מוטיבציה לדיאטה

מוטיבציה לדיאטהאם אדם הפחית ממשקלו ולאחר מכן השיב את הקילוגרמים העודפים ואף יותר מכך, אין צורך בדוקטורט כדי לעשות את החשבון הפשוט. לכן, מומלץ להיעזר במספר טיפים המסייעים לתזונה נכונה ומוטיבציה לשמירה על הדיאטה.

כמעט כל אדם ניסה בשלב כזה או אחר בחייו לשמור על דיאטה. העוגיות מהמזווה סולקו, ונרשם V על הסירוב המתחסד לפרוסת עוגה במשרד. ואז, לאחר מספר שבועות, המוטיבציה מתחילה לרדת. יתכן שהגורם הוא ציפיה לירידה משמעותית במשקל, שעמום מירקות מאודים לארוחת ערב, או פיתוי של קינוח מיוחד. אדם מחליט שפעם אחת לא תזיק, ולפני שהוא מודע לכך, הוא מבצע מספר מעידות תזונתיות.

אם אין זו הפעם הראשונה בה ההחלטה לרדת במשקל היתה אחת מהחלטות השנה החדשה, יתכן שפשוט לא היתה קיימת המוטיבציה הנכונה לדיאטה. המפתח לירידה במשקל ושמירה על משקל תקין אינו עניין של מה אוכלים וכמה, אלא היחס לדיאטה הוא החשוב.

שמירה על ירידה במשקל היא תהליך איטי וקל מידי לוותר לפני שמגיעים למטרה. עם הכלים הנכונים, סיכויי הצלחת הדיאטה יכולים להשתפר באופן משמעותי. מומחי תזונה מספקים טיפים לשמירת המוטיבציה לדיאטה, שמירה על התזונה, ושמירת המסלול המנצח לירידה במשקל.

קביעת יעדים מציאותיים להצלחת הדיאטה

הצעד הראשון לשמירה על המשקל צריך להתבצע לפני ספירת הקלוריות. למעשה, אחת השיטות הטובות ביותר לשמירה על דיאטה לטווח הארוך היא הגדרת המטרה מייד בהתחלה. אם אדם מגדיר מטרות שאינן ניתנות להשגה, כמו הפחתת שלושים קילוגרמים בחודש, הוא מייעד את עצמו לכישלון.

תכנית פשוטה למשקל קבוע חיונית לכל החיים. סביר יותר שאדם ישאר עם דיאטה, אם זו תתמקד בבריאותו תוך יצירת שיטות אכילה נבונות. מטרות ריאליות, כמו להתחיל עם הפחתת חמישה קילוגרמים או להתאים את הגוף לשמלה רצויה, יעניקו את הביטחון להמשיך.

סבלנות

המוטיבציה המשמעותית ביותר לדיאטה היא רמה אימתנית של ירידה במשקל. אדם עושה הכל נכון. מקפיד על פעילות גופנית, אוכל בצורה נבונה, והמספרים על המשקל כבר יורדים בהתמדה. ואז פתאום, כלום. מתחילה היתקעות הנמשכת מספר ימים ברציפות. זה נורמלי לחלוטין.

יש להתמיד בתהליך ולברך על הצלחת הדיאטה עד כה. זה חלק טבעי מתהליך הירידה במשקל, ויתכן שהגיע הזמן לנסות משהו קצת שונה כדי לקדם את הדיאטה, כמו למשל להתחייב להוסיף זמן הליכה, ולהתבונן בכנות על תכנית האכילה על מנת להבחין אם מבוצעת הידרדרות קטנה בשיטה. עם ביצוע מספר שינויים קטנים ניתן לשוב בקלות למסלול.

התקדמות איטית

הצלחת הדיאטה כרוכה בביצוע שינויים אמיתיים באורח החיים, וזה לא יקרה בן לילה. יש סיכוי טוב יותר לשמור על המשקל כשמתקדמים לאט. אנשים שגוועים ברעב הופכים להיות עצבניים ונכשלים בשמירה על הדיאטה לעיתים תכופות יותר. אם מפחיתים מאתיים קלוריות ביום, בקושי מרגישים בשינוי והמשקל יורד באיטיות ולא שב.

יש לזכור כי ירידה אופטימלית במשקל היא הרזיה של עד שני קילוגרמים בשבוע, עם פחות תסכול. דיאטת בזק, למשל, עלולה להיות מסוכנת ולטווח הארוך יכולה לגרום דווקא לעליה במשקל. להרחבה בנושא: האם דיאטות משמינות?

תהיינה נסיגות

כל אדם נועד להיכנע לפיתויים (שלום לך, עוגת שוקולד) מעת לעת. הסכנה היא לא להתפתות פעם אחת, אלא להניח לפיתוי להפוך לתירוץ להתנהגות מוגזמת. תסמונת זאת נקראת "אם כבר פוצצתי את הדיאטה, מוטב שאוכל גם את כל שקית העוגיות".

אין צורך להיות פרפקציוניסטים

החשיבה הפרפקציוניסטית מפריעה יותר מכל דבר אחר להצלחת הדיאטה. פינוק בן מאה קלוריות הוא פשוט. אך אם הוא נתפס ככישלון וסיבה לוותר על התהליך, הוא עלול להפוך לפינוק בן אלף קלוריות. בשורה התחתונה, כשמועדים, מומלץ לשכוח מזה. מחר יום חדש, ובריא.

תגמולים אישיים

דיאטה היא עבודה קשה, ולא תמיד מהנה. פרסים קטנים יכולים לספק תמריץ להמשיך, אך יש לוודא כי התגמולים אינם קשורים למזון. כלומר, תגמול אין פירושו לאכול קופסת שוקולדים שלמה. יש להגדיר מטרות קטנות בדרך ולהעניק תגמולים אישיים עם ההגעה אליהם. הגמול יכול להיות עיסוי, טיול, מכנסי ג'ינס חדשים או אמבטיית קצף. מומלץ לחגוג את הצלחת הדיאטה ולחזק את הנחישות להמשיך.

תכנית תחזוקה

עבור אנשים רבים, ירידה במשקל קלה בהרבה מאשר השמירה על המשקל החדש. חשוב לזכור כי אכילה בריאה היא מטרה לכל החיים, ואינה פרויקט חד פעמי. אם המשקל היה בעיה בעבר, יש לגבש שיטת תחזוקה ולהתייעץ עם מומחה שיסייע ביצירת תכנית תזונה או פעילות גופנית מתאימה באופן אישי. המומחה יכול להיות תזונאי, יועץ או מאמן, והוא מסייע להמשך תקין של שמירה על ההרגלים הבריאים גם לאחר הגעה למשקל האידיאלי.

קשה לבצע לבד שינויים משמעותיים באורח החיים, לכן מומלץ להתחבר לאנשים בחדר הכושר או למצוא קבוצת תמיכה. אפילו בני משפחה וחברים יכולים להוות את כל ההבדל בין הצלחת הדיאטה לבין כישלונות רצופים.

ראו גם:
2 מתכונים לעוגות שוקולד דיאטטיות מנצחות!