כיצד ניתן לממש את הזכויות של חולי סרטן הלבלב?

סרטן הלבלב הינו גידול סרטני ממאיר אשר מקורו בלבלב – בלוטה המייצרת אנזימים המסייעים בפירוק המזון המוכנס לגוף. בדומה לגידולים סרטניים ממאירים אחרים, גם סרטן הלבלב נוטה להתפשט בהדרגה לאיברי גוף אחרים ולפגוע ביכולתם לתפקד, מה שעלול להוביל לקריסה הדרגתית של מערכות הגוף.

הקושי העיקרי במסגרת הטיפול בסרטן הלבלב הוא באבחון הראשוני שלו, שכן תסמיני גידול סרטני מסוג זה דומים, לפחות בראשיתם, לסימפטומים רפואיים שגרתיים, וביניהם חולשה ועייפות מתמשכים, ירידה במשקל, חוסר תיאבון,  כאב בחלק העליון של הבטן והגב, ועוד.

חרף ההתקדמות העצומה שעבר מדע הרפואה לאורך השנים, הטיפול בגידול סרטני מסוג זה עודנו נחשב הליך ארוך ולא פשוט. מבחינת מרבית החולים, המשמעות היא כניסה לשגרה חדשה של טיפולים רפואיים, אשר, יחד עם הסימפטומים הרפואיים, פוגעת קשות בשגרת היום של החולה, וכן של שאר בני המשפחה. מימוש זכויות סרטן הלבלב יכול לסייע לפחות מבחינה חומרית בהתמודדות הלא פשוטה.

מדינת ישראל, בדומה למדינות מפותחות ברחבי העולם, מסייעת לתושבי המדינה המתמודדים עם מחלות קשות, כאשר המטרה היא לנסות ולצמצם, ככל הניתן, את הקושי עמו מתמודדים החולה ובני משפחתו.  ההיבט הכלכלי, מטיל לרוב עול קשה על בני המשפחה. מסיבה זו, החולה זכאי ליהנות ממגוון זכויות רפואיות, אשר עשויות להקל על הקושי הכלכלי, ולאפשר לחולה להתמקד  בדבר החשוב ביותר, והוא  להבריא באופן מלא ולחזור לשגרה מוקדם ככל הניתן.

מימוש זכויות רפואיות לחולים בסרטן הלבלב

לצורך מימוש זכויותיו הרפואיות, המעוגנות בחוק, על החולה בסרטן הלבלב לפנות בראש ובראשונה למוסד לביטוח לאומי בבקשה לקביעת אחוזי נכות, המסמלים את הפגיעה במצבו הרפואי. בהמשך, החולה יזומן להתייצב בפני ועדה רפואית, אשר מתפקידה לבחון את מצבו, ובמידת הצורך להקצות עבורו את הזכויות הרפואיות המגיעות לו.

חשוב לזכור עם זאת, כי במציאות, הליך מימוש זכויות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי מהווה לרוב הליך ארוך ומסובך, הדורש מהפונה, אשר מתמודד עם השלכות מצבו הרפואי, להתמודד גם מול הממסד הבירוקראטי, כאשר במקרים רבים, טובתו של הפונה עצמו וזכויותיו הרפואיות הלגיטימיות, נשכחים בתהליך. בלא מעט מקרים, הפונה עצמו מתייאש ומוותר כליל על זכויותיו, מפאת הקושי להוציאן אל הפועל.

מסיבה זו, יותר ויותר פונים במהלך השנים האחרונות, בוחרים שלא לנהל את ההליך למול המוסד לביטוח לאומי לבדם, אלא להסתייע בשירותיה של חברה מקצועית, המסייעת לאזרחי המדינה במימוש זכויותיהם הרפואיות בהתאם לחוק. הניסיון מוכיח, כי פנייה לחברה מסוג זה מעלה משמעותית את הסיכוי לקבלת תשובה חיובית, ובו בזמן מורידה דרסטית את משך הזמן הכולל של ההליך כפי שעולה מהנתונים.

חשוב לדעת כי לחולים במצב אקוטי ישנה אפשרות לפנות למסלול מימוש זכויות באופן מהיר. יש לזכור עם זאת, בין אם פונים עצמאית, או לחלופין בסיוע מטעם חברה למימוש זכויות רפואיות, כי ההליך עצמו עדיין לוקח זמן לא קצר, אפילו בנסיבות האופטימאליות ביותר, וגם במידה והפונה מצויד מלכתחילה במלוא המסמכים הרפואיים הנדרשים. מכיוון שכך, חשוב מאוד להתחיל את ההליך בשלב מוקדם ככל הניתן, כאשר כתמיד, עדיף לעשות זאת בליווי גורם מקצועי, הבקיא בנהלי המוסד לביטוח לאומי, וכן בפרקטיקה הרפואית הנדרשת לצורך הוכחת זכותו של הפונה למימוש זכויותיו הרפואיות.