הרזיה בשיטת קוזלוב

הרזיה בשיטת קוזלוביפה קוזלוב היתה בעצמה אישה שמנה. היא נולדה שמנמונת, התפתחה להיות נערה שמנה, ואז חיילת שמנה, ואז מצאה את עצמה עם 12 קילוגרמים עודפים לאחר הלידה. כל הדיאטות השונות בהן התנסתה לא הועילו, והקילוגרמים העודפים, אם אבדו, שבו בחזרה, ואף יותר.

עד שהגיעה התפנית בדמות ההבנה שעל מנת לרזות אין צורך לרעוב. להיפך. יש לאכול היטב, ובצורה מאוזנת ובריאה. כך נפתחה קבוצת ההרזיה הראשונה שלה, ועד מהרה עשתה לה השמועה כנפיים. יש קבוצת הרזיה שבה מגיעים על מנת לרזות, ונשארים רזים.

בכל פגישה נותנת יפה קוזלוב תפריט בריא, המשתתפים נשקלים, דנים ברעיונות להתגבר על פיתויים, מתוך צחוק, שמחה ורצון לדבוק במטרה. זוהי קבוצת תמיכה הדדית, המאופיינת ביחס אישי לכל משתתף, בה לומדים הרגלי אכילה בריאים, תוך שליטה עצמית, ובעיקר ללא רעב.

קבוצות התמיכה בשיטת קוזלוב פועלות בארץ ובעולם מזה 24 שנים, ומיועדות בעיקר לנשים המעוניינות להשיל קילוגרמים עודפים, ללמוד את סוד החיים הבריאים ולשמור על המשקל החדש לטווח הארוך. את הקבוצות מנחות נשים שמנות לשעבר שהצליחו לרזות בשיטת קוזלוב, ומאז לא השיבו את המשקל העודף. דיאטנית קלינית מקצועית מפקחת על הנחיית הקבוצות, התפריטים, והתנהלות תקינה של השיטה.

עקרונות ההרזיה בשיטת קוזלוב

משקל בריא, תקין ויציב, לטווח הארוך, מתאפשר בשיטת קוזלוב, כל עוד מבינים את עקרונות השיטה ומקפידים ליישם אותם.

אכילה בריאה – דיאטות "כסאח" אינן בריאות ומובילות להשבת כל הקילוגרמים העודפים, ואף יותר מהם. בשיטת קוזלוב, המשקל החדש נותר לאורך שנים היות ועל פי העיקרון החשוב ביותר של השיטה, אדם שמנסה להפחית ממשקלו אינו צריך להיענש. לכן התפריטים האישיים מורכבים בצורה מאוזנת ובריאה, אך הם משביעים, מגוונים ובעיקר טעימים.

הרעב נחשב לאויב ההרזיה, המוביל לאכילה עתירת קלוריות – לכן, יש להקפיד על אכילת חמש ארוחות קבועות, כשארוחת הצהריים והערב מאופיינות בשפע ירקות במגוון צבעים. הדגש הוא על תפריטים מגוונים, טעימים ובריאים המעודדים את המוטיבציה להמשיך.

הרזיה משמעותית וקבועה היא תהליך ארוך – לכן יש להתאזר בסבלנות, להקפיד על התהליך, להקפיד על ההשתתפות הקבועה במפגשי הקבוצה, וללמוד את ההרגלים החדשים לאורך זמן. בשיטת קוזלוב המפגשים הקבוצתיים הם שבועיים במהלך מחצית השנה הראשונה, ובהמשך ניתן לעבור למפגשים אחת לשבועיים. בשיטת היחס האישי הנהוגה בקבוצות התמיכה, כשמשתתף או משתתפת מחמיצים מפגש, מתקשרים אליו, מתעניינים במצבו ומעודדים ברגעי משבר.

מודעות לאכילה נכונה – משתתפי הקבוצה מבינים, במהלך המפגשים, לפתח מודעות בריאה לאכילה נכונה, ואת ההיבטים השליליים הנלווים לאכילה רגשית. כל משתתף לומד לאכול כשהוא רעב בלבד, ומוצא עיסוקים אחרים בעיתות תשוקה למאכלים מנחמים, ללא קשר לצורך גופני אמיתי.

פעילות גופניתמתונה, אך קבועה. האימון מוביל לשיפור השינה, תחושת רעננות, הגברת האנרגיה, חיטוב הגוף ושמירה על משקל תקין.

מפגשי קבוצת תמיכה – מחקרים מוכיחים שקבוצות תמיכה להרזיה הן השיטה הטובה ביותר להפחית מהמשקל. לכן, מומלץ להקפיד על השתתפות במפגשים הקבועים. תהליך הרזיה, שעשוי להיות קשה מבחינה נפשית, הופך להיות קל יותר כשהוא מבוצע בתוך קבוצה עם אנשים שונים המתמודדים עם אותן בעיות. השקילה האישית של משתתפי הקבוצה מבוצעת בפרטיות ובנפרד מחברי הקבוצה האחרים, תוך מתן עידוד ותמיכה מהמדריכה להמשך ההתנהלות. יש להישקל אחת לשבוע בלבד, ולעקוב אחר התוצאות.