דיאטה לטבעונים

דיאטה לטבעוניםבשנים האחרונות אנחנו עדים לעלייה משמעותית ביותר ברמת הפופולאריות של התזונה הטבעונית בישראל והיו כבר מומחים בתחום שהגדירו את ישראל בתור המכה (עיר הקדושה למוסלמים) של הטבעונים.

הרוב המוחלט של הנוקטים בתזונה טבעונית בחרו בה מתוך שיקולי מוסר הנוגעים לתעשיית הבשר, אך חלק מהאנשים הנוקטים באורח החיים הטבעוני בחרו בו מטעמים בריאותיים.

העקרונות הבסיסיים של התזונה הטבעונית

העיקרון הבסיסי לפיו מתנהלת התזונה הטבעונית הוא הימנעות מוחלטת מצריכת מוצרים מן החי. לפיכך, הטבעונים לא צורכים בשר בקר, בשר עוף, מוצרי דגים, ביצים או מוצרי חלב. כמו כן, חלק מהטבעונים בוחרים שלא לצרוך גם דבש המיוצר על ידי דבורים ולא לצרוך ג'לטין המופק מעצמות של בעלי חיים.

ההימנעות המוחלטת מצריכת מוצרים מן החי מבדילה את קהילת הטבעונים מקהילת הצמחונים, שכן בתזונה הצמחונית ישנן גישות רבות המתירות צריכה של ביצים ומוצרי חלב.

ההשפעה של התזונה הטבעונית על המשקל

לפי כל המחקרים המדעיים שנערכו בתחום ניתן לראות כי באופן ממוצע אדם שנוקט באורח חיים טבעוני הוא אדם בעל BMI נמוך יותר מאדם צמחוני או מאדם שאוכל בשר.

הסיבה לכך נעוצה בין היתר בשל העובדה שברגע שמצמצמים את קבוצות המאכלים מן החי, הרי שהנפח היחסי של הירקות בתפריט עולה. באופן כללי, מוצרים מן הצומח מכילים פחות שומן ופחות קלוריות ולפיכך הימנעות מהם מובילה להרזיה.

מעבר לכך, בדרך כלל בעולם המערבי האנשים שנוקטים באורח החיים הטבעוני מגיעים ממעמד סוציו אקונומי גבוה ובימינו, בניגוד לרוב ההיסטוריה האנושית, בני המעמדות הגבוהים רזים יותר מבני המעמדות הנמוכים וזאת כיוון שככל שהאדם עשיר יותר, כך הוא מסוגל לדאוג יותר לבריאות שלו.

מוצרי מזון טבעוניים רבים הם למעשה תחליפים של מוצרי בשר שונים שתהליך העיבוד שלהם ופסי הייצור הקטנים שלהם גורמים לכך שעלותם גבוהה מאוד. לאור זאת, אלו שהפרוטה לא מצויה בכיסם, מתקשים בדרך כלל לנהל אורח חיים טבעוני.

כיצד בכל זאת ניתן להשמין כאשר נוקטים בתזונה טבעונית?

גם כאשר נמנעים לחלוטין מצריכת מוצרי מזון מן החי, עדיין ניתן להשמין מאוד כיוון שבכל זאת חלק מהמזונות הטבעוניים מכילים אחוזי שומן גבוהים. בין היתר מדובר על טחינה, אגוזים, שקדים ועוד. שמן זית לדוגמה הוא מוצר מזון טבעוני לחלוטין, אך בכל מאה מ"ל של שמן זית מסתתרות קרוב לאלף קלוריות. בנוסף לכך, גם צריכה מופרזת של מזונות מן הצומח עלולה להוביל להשמנה בכמויות המתאימות.

איזו דיאטה מתאימה לטבעונים?

אדם טבעוני שמעוניין להשיל ממשקלו צריך בראש ובראשונה לבנות בשיתוף פעולה עם דיאטנית קלינית שעוסקת בתחום הטבעונות תפריט בריא שמכיל את כל המרכיבים התזונתיים החשובים. בין היתר מדובר על סידן, ברזל וויטמין B12 שנמצאים בשפע במוצרי חלב ובשר ופחות במוצרים מן הצומח.

השילוב של דיאטנית קלינית בתהליך ההורדה במשקל חשוב מאוד הן ליעילות הדיאטה והן לבטיחותה. בנוסף לכך, חשוב להקפיד על אכילה של ארוחות מסודרות בשעות קבועות תוך הימנעות מנשנושים בין הארוחות.

מומלץ ביותר גם כן להימנע מצריכה מופרזת של מוצרי מזון המכילים כמות גדולה של סוכר או שומן כמו למשל פירות, טחינה גולמית או מעובדת, חומוס, פלאפל ועוד ולהגדיל את הנפח של הירקות הטריים, התורמים לתחושת שובע מוגברת ולרעננות.

מעבר לכל זה אדם טבעוני, בדומה לכל אדם באשר הוא המעוניין לרדת במשקל, יכול להפיק תועלת רבה לו יתחיל לעסוק בפעילות גופנית שבכוחה לזרז את קצב המטבוליזם ולהגביר את התצרוכת האנרגטית של הגוף.

לקריאה באותו הנושא:

צמח המנקאי

אולי יעניין אותך גם:

בשר מתורבת: האם תחליפי הבשר החדשים בריאים לאדם ולסביבה?