למה כדאי לאכול בורגול?

בורגול וחשיבותו לתזונה בריאהבורגול (בעברית הבורגול נקרא ריפות) הוא השם הערבי של מוצר מזון הנפוץ בעיקר בארצות הים התיכון, העשוי מגרגרים של חיטה מבושלת, שעברה תהליך של ייבוש וגריסה.

הבורגול משמש בעיקר להכנת קובה מטוגנת, סלט טאבולה ועוד. בנוסף, ניתן לשלב את הבורגול במגוון סלטים, להשתמש בו כמצע למנות עיקריות עשירות ברוטב, להוסיף אותו למרקים, להכין ממנו קציצות לטיגון או אפייה וגם להכין ממנו מתכונים מתוקים ועוד.

מאחר והבורגול הוא למעשה חיטה שעברה תהליכי עיבוד, הרי שהוא מכיל את הערכים התזונתיים של החיטה ובדומה לחיטה, מדובר על מוצר מזון שחולי צליאק צריכים להימנע מצריכתו שכן הוא מכיל את חלבון הגליאדין, המרכיב יחד עם הגלוטנין, את חלבון הגלוטן.

הבורגול נחשב מזון בריא והוא נמכר בשלוש צורות עיקריות: בורגול גרוס גס או עבה, בורגול גרוס בינוני ובורגול גרוס דק. מהבורגול ניתן להכין מתכונים רבים, מנות חמות מבושלות, אפויות או מטוגנות, סלטים שונים ואפילו קערת בורגול מתוק לארוחת בוקר מזינה וטעימה.

בורגול – ערכים תזונתיים של בורגול מבושל

 להלן הערך התזונתי של כמאה גרם בורגול מבושל:

קלוריות ל 100 גרם בורגול מבושל83
חלבון3.08 גרם
פחמימות18.58 גרם
שומן0.24 גרם
סיבים4.5 גרם
מים77.76
כמה קלוריות יש בבורגול מבושל?

בורגול – הרכב ויטמינים ל 100 גרם בורגול מבושל

ויטמין B9 (חומצה פולית)כ 18 מק"ג
ויטמין B1 (תיאמין)כ 0.057 מ"ג
ויטמין B2 (ריבופלבין)כ 0.028 מ"ג
ויטמין B3 (ניאצין)כ 1 מ"ג
ויטמין B5 (חומצה פנטותנית)כ 0.344 מ"ג
ויטמין B6 (פירידוקסין)כ 0.083 מ"ג
ויטמין Kכ 0.5 מק"ג
וויטמין Eכ 0.01 מ"ג
ערכי ויטמינים ב 100 גרם בורגול מבושל

בורגול – הרכב מינרלים ב 100 גרם בורגול מבושל

נתרן5 מ"ג
סידן10 מ"ג
ברזל0.96 מ"ג
מגנזיום32 מ"ג
אשלגן68 מ"ג
אבץ0.57 מ"ג
זרחן40 מ"ג
ברזל0.96 מ"ג
סידן10 מ"ג
מינרלים שונים הקיימים בכ 100 גרם בורגול מבושל

היתרון הפרקטי של הבורגול

כפי שציינו, הערכים התזונתיים של הבורגול דומים לאלו של החיטה. עם זאת, לבורגול קיימים מספר יתרונות ברורים על פני החיטה הבאים לידי ביטוי דווקא במישור הפרקטי.

ראשית, מדובר על מוצר מזון שקל מאוד להכין שכן על מנת להכין את הבורגול די להשרות אותו במים. בנוסף לכך, בניגוד לאורז למשל, השרייה ארוכה מדי של הבורגול במים או בישול ארוך מדי של הבורגול במים רותחים לא גורמים לו להיות דביק מדי. במידה והבורגול סופח יותר מדי נוזלים, ניתן לסחוט אותו בקלות מבלי לפגוע במרקם שלו או בצורתו ומבלי שיהפוך לעיסה דביקה.

כמו כן, ניתן להכין מהבורגול מגוון רחב ביותר של מנות, הבורגול הינו בעל מרקם ייחודי ובנוסף לכך, הוא סופח אליו טעמים בקלות ובמהירות.

היתרונות הבריאותיים של הבורגול

היתרונות הבריאותיים של הבורגול באים לידי ביטוי בכך שהוא מכיל מעט מאוד שומן ולפיכך מתאים עבור אלו הצורכים תזונה דלת שומן ובכך שמדובר על מוצר חיטה המאפשר לקבל אספקה נאה של פחמימות זמינות במהירות.

כמו כן, הבורגול מכיל כמות נאה של סיבים תזונתיים. הסיבים התזונתיים חשובים לשמירה על תפקוד תקין של מערכת העיכול ובנוסף לכך הסיבים מסייעים לספיחת כולסטרול מהמזון.

לסיכום – מנת בורגול מבושל תספק כ 150-160 קלוריות וכן מגוון של ערכים תזונתיים לגוף. אך הבורגול אינו משמש מקור יחיד לוויטמינים ומינרלים וכדאי לשלב אותו עם מזון מגוון נוסף כדי לספק לגוף את כל הערכים התזונתיים להם הוא נזקק.

קראו עוד: ארסן באורז