זומבה

זומבהכל אדם שהתנסה בריקוד זומבה, מבין את ההנאה בבילוי שעה של ריקוד שריפת הקלוריות. זוהי תכנית כושר גופני, אשר צומחת במהירות בעולם. פופולאריות הזומבה נובעת מהקצב האירובי החם, המקצבים הלטיניים הבינלאומים, והנאה מהפעילות הגופנית.

שיעור זומבה טיפוסי משלב מקצבים שקל לעקוב אחריהם, וצעדי ריקוד מהירים ואיטיים. זהו כושר גופני המבוסס על ריקוד, אך אין צורך לדעת לרקוד, היות וקל לעקוב אחר הכוריאוגרפיה, והתנועות חוזרות על עצמן בכל שיר, כך שכל אחד יכול לקלוט במהירות את השיטה.

זומבה מציע מגוון נרחב של חוגים המיועדים לקבוצות גילאים שונות, ולכן אנשים בעלי רמות כושר שונות יכולים ליהנות מהאימון. האימון משפר את תפקוד הלב, ובמהלך שיעור אחד ניתן לשרוף בין ארבע מאות לשמונה מאות קלוריות בשעה, בהתאם לאינטנסיביות האימון. לצד הכושר הגופני המעולה בשיטה זו, יש להבין גם את רמת האנרגיה הדרושה לביצוע התרגילים, וכיצד ניתן להתאים את הצריכה התזונתית בהתבסס על התדירות והעצמה של זומבה.

תכנית התזונה המתאימה לזומבה

תזונה נכונה המשולבת עם כושר זומבה, מובילה לתוצאות אופטימאליות של ירידה במשקל. תכנית התזונה צריכה לספק לגוף פחמימות בריאות יותר כדי לעמוד בדרישות האנרגיה של האימון האירובי. יש להקשיב לצרכי הגוף ולהתאים את הארוחות, בהתאם לזמני האימונים, על מנת לסייע בתכנית מוצלחת לירידה במשקל.

מים. שגרת אימון אירובי זו יכולה להיות יעילה יותר עם מקפידים להימנע מהתייבשות. לשם כך, יש לשתות בין ארבע לשש כוסות מים כשעתיים לפני האימון, ושלוש כוסות מים כשעה לפני האימון. במהלך האימון יש ללגום מים בין התרגילים. גם לאחר האימון יש להקפיד על שתיית מים, היות והגוף מאבד כמות משמעותית של זיעה.

שיפור חילוף החומרים עם ארוחת בוקר – הארוחה הראשונה של היום צריכה להיות מורכבת מפחמימות בריאות, חלבון רזה ושומנים בריאים. מומלץ לאכול טוסט מחיטה מלאה, שיבולת שועל, תערובת דגני בוקר, אגוזים, חלב שומן, פירות, ביצה קשה ויוגורט, או להרכיב ארוחה על פי העדפות אישיות, כל עוד היא מכילה רכיבים בריאים.

אספקת אנרגיה עם ארוחת צהריים – גם ארוחת הצהריים צריכה להיות מאוזנת מבחינה תזונתית. ניתן לבחור בין עוף מבושל, דג בתנור, בשר רזה, ירקות מאודים, אורז מלא, פסטה מחיטה מלאה, או שעועית אפויה. אנשים המקפידים על תזונה צמחונית יכולים לאכול טופו במקום בשר רזה או עוף. מומלץ לשתות מים או מיץ מפירות טריים במקום משקאות מוגזים מתוקים.

שמירת האנרגיה עם חטיפים – אפשרויות בריאות לחטיפים כוללות חטיף גרנולה מופחת קלוריות, פירות, ירקות חתוכים, שייק פירות או יוגורט דל שומן.

אכילה מאוזנת גם בערב – ארוחה זו צריכה להכיל פחמימות מורכבות ומזון עשיר בסיבים, לצד חלבון רזה ושומנים בריאים, על מנת לחדש את מאגרי האנרגיה בגוף. ניתן לבחור בין סלט טונה, סלט ירקות, כריך גבינה רזה או כריך פסטרמה על לחם מחיטה מלאה.

ארוחה לפני שיעור זומבה – ניתן לאכול ארוחה רגילה כשלוש שעות או יותר לפני האימון. אם אין זמן לאכול כשלוש שעות לפני, ניתן לאכול חטיף דל בחלבון ושומן, המכיל פחמימות בריאות על מנת לספק את האנרגיה הגופנית הדרושה לאימון.

ארוחה לאחר שיעור זומבה – פחמימות וחלבונים נדרשים לאחר האימון כדי לחדש את הגליקוגן ולטפל בשרירים. יש לאכול את הארוחה כחצי שעה לאחר האימון, וניתן לאכול ארוחה רגילה, תלוי במועד האימון, או לבחור חטיף בריא כגון יוגורט דל שומן, פרי, או חופן אגוזים או שקדים.

תכנון קפדני של שגרת תזונה המתאימה לאימון זומבה מסייעת באופן חיובי להשגת מטרת הירידה במשקל. כך שיש להקפיד על צריכת האנרגיה הנכונה וליהנות מהתוצאות.

קראו על סגנונות ריקוד נוספים – ריקודי עם >>>