דיאטנית קלינית

דיאטניתתורת התזונה היא פרשנות מדע התזונה הנועדה לאפשר לאנשים לבצע בחירות מושכלות ומעשיות בנוגע לאכול וסגנון חיים בריא. דיאטנית היא אשת מקצוע המועסקת דרך קופות החולים, אך גם אופן פרטי, כמו גם בתעשיית המזון, במוסדות חינוך ובבתי חולים.

דיאטנית היא מלווה אישית לשינוי, היא מוסמכת להתאים תפריט אישי העונה על הצרכים האישיים מבחינת התזונה המתאימה ביותר, בהתאם למצב הבריאותי, ובהתחשב באופי האדם העלול להוביל אותו לנקודות משבר בתהליך הדיאטה או ייעוץ לגבי בעיות בהן עלול להיתקל אדם המעוניין לשמור על בריאותו לטווח הארוך.

מה תפקיד הדיאטנית?

דיאטנית מיומנת בתרגום מדע התזונה למידע יומיומי בנוגע לאוכל. יש לה את הידע המקצועי להכין תפריט תזונה מותאם באופן אישי לאנשים עם בעיות בריאות, עודף משקל, או אנשים המבקשים לשמור על אורח חיים בריא. היא עובדת עם לקוחות למניעת בעיות תזונה, ומוסמכת להעניק יעוץ לגבי טיפול תזונתי למחלה.

תחומי האחריות המגוונים של הדיאטנית כוללים:

  • ייעוץ לאנשים בעלי צרכים תזונתיים מיוחדים
  • הופעות בתקשורת או כתיבת מאמרים שנועדו ליידע את הציבור הרחב בנוגע לתזונה
  • ייעוץ שוטף וקבוע לאנשים בנוגע לתזונה נכונה
  • הערכה ושיפור טיפולים
  • חינוך אנשים בנושאי בריאות.

דיאטנית מוסמכת היא בעלת ידע וכישורים מיוחדים בתרגום החלטות מדעיות ורפואיות הקשורות למזון ובריאות, ויש לה תפקיד משמעותי בקידום הבריאות. היא צריכה להבין במדע, באנשים ובאוכל, ולהיות מסוגלת לתקשר עם אנשים מכל התחומים, ולהסביר בפשטות נושאים מורכבים. עליה להיות בעלת גישה חיובית, הבנה, גישה בלתי מפלה, כמו גם סבלנות וחוש הומור.

ניתן לפנות לדיאטנית העובדת באופן פרטי או לדיאטנית דרך קופות החולים השונות: כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית.

למי מתאים טיפול דיאטנית?

התשובה החד משמעית היא לכולם. גברים, נשים, נשים הרות ומיניקות, מבוגרים, צעירים, ילדים ובני נוער, אנשים הסובלים ממחלות שונות כגון צליאק, סוכרת, או רגישות לגלוטן. כל אדם יכול להיעזר בשירותי הייעוץ של דיאטנית, גם אם אינו סובל מעודף משקל או בעיה רפואית. דיאטנית מסייעת לשינוי אורח החיים, ומייעצת לשמירה על אורח חיים בריא לטווח הארוך באמצעות יצירת תפריט מאוזן ובריא.

כל אדם מחזיק בשרשרת הרגלי חיים ייחודיים המאפיינים אותו. יש את האכלנים הליליים, או אלו שאוכלים יותר בשעות היום, אנשים שאוכלים מתוך בדידות, לחץ, תסכול או שעמום, ואנשים המתייחסים לאוכל כאל בילוי חברתי.

יש את המכורים לממתקים או מזון מהיר או לשניהם, יש אנשים שאוהבים לאכול "כל מה שבא להם" תוך הקפדה על פעילת גופנית קבועה, ויש אנשים שמעדיפים לאכול מעט ולהתעמל בכלל לא. כך שהדרך הבטוחה ביותר לנהל אורח חיים שפוי, בריא ונכון, מתחיל בהתייעצות עם דיאטנית המתאימה תזונה בהתאם למכלול המאפיינים האישיים.

כלים מעשיים לירידה במשקל ואורח חיים בריא

דיאטנית קלינית בודקת בפגישת ייעוץ ראשונית מי האדם הנמצא מולה, מה הוא אוהב או לא אוהב לאכול, מה מאפיין את אורח החיים שלו, וההיסטוריה האישית שלו עם דיאטות היא מנחה את הלקוח להתנהל נכון עם רכיבי תזונה בריאים ומאוזנים המותאמים לו באופן אישי. היא מרכיבה עבורו דיאטה מאוזנת הכוללת את כל המרכיבים החיוניים לתפקוד תקין.

הכלים המעשיים שהיא מעניקה, מסייעים ללקוח להתמודד עם פיתויים וקשיים מהם הוא סובל בדרך כלל, הנמצאים בכל מקום כמעט, החל מדוכני המזון המפתים ברחוב, סופרמרקטים עמוסים בכל טוב, ארוחות משפחתיות מהן לא ניתן להימנע, ואירועים עשירים במאכלים מפתים ו"אסורים". כל אלו נחשבים בדרך כלל לאבני הנגף העיקריים המובילים לכישלון בשמירה על דיאטה.

כאן נכנסת לתמונה הדיאטנית המסייעת ומדריכה אנשים בהתמודדות עם הרגלי אכילה שאינם בריאים, למידת הגורמים האישיים המובילים לחוסר שליטה כשזה נוגע לתזונה, והיא מתאימה תפריט אישי המותאם לסדר יום שכולל לימודים, עבודה, נסיעות מרובות, פגישות תכופות, טיפול בילדים, לאנשים שעובדים מהבית, לאנשים עם עודפי משקל משמעותיים, אנשים בריאים המבקשים להמשיך ולהישאר בריאים, וכמובן, היא מוסמכת להעניק ייעוץ תזונתי לאנשים הסובלים ממחלות שונות.

יש אנשים המגיבים טוב לתמיכה שוטפת, משטר שקילה ומעקב של אדם חיצוני אחר התזונה האישית. הדיאטנית מסייעת ללקוח לבצע את השינוי הנדרש באמצעות יצירת תפריטים אהובים המותאמים לבדיקות דם, המלצות רפואיות, והמצב הבריאותי הכללי.

הדיאטה אותה היא מרכיבה מותאמת אף לרמת הפעילות הגופנית המבוצעת, תוך הענקת חיזוקים ברגעי משבר, ומגוון אפשרויות תזונתיות לבחירה. שינוי תזונתי כרוך לעיתים קרובות בתהליך נפשי משמעותי שאינו פשוט להתמודדות. הדיאטנית יודעת לחזק אדם בתהליך זה, לתמוך בו ולהקנות לו את הכלים המעשיים להתמודדות עם גירויים יומיומיים הניצבים בכל מקום.

 

אולי יעניין אותך גם:

מהו סוד הקסם של דיאטת DayTwo?