מהי דיאטת סאות' ביץ'?

מהי דיאטת סאות' ביץ'?דיאטת סאות' ביץ' מבוססת על תזונה דלת פחמימות, כמסלול בטוח לירידה במשקל, אך המפתח אינו הימנעות מוחלטת מפחמימות ושומנים, אלא הבנת בחירת הפחמימות הנכונות והשומנים הבריאים. גישת התזונה מבוססת על תכנית המורכבת משלושה שלבים המסייעת לחולי לב להוריד במשקל ולהפחית את רמת הכולסטרול.

המזונות בדיאטת סאות' ביץ' כוללים סיבים וחומרים מזינים, המאפשרים את הפחתת התשוקה למזונות מתוקים כדי לקדם את הירידה במשקל ולשמור על משקל תקין לכל החיים. בשבועיים הראשונים, שהם השלב הראשון של הדיאטה, ניתן להפחית בין שמונה ל-13 קילוגרמים.

מהלך דיאטת סאות' ביץ'

זוהי גישת תזונה בריאה המסייעת להפחתה במשקל. הדיאטה מורכבת משלושה שלבים: השלב הראשון הוא המגביל ביותר, ובמהלכו יש להימנע מאכילת לחם, אורז, תפוחי אדמה, פסטה או פירות. בשלב השני ניתן להוסיף בהדרגה חלק ממזונות אלו. המעבר לשלב השלישי מתבצע כשמגיעים למשקל היעד, והוא מאפשר משקל בריא לכל החיים.

השלב הראשון המחמיר כולל:

שפע חלבונים – כגון בשר בקר, עוף, דגים, ביצים וגבינות.

שומנים מסוימים – לרבות שמן קנולה, שמן זית כתית ואבוקדו.

פחמימות – בעלות ערך גליקמי נמוך ביותר, כולל ירקות כגון ברוקולי, עגבניות, תרד וחצילים.

המזונות שמחוץ לתחום בשלב זה הם: פירות, מיצי פירות, מזונות עמילניים, מוצרי חלב ואלכוהול.

בשלב השני ניתן להשיב בהדרגה לתזונה פחמימות בריאות כגון פירות, לחם מחיטה מלאה, אורז מלא, פסטות מחיטה מלאה ובטטות. ניתן להפחית במשקל בהדרגה כקילוגרם אחד עד שניים בממוצע בשבוע.

השלב השלישי עוסק בשמירה על המשקל ואינו כולל מעקב אחר רשימת מזונות. בשלב זה אדם כבר יודע כיצד לבצע בחירות מזון טובות וכיצד לשוב למסלול, אם הוא מגזים מידי פעם באכילה. אם התשוקה לאכילה מוגברת חוזרת, או שהרגלי האכילה יוצאים מאיזון, מומלץ לשוב על השלב הראשון והשני.

עקרונות דיאטת סאות' ביץ'

אחד העקרונות המרכזיים של דיאטה זו היא גמישות. זוהי תכנית תזונה מעשית שאינה מורכבת. אין צורך לספור קלוריות או להבין באחוזי שומן, פחמימות וחלבונים, והארוחות סבירות בגודלן. אפשר להגמיש את תכנית האכילה או לשבור את הכללים מידי פעם, אך לא להגזים, עד להגעה למשקל היעד ומשם להמשיך להקפיד על אכילה בריאה ומתונה.

תכנית הדיאטה כוללת אכילת חטיפים בריאים בין הארוחות, כולל מזונות ארוזים, למרות שניתן להימנע מהם, שכן הדיאטה כוללת אפשרויות אכילה נרחבות ומגוונות. בגרסה המקורית של הדיאטה, אין התבססות על פעילות גופנית מוגברת, אך הגרסה המעודכנת כוללת פעילות גופנית כגון הליכה ותרגילי כוח לחיזוק השרירים. בנוסף, זוהי דיאטה ידידותית לצמחונים טבעונים, וניתן להחליף את הבשרים בשעועית, קטניות ומוצרי סויה.

מהם היתרונות של דיאטת סאות' ביץ'?

ההפחתה במשקל משפרת מצבים בריאותיים רבים, ותכנית התזונה גמישה דיה כדי להתאים לאנשים עם סוכרת, כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה ומחלות לב. גם ההקפדה על הפעילות הגופנית הקבועה מסייעת לשיפור בעיות בריאות, אך עדיין מומלץ לבדוק עם הרופא לפני כל תחילת דיאטה חדשה.