המוקשים של הקיץ לדיאטה

מוקשיםהם נמצאים במשקאות קפה קרים, בקינוחי קיץ עשירים, ובשייקים מרהיבים. בעונת הקיץ, אנשים המתפתים למוצרי המזון והמשקאות הקרירים, הצבעוניים, אך המתוקים מאוד, בקושי יודעים את כמויות הסוכרים המוספים למוצרים אלו.

סוכר מתוק בהחלט נקשר להוויית הנאות הקיץ, אך מצד שני הוא גם המוקש הבסיסי של התזונה, וגורם הנזק העיקרי לדיאטה.

סדרת המשקאות והמזונות המתוקים לקיץ ניתנת להחלפה במקורות טבעיים ובריאים יותר מסוכר לבן מזוקק. לפני שמתמודדים עם דיאטות חמורות ומחמירות, ניתן פשוט להבין את יסודות האכילה הבריאה, גם כשמדובר בארטיקים, גלידות, ושייקים מפנקים.

קפה קר

שתייני הקפה הרציניים אינם מסוגלים לעבור יום אחד ללא שלוש או ארבע כוסות קפה ביום. אך בתקופה בה השמש קופחת בשלושים מעלות ומעלה, החלופה המתבקשת היא קפה קר. אך להבדיל מכוס קפה רגילה, בה ניתן להחליט על כמויות הסוכר והחלב שהיא מכילה, במשקאות קפה קרים או במשקאות 'קפה ברד', כמויות הסוכר והחלב מוכנים מראש במעבדי המשקאות כך שכוס קפה קר אחת הופכת למוקש רציני לדיאטה.

כוס גדולה של קפה קר מכילה למעלה משלוש מאות קלוריות, והכוס הקטנה מכילה 250 קלוריות. חגיגת הקלוריות מתעצמת במיוחד כשמפנקים את המשקה עם תוספות סירופ שוקולד, קצפות למיניהן או טעמי וניל, הפינוק הופך מדיאטת כסאח למכסח דיאטה.

במקום ה'אייס קפה', ניתן להכין בבית או להזמין בבית הקפה כוס קפה קר בסגנון קפוצי'נו או 'אמריקנו', כשהחלב ומי הסוכר מגיעים בנפרד. כך ניתן לקבוע את כמות הקלוריות והסוכרים שיש בקפה, בכמות שאינה עולה על מאה קלוריות. אם 'קפה הברד' מפתה מידי, מומלץ לשתות כוס קטנה של גרסת הדיאט, על מנת לחסוך בין 150 לשלוש מאות קלוריות.

שייקים בגרסאות טבעיות

עם תחילת הקיץ, מתחילים להיזכר במשקאות השייקים המכילים פירות טריים סחוטים וקרירים, המגיעים עם עודף מפנק של קלוריות. מצד אחד, מדובר במשקה בריא ומזין, המומלץ פי כמה על פני שתיית קוקה קולה, משקאות דיאט או זירו או כל המצאה מוגזת רעילה אחרת. הפירות הסחוטים מכילים כמויות יפות של ויטמינים, אך להבדיל ממזונות ומשקאות בריאים אחרים שאינם טעימים, משקה בריא זה מהווה מוקש משמעותי לדיאטה.

כוס אחת של שייק פירות, המבוסס על מיץ תפוזים, או תערובת של תפוזים ופרי טעים אחר, למשל מלון, מכילה קרוב לשלוש מאות קלוריות. אם מוסיפים לחגיגה גם חלב, משדרגים את המשקה בחמישים קלוריות נוספות.

תוספות דבש או סילאן, נשמעות כמו טרנד בריא להפליא, אך למעשה מכילות שישים קלוריות נוספות. משקאות שייקים טבעיים, המבוססים על חלווה, שוקולד מריר וטחינה, מכילים אף הם למעלה משלוש מאות קלוריות לכוס קטנה.

לכן מומלץ לשתות שייק בכוסית קטנה, החוסכת לפחות 150 קלוריות, או לחילופין להכין שייק בבית, בשיטה המסורתית הרגילה, לטחון את הפירות במעבד המזון, להסתמך על המתיקות הטבעית של הפירות ולא להוסיף סוכרים, וליהנות ממשקה שאינו עולה על מאה קלוריות.

הפירות התמימים של הקיץ

מחכים להם לאורך כל החורף, המאופיין בעיקר פירות סבירים אך משעממים כגון תפוחים, תפוזים או קלמנטינות. עם הקיץ, מגיעים למדפי הסופרמרקטים, שלל הפירות המרהיבים, הצבעוניים, המתוקים, העסיסיים, שאינם אלא פחמימות פשוטות המכילות שפע קלוריות וסוכרים, שנחשבים למוקשים נוספים מצד אחד, ואינם מעניקים תחושת שובע, מצד שני.

אשכול ענבים תמים, שנאכל במהירות ורק מתפקד כ'חשק לעוד', מכיל 130 קלוריות. חצי מלון לארוחת בוקר "בריאה", מכיל 250 קלוריות, ואילו האפרסק הנהדר העסיסי מכיל שמונים קלוריות. בעוד שקערת פירות נשמעת כחלופה בריאה לחלוטין למנת גלידת שמנת עתירת תוספות, מומלץ במקום סלט הפירות המרהיב לאכול פרי או שניים ביום. בהווה מדובר באכזבה קלה, אך בטווח הארוך מדובר בהצלת הדיאטה.

גלידות

בכל הטעמים, הסוגים והתוספות. וניל, שוקולד, שבבי עוגיות, קרמל, חלווה, פיסטוקים, מידי שנה מתווספים טעמים מסעירי חושים חדשים. המגוון העשיר הזה מבלבל חשיבה הגיונית, ולמרות שבפאתי המוח נדלקות נורות האזהרה של נושא הקלוריות, הסוכרים והשמנת, קל יותר להתעלם מהן ולדחוק למועד מאוחר יותר את נושא הדיאטה.

ובכן, גביע ופל קטן של גלידה מכיל כשבעים קלוריות. כדור גלידה אחד, לא משנה מאיזו משפחה, מכיל כמאתיים קלוריות. גם בלי להיות גאונים גדולים במתמטיקה, ובהנחה שאף אחד אינו מסתפק בכדור גלידה קטנטן בכוס פלסטיק, מדובר בפינוק שמחירו חמש מאות קלוריות.

אז כן, בהחלט מומלץ להחליף את הפינוק העשיר הזה בגלידת סורבה קטנה המכילה מאה קלוריות בלבד, או להעדיף כדור אחד, בכוס פלסטיק. במארזים המשפחתיים מומלץ לבחור את הגלידות דלות השומן החוסכות בסביבות מאה עד מאתיים קלוריות למנה, ואם אי אפשר להימנע בשום אופן מהגלידות על כל צורותיהן, תמיד מומלץ להעדיף קרטיב קרח המכיל שמונים קלוריות ליחידה.

 המוקש הגדול – האבטיח

אי אפשר לשבת על שפת הים מבלי ליהנות מרבע אבטיח קר עם קוביות גבינה בולגרית בצד. ובכן, מנה מפתה זו מסתכמת ב-350 קלוריות. כך שעם כל הכבוד למסורת הקיץ, מומלץ להעדיף כוס קטנה של קוביות אבטיח, המגיעה לכמות של חמישים קלוריות. עם מאה גרם גבינה בולגרית רזה, המכילה 175 קלוריות בלבד. זוהי מנה מספקת, משביעה ומהנה בהחלט.