כדורים לדיאטה ולהרזיה

כדורים לדיאטהכל מי שאי פעם התנסה בתהליך של הורדה במשקל, יכול לדווח כי מדובר על תהליך לא פשוט כלל וכלל שאף עשוי להיות מתיש ומתסכל.

עדות לכך ניתן למצוא בכל אותם אנשים שהתנסו בהרזיה והתייאשו בשלב זה או אחר וכן באותם אנשים שהגיעו למשקל היעד שלהם ולאחר מכן שבו למשקל המקורי ואף העלו כמה קילוגרמים עודפים. לפיכך, אלו שנמצאים בתהליך ההרזיה שואפים לעשות שימוש בכל אמצעי שיוכל לעזור להם במהלך הדרך.

באופן עקרוני הדרך הטובה ביותר לרדת במשקל היא על ידי עיסוק בפעילות גופנית, הימנעות מאורח חיים ישבני והפחתה בצריכה הקלורית ובצריכת השומנים. עם זאת, גם תעשיית התרופות באה לעזרת אלו שמעוניינים להפחית במשקלם. במאמר זה נעסוק בתרופות שמסייעות להרזיה.

קסניקל

קסניקל היא תרופה שמיועדת לפגוע בספיגת השומנים מהמזון. חברת רוש השווייצרית שפיתחה את התרופה ושמשווקת אותה מצאה חומר מיוחד שנקרא אורליסטאט שביכולתו לעכב אנזים שנקרא ליפאז. אנזים זה אחראי לפירוק מולקולות השומן לחומצות שומן במערכת העיכול. כל עוד השומן לא עובר את תהליך הפירוק האנזימטי, הוא לא עובר את תהליך הספיגה ובמקום להיספג לדם, הוא ממשיך את דרכו במורד צינור העיכול ומופרש מהגוף בצואה.

קסניקל מאושרת לשימוש בישראל על ידי משרד הבריאות, אך חשוב לדעת כי לשימוש בתרופה קיימות מספר תופעות לוואי. בין היתר מדובר על צואה שומנית, עלייה בתדירות ההתרוקנות, שלשולים ועוד. כמו כן לאחרונה הולכות ומצטברות העדויות לכך ששימוש ממושך בתרופה זו עלול להוביל לנזק מצטבר לכליות ולכבד.

רדוקטיל

רדוקטיל היא תרופה נוספת המיועדת להביא להפחתה במשקל אך אופן הפעולה שלה שונה לחלוטין מאופן הפעולה של קסניקל. רדוקטיל משפיעה על מרכז השובע במערכת העצבים המרכזית על ידי העלאת הרמות של האפינפרין והסרוטונין במרווחים שבין הסינפסות במוח. באופן כזה המטופל נהנה מהאצה של קצב חילוף החומרים ומהפחתה בתחושת הרעב.

למרות שהיעילות של התרופה הוכחה במחקרים קליניים רבים, נכון לכתיבת שורות אלה השיווק שלה הופסק במדינות רבות לרבות מדינת ישראל. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שלאחר שנות מחקר רבות התברר כי התרופה מגדילה את הסיכון לתחלואה קרדיווסקולרית.

כדורים משלשלים

כדורים משלשלים הם כדורים שגורמים להאצה של קצב פעילות מערכת העיכול וכתוצאה מכך לעיכול חלקי בלבד של המזון. השימוש בכדורים משלשלים מיועד עבור אנשים הסובלים מעצירות, אך לרוע המזל ישנם גם כאלה העושים בכדורים אלו שימוש לצורכי הרזיה. השימוש בכדורים משלשלים נפוץ בעיקר בקרב הסובלים מהפרעות אכילה כמו למשל אנורקסיה נרבוזה או בולמיה נרבוזה.

כדורים משלשלים לא תורמים רבות לירידה במשקל וזאת כיוון שהמזון עובר תהליכי ספיגה רבים עד שהוא מגיע למעי הגס. בנוסף לכך, שימוש כרוני בכדורים משלשלים מוביל במרבית המקרים לכך שהמשתמש לא מסוגל להתרוקן מבלי להשתמש בכדורים וכך נוצר מעגל קסמים אכזרי ומסוכן. לאור זאת השימוש בכדורים משלשלים לצרכי הרזיה אסור בתכלית האיסור.

כדורים להרזיה ללא מרשם רופא

שוק התרופות להרזיה בישראל הוא שוק ענף ומשגשג בצורה בלתי רגילה וזאת מכיוון שכל אחד ואחת מהמעוניינים להרזות, שואפים למצוא את תרופת הקסמים להרזיה. לפיכך, כיום ניתן למצוא מגוון רחב ביותר של כדורים להרזיה הנמכרים ללא מרשם רופא בעיקר באינטרנט.

שימו לב – במידה ובריאותכם חשובה לכם, מומלץ מאוד שתימנעו משימוש בכדורי הרזיה ללא מרשם רופא. כדורי ההרזיה משפיעים על מערכות גוף שונות והשימוש בהם גורם למגוון של תופעות לוואי מסוכנות שחלקן עשויות להביא לפגיעה בלתי הפיכה בגוף ואף למוות.