תזונה מומלצת לסובלים מנחירות

תזונה מומלצת לסובלים מנחירותתפריט עשיר בוויטמינים ומינרלים, פעילות גופנית מתונה ובכלל – אורח חיים נכון, יכולים להשפיע עלינו לא מעט ובעיקר – על בריאותנו. הסובלים מנחירות מתמודדים עם לא מעט קשיים, הן בזמן השינה והן בשעות הערות עצמן.

הנחירות הטורדניות פוגעות באיכות השינה שלהם במהלך הלילה וגורמות להם לעייפות רבה במהלך היום. על פי מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות נמצא קשר ישיר בין תזונה לנחירות, ובעיקר – בין תזונה לא נכונה ואורח חיים לא בריא לבין נחירות.

השפעת הנחירות על השינה

כמעט מחצית מבני ה – 40 ומעלה נוחרים בכל לילה, גברים יותר מנשים. ישנם גם ילדים קטנטנים, שנוחרים אך פחות ממבוגרים. ישנם כאלה שנחירותיהם מגיעות לעוצמות גבוהות, בעוד שיש את אלה הנוחרים נחירות חרישיות. כך או כך, מדובר בתופעה שיכולה להשפיע באופן שלילי על איכות חייו של הסובל ממנה, וגם על איכות חייהם של הקרובים אליו (בן או בת הזוג).

אחת הסכנות בנחירות הן הפסקות הנשימה, המלוות להן. הפסקות שינה אלו, וגם אם הן קצרות במיוחד, משפיעות על מהלך השינה ובעיקר כשהן תכופות מאד. גם דום שינה הוא סכנה של ממש ונחירות הן אחד המאפיינים שלו. דום שינה יכול לגרום להפסקת שינה ממושכת ומעבר לכך למנוע מהסובל ממנו שינה רצופה. הדבר משפיע עליו לא מעט ביום שלמחרת וגורם לתחושת עייפות רבה והקושי להתמודד עם מטלות היום יום.

תזונה נכונה ונחירות – על הקשר ביניהן

רבים, הסובלים מעודף משקל, נוחרים לא מעט במהלך הלילה. השמנת יתר, שמלווה בתסמינים רבים, יכולה להשפיע באופן משמעותי על הסובל ממנה ולגרום לו לבעיות בריאות שונות. הדבר נכון במיוחד אצל גברים, הסובלים מעודף שומן בטני, הלוחץ על מערכת הנשימה וגורם לדום נשימה במהלך השינה. זו בדיוק הסיבה מדוע תזונה נכונה וגם פעילות גופנית יכולות לסייע לסובלים מכך ולשפר את מצבם.

אז, מה אוכלים? באופן כללי, תפריט שמספק לגוף את כל הוויטמינים והמינרלים שהוא צריך הוא התפריט הנכון ביותר. תפריט שיש בו דגנים מלאים, ירקות בשלל צבעים, קטניות וגם פחמימות מורכבות, הוא תפריט מצוין.

יחד עם זאת, חשוב גם לשים לב לכמויות וגם לשעות שבהן אוכלים. כדי למנוע עומס על מערכת העיכול, כדאי להקפיד לאכול את הארוחה האחרונה ביום לפחות 4 או 5 שעות לפני השינה ולא בסמוך לה.

במידה ובכל זאת אוכל בשעות הערב, יש לוודא שזו תהיה ארוחה קלילה, של פרוסת לחם מלא וגבינה עם ירק בצד. כדאי גם לאכול מספר ארוחות קטנות במהלך היום, בין 4 ל – 5 ארוחות במידה וזה אפשרי, במקום שתי ארוחות גדולות וכבדות.

בנוסף, חשוב להקפיד על צריכת נוזלים מספקת, של בין 8 ל – 10 כוסות, ומומלץ שאלו תהיינה כוסות מים ולא משקאות ממותקים עשירים בסוכר ובקלוריות.

ומה לגבי פעילות גופנית?

אורח חיים נכון ובריא הוא כזה הכולל, לצד תזונה טובה ועשירה, גם פעילות גופנית מתונה. כדי להשיל מהמשקל ולהפחית באחוזי השומן ובמיוחד באזור הבטן, חשוב לשלב גם פעילות ספורטיבית כלשהי במהלך היום, ובכל יום.

זו יכולה להיות הליכה בקצב בינוני בכל יום, הליכה של 45 דקות או שעה, זו יכולה להיות שחייה בבריכה הציבורית או ריצה במרחבים הפתוחים. אפשר גם לשלב פעילויות ספורטיביות אחרות, כמו משחק כדורסל או כדורגל ומשחקים ספורטיביים מהנים נוספים. הירידה במשקל לאור התזונה הנכונה וגם הספורט תוביל, במרבית המקרים, להפסקת הנחירות, או לכל הפחות, שינוי בעוצמתן ובתדירותן.