היתרונות התזונתיים של דלעת ערמונים

היתרונות התזונתיים של דלעת ערמוניםדלעת ערמונים היא פרי פיתוח ישראלי. מדובר על זן של דלעת אמריקאית הנקראת Acorn. בעברית נקראת דלעת Acorn בשם דלעת בלוט וזאת כיוון שצורתה החיצונית מזכירה את צורתם של בלוטי האלון.

דלעת ערמונים היא דלעת בעלת ממדים צנועים יחסית בהשוואה לזנים אחרים של דלעת. המשקל הממוצע של דלעת ערמונים נע בין שלוש מאות חמישים לארבע מאות גרם, צבעה החיצוני של הקליפה הוא ירוק-שחור והציפה של דלעת ערמונים מכילה בין שניים עשר לשישה עשר אחוז סוכר ואף למעלה מכך.

אחוז הסוכר הגבוה מעניק לדלעת ערמונים את טעמה המתוק ושמה ניתן לה על שום כך שטעמה מזכיר במידה מסוימת טעם של ערמונים קלויים. בשל צורתה המיוחדת של דלעת הערמונים נהוג להשתמש בה בעיקר למילוי, אך בהחלט ניתן לעשות בה שימוש במגוון רחב של תבשילים, מנות מוקפצות, אפויות ועוד.

ערכים תזונתיים של מאה גרם דלעת ערמונים

* 40 קלוריות, 87.78 גרם מים, 0.8 גרם חלבון, 0.1 גרם שומן, 10.42 גרם פחמימות וגרם וחצי של סיבים תזונתיים.

* מינרלים – 0.13 גרם אבץ, 347 מ"ג אשלגן, 32 מ"ג מגנזיום, 33 מ"ג סידן, 0.7 מ"ג ברזל, 36 מ"ג זרחן ושלושה מ"ג נתרן.

* ויטמינים – ויטמין A – כ 367 יחב"ל, חומצה פולית – כ 17 מק"ג, ויטמין B6 – כ 0.154 מ"ג, ויטמין B3 – כ 0.7 מ"ג, ויטמין B2 – כ 0.01 מ"ג, תיאמין – כ 0.14 מ"ג וויטמין C – כ 11 מ"ג.

האינדקס הגליקמי של דלעת ערמונים

האינדקס הגליקמי הוא מדד המאפשר לנבא את העלייה ברמת הגלוקוז בסרום לאחר אכילה של מאה גרם ממזון מסוים. האינדקס הגליקמי של דלעת ערמונים נמוך במיוחד ועומד על 41 בלבד. האינדקס הגליקמי הנמוך יחסית הוא תוצאה של תכולת הסיבים הגבוהה וכמות הפחמימות הקטנה שבדלעת הערמונים.

היתרונות הבריאותיים של דלעת ערמונים

  • דלעת ערמונים הינה בעלת שיעור גבוה יחסית של נוגדי חמצון טבעיים. נוגדי החמצון הטבעיים מסייעים לעיכוב של תהליכי ההזדקנות ולהפחתת הסיכוי לחלות בסרטן.
  • דלעת ערמונים מכילה כמות נאה של סיבים תזונתיים. הסיבים התזונתיים מסייעים ליהנות מתחושת שובע מוגברת ומונעים תנודתיות מהירה ברמות הגלוקוז בדם.
  • התכולה הקלורית של דלעת ערמונים נמוכה ביותר ועומדת על כארבעים קלוריות למאה גרם בלבד. על מנת שלא להוסיף לדלעת קלוריות מומלץ להעדיף לאפות את הדלעת במקום לטגן אותה ובאופן כללי להוסיף לה כמה שפחות שמן או מרכיבים המכילים שמן בתהליך הבישול.
  • דלעת ערמונים מכילה ריכוז גבוה של ויטמין A המסייע לשמירה על בריאות העור ועל בריאות העיניים, לחיזוק המערכת החיסונית ולהתפתחות התקינה בתינוקות ובילדים.
  • הדרך הטובה והמוצלחת ביותר ליהנות משפע היתרונות הבריאותיים בדלעת ערמונים היא לאדות את הדלעת. באופן כזה מקפידים לשמור על עסיסיות הדלעת, שומרים על הרכב הוויטמינים ולא מוסיפים לדלעת הערמונים קלוריות מיותרות בתהליך הבישול.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

אילו מאכלים מומלצים לבריאות העיניים ואילו עלולים להזיק לעיניים? עושים סדר