזה ושמנים צמחיים בלתי רוויים.

הנחיות הדיאטה מורות על הימנעות מדגנים מזוקקים, תוספי סוכר, בשר אדום שמן ובאופן כללי להתרחק ממזון מעובד ותעשייתי. זוהי דיאטה המבוססת בעיקר על פרשנות מקומית של עקרונות אכילה בריאה, ולכן אי אפשר לטעות איתה.

חוקרי תזונה שחקרו את הדיאטה הנורדית מצאו כי היא מאופיינת בעיקר מיחסים משופרים של כולסטרול טוב וכולסטרול רע. בנוסף, היא גורמת לירידה של עשרים עד ארבעים אחוזים בסיכון לסוכרת מסוג 2. אלא שיתרונות הדיאטה מתאפשרים עם תכנון ארוחות נכונות, המאפשרות הפחתה ממוצעת במשקל של שלושה עד שבעה קילוגרמים, במשך חודשיים וחצי.

דיאטה זו ראויה לציון היות והיא שונה מדיאטות אופנתיות, דיאטות בזק ותכניות תזונה אחרות אותן מאמצים אנשים מתוך ניסיון להשיל במהירות מספר קילוגרמים, ואז מוותרים עליהן ברגע שהגיעו למטרת המשקל.

תפריט דיאטה נורדית

הדיאטה הנורדית עוסקת בשינוי גישת החשיבה לתזונה, ומטרתה היא לא לבצע ניסים מהירים בשינויי המשקל. היא שומרת על הבריאות כדרך חיים ומגדירה מונח חדש למצבי אכילה, המאופיין בשיבה לשורשי התזונה האמיתיים עליהם הקפידו אנשים בעבר, לפני תעשיית המזון המהיר והמעובד.

היות ועקרונות הדיאטה מתבססים על תזונה המגיעה מרכיבים טבעיים הגדלים באזור, בארץ ניתן לעקוב אחר תפריט קל, המבוסס בעיקר על אגוזים, ירקות, דגים ולחמים מלאים כגון לחם שיפון ולחם שאור. תפריט הדיאטה כולל כרוב, שמן קנולה, דגים, כגון בקלה, הרינג וסלמון העשירים באומגה 3, ושיבולת שועל המכילה נוגדי חמצון.

חסרונות הדיאטה הנורדית

היבט אחד שעשוי להקשות על המעקב אחר דיאטה זו, הוא השימוש במרכיבים הנמצאים בשפע בסקנדינביה, שאינם בהכרח זמינים במקומות אחרים בעולם. אך שוב, אם מתבוננים על הדיאטה כעל שינוי בגישה, ולא כעל תכנית קפדנית או מפת דרכים תזונתית, אולי ניתן לעקוב אחריה בכל זאת.

כך, למשל, אם אין גישה לאוכמניות, ניתן לאכול במקומם דגים המספקים את מקורות אומגה 3 ומתפקדים כנוגדי חמצון. אם אנשים לא אוהבים דג בקלה, או שקשה למצוא דג מעושן גדול טרי, סלמון עובד באותה המידה. זיתים, עגבניות, ומלפפונים נמצאים בכל מקום, והם טובים למרכיבי הדיאטה.