האם האוכל במסעדות ביתיות באמת בריא יותר?

האם האוכל במסעדות ביתיות באמת בריא יותר?אוכל יכול להעסיק את כולם במשך כל היום. התכנון לארוחת הבוקר, לאן הולכים לארוחת הצהריים ואיך מסיימים את היום. כמובן שבין לבין יש נשנושים מעדנים או הפסקות בריאות, אך סדר היום סובב סביב האוכל.

אם מסתכלים ובוחנים אירועים המתרחשים בארץ ניתן לראות שגם בהם האוכל הוא נושא מרכזי. חתונות, אזכרות, מפגשים משפחתיים ופגישות עם חברים – בכולם מחליטים מה לאכול, כמה ולמה.

מאחר והאוכל הוא מרכיב כל כך חשוב בחיי היום-יום, שאלת הבריאות עולה והופכת להיות קריטית. ככל שהאוכל יהיה בריא יותר, האדם האוכל אותו יוכל לשמור על בריאותו בצורה טובה יותר.

המחשבה הרווחת כיום היא שאוכל ביתי בריא יותר מאוכל מתועש, אך מה הסיבות לכך?

אוכל ביתי – יתרונות בריאותיים

חומרים ידועים מראש

מי לא ניסה פעם לקרוא תווית של מוצר מזון בסופר? כמעט בכל מוצר ניתן לקרוא על התווית מוצרים כגון צבעי מאכל למיניהם, חומרים משמרים, חומרי טעם וריח, חומרי מעבדה כימיים ועוד. רק הרשימה הזו יכולה קצת להרתיע ולגרום להבנה שלא ברור מה מכיל האוכל המוכן, שאין לאף אחד מושג מה המתכון המדויק מלבד לחברה המייצרת.

אוכל ביתי לעומת זאת מכיל רק את החומרים שמכניסים בבית. שמן, ביצים, קמח, תבלינים, עשבי תיבול ומוצרים טבעיים אחרים – במוצרי מזון ביתיים רשימת המרכיבים ידועה, ברורה ומוכרת וניתן לדעת בדיוק מה מכניסים לפה ללא חשש בריאותי ממוצרים לא מוכרים – סינתטיים או כימיים.

שמן לטיגון

חנויות רבות של מזון מהיר משתמשות באותו השמן לטיגון לאורך כל היום. אם מבררים מה קורה לשמן בטיגון פעם אחר פעם מסתבר שהוא מתחיל לפלוט חומרים מזיקים, הופך להיות הרבה פחות בריא ויכול אפילו לגרום לנזק ממשי.

בבישול ביתי לעומת זאת, ניתן להשתמש בשמן פעם אחת בלבד, אין מחזור של חומרי גלם ומיד לאחר סיום ההכנה הכלים נשטפים והשמן נזרק עד לבישול הבא בו ישתמשו בשנית בשמן טרי.

טריות המוצרים

הכנה של מוצרי מזון במקומות תעשייתיים מאפשרת שימוש גם במוצרים שאינם טריים במיוחד. במידה ומכינים מספיק כמויות לאלפי אנשים, ניתן להשתמש בחלק מהמוצרים ברמת טריות נמוכה יותר ואף אחד לא ישים לב להבדל בגלל הכמויות היוצאות מן המקום.

בבישול ביתי לעומת זאת, כל אחד שטועם מהצלחת יכול להגיד בדיוק האם החומרים טריים. במידה ולא, אף אחד לא יאכל מן הצלחת ולכן מרכיבי טריים הם הבסיס לכל בישול ביתי טעים ומוקפד.

כמות המלח

היום זה לא סוד שמלח בכמות מוגזמת יכול להזיק לגוף האדם והוא נחשב לצרה בריאותית רצינית בכמויות שבהן הוא מככב בבישול תעשייתי. לרוב המלח נמצא תחת עמודת הנתרן בתווית היצרן וניתן להתרשם מכמויות העתק של המלח המוכנסות כמעט לכל פריט.

חשוב לדעת כי המלח הגבוה נמצא כמעט בכל מוצר מזון שקיים, והנזק הנגרם ממנו מקושר למחלות לב, השמנה, הפרעות מטבוליות ועוד. בבישול ביתי ניתן למדוד היטב את כמות המלח ולהימנע מכמויות מוגזמות.

שומן טראנס

כמויות השומן יכולות להיות מאוד משמעותיות. ישנם שומנים בריאים כמו אלו המגיעים משקדים, אבוקדו וקוקוס. מן הצד השני, שומן טראנס הוא השומן המזיק ביותר הקשור למחלות לב, בעיות בריאות ועוד. במוצרים תעשייתיים רבים ניתן למצוא שומן טראנס, דבר ההופך אותם אוטומטית למזיקים לבריאות.

בבישול ביתי אפשר להימנע משומן טראנס על ידי בחירה מושכלת של רכיבי הבישול וכך להימנע ממזון שעלול לסכן את הבריאות ולשמור על טעמים נהדרים בעת ובעונה אחת.