שיקום ביתי אחרי ניתוח השתלת לב

ניתוח השתלת לב הוא במהות שלו ניתוח שנועד להציל חיים, ולו מכיוון שהוא מתבצע כאשר התפקוד של הלב הוא לקוי ולרוב לאחרשיקום בבית לאחר השתלת לב שטיפולים אחרים לא התגלו כיעילים מספיק. עם התקדמות הרפואה המערבית, אחוזי ההצלחה של ניתוחי השתלת לב הם גבוהים באופן יחסי. לאחר השלמת הניתוח יש צורך בהליך התאוששות ממושך, שמתחיל לרוב באשפוז בבית החולים (כ-20-10 ימים לאחר הניתוח) ונמשך חודשים ארוכים לאחר מכן, אם לא שנים.

הכתבה הבאה תציג את האפשרות של שיקום בבית לאחר השתלת לב, להבדיל משיקום במוסד ייעודי או במכון לב, ונראה גם מדוע הביקוש לשיקום ביתי עלה באופן משמעותי בשנים האחרונות.

כיצד נערך שיקום לאחר השתלת לב?

המטרה העיקרית של שיקום לאחר ניתוחי השתלת לב היא לגרום להתאוששות של האדם ולבו לאחר ניתוח מורכב שעבר. יש כאן צורך בהסתגלות לטיפולים התרופתיים הדרושים לאחר הניתוח, בין השאר להפחתת כאבים. האדם עלול לסבול באותה תקופה מקשיים שונים, לרבות כאבים עזים במקומות שונים בגוף, הידרדרות ביכולת התפקוד העצמאי (במיוחד בעת מאמץ, אבל לא רק) ולעיתים גם תסמינים קוגניטיביים, נפשיים או רגשיים. כך למשל נראה שרבים ממושתלי הלב חשים בחודשים שלאחר הניתוח תחושות שליליות דוגמת עייפות, דיכאון או לחצים, חלקן תופעות לוואי של הטיפול התרופתי ואחרות נובעות מקשיי הסתגלות למצב החדש.

שיקום לאחר השתלת לב נועד למקסם את התהליכים האלה, באופן שיקל על האדם, יגדיל את הסיכויים שהוא יחזור לתפקוד מלא (לעיתים תחת מגבלות מסוימות) ויקצר את התהליך הדרוש לכך – בתרחיש החיובי, חזרה לשגרה תוך חודשים ספורים בלבד. לצורך זה נדרשת תוכנית שיקומים מקיפה ורחבת היקף, המשלבת בתוכה אנשי מקצוע דוגמת רופאים שיקומיים, קרדיולוגים, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת וכן הלאה. רצוי מאוד שעל התוכנית כולה יחלוש רופא המתמחה בעולם השיקום, שיוכל לבנות את התוכנית ולעקוב אחר קצב ההתקדמות של המטופל במסגרתה.

מדוע מומלץ לשקול שיקום בבית לאחר השתלת לב?

שיקום בבית לאחר השתלת לב מעביר את הכדור לשדה המשחק הביתי, הידוע בתור החלל שהאדם הממוצע מרגיש בו הכי נוח ובטוח שאפשר לצפות. זהו אחד מבין היתרונות המרכזיים של הטיפול. הטיפולים הביתיים מקלים על שילוב של השיקום בשגרת החיים של האדם, שגרה שיכולה בהחלט להמשיך גם לאחר הניתוח. בדרך זו קל יותר להתמיד בתוכנית הטיפולים לאורך זמן, מה שכמובן מגדיל את סיכויי ההצלחה. בנוסף לכך השיקום עשוי להיות בטוח יותר מאשר במסגרת מוסדית, בין השאר מכיוון שהוא מקטין את סיכויי ההיחשפות לזיהומים שונים.

שיקום ביתי מציע זמינות מלאה. בנקודת ההתחלה האבחון הראשוני ובניית תוכנית הטיפולים האישית יכולים להיעשות במהירות האפשרית, אפילו 24 שעות בלבד לאחר השחרור מבית החולים. בעלי המקצוע זמינים לבצע את הטיפולים סביב השעון, כולל ליווי של 24 שעות ביממה בחלק מהמקרים על ידי אחיות מוסמכות. השיקום הביתי מציע בדרך כלל גמישות גבוהה במיוחד, בין השאר בקביעת המועדים של כל טיפול וטיפול.

המשמעות מכל אלה ברורה: ייתכן מאוד שהשיקום לאחר השתלת לב, שהוא אחד המורכבים שאפשר לחשוב עליהם, ייעשה פשוטי יותר באמצעות פנייה לתחום של שיקום בבית.

אולי יעניין אותך גם:

השתלת מסתם לב מכאני – יתרונות וחסרונות

השתלת מסתם לב ביולוגי – יתרונות וחסרונות