דיאטנית עד הבית

דיאטנית עד הביתדיאטנית היא אשת מקצוע שעוסקת בחינוך לבריאות, בטיפול בחולים באמצעות התזונה ובקבלת מטופלים המעוניינים לבצע שינויים תזונתיים שונים מטעמים שונים ומגוונים.

על מנת לקבל את ההסמכה לעסוק בתחום יש להשלים את לימודי התואר הראשון במדעי התזונה, לאחר מכן, יש לעבור תקופת התמחות מעשית שרובה מתרחשת בבית חולים ולבסוף יש לעבור בחינת הסמכה המועברת פעמיים בשנה תחת פיקוח של משרד הבריאות.

דיאטנית עד הבית הוא שירות מיוחד שבו הדיאטנית מעניקה ביקורי בית למטופלים שלה. שירות זה מתאים עבור אנשים שלא מסוגלים לצאת מביתם לעתים קרובות או באופן מוחלט בשל מצב רפואי או פסיכיאטרי מסוים אך מתאים בהחלט גם עבור אנשים שמעוניינים לחסוך זמן ולהימנע מנסיעות.

יש לציין כי ישנן דיאטניות שבוחרות לעבוד במתכונת זו על מנת לחסוך את דמי השכירות של הקליניקה הפרטית.

מה כולל תפקיד הדיאטנית?

תפקידי הדיאטנית רבים ומגוונים. לפיכך, חלק מנשות המקצוע מתמקדות בתחום מסוים בלבד. להלן התפקידים האפשריים המרכזיים של הדיאטניות בימינו:

  • ליווי תהליכים של ירידה במשקל – כאשר אדם מעוניין להשיל אי אילו קילוגרמים ממשקלו, עליו לגשת בראש ובראשונה לדיאטנית קלינית וזאת על מנת שזו האחרונה תסייע לו להתאים את התפריט הנכון והבריא ביותר עבורו. ירידה לא מבוגרת במשקל עלולה בהחלט לסכן את הבריאות.
  • מתן טיפול תזונתי לסובלים ממחלות שונות הקשורות לתזונה – אין ספק שהתזונה חשובה לבריאות של כל אחד ואחד מאתנו. עם זאת, ישנם אנשים הסובלים ממחלות שונות הקשורות לתזונה, שצריכים לשים דגש חזק יותר על האספקט התזונתי יחסית לאנשים באוכלוסייה הבריאה. בין היתר מדובר על חולי סוכרת, צליאק ועוד. ההתאמה של התפריט והמעקב אחרי ביצוע ההנחיות לרוב מבוצעים על ידי דיאטנית קלינית.
  • חינוך לבריאות – בדרך כלל הטיפול שניתן על ידי הדיאטניות מתנהל באופן אישי במתכונת של שיחה. עם זאת, חלק ניכר מהדיאטניות עוסקות גם בתחום בריאות הציבור וכחלק בלתי נפרד מעבודתן מעבירות הרצאות בתחומי התזונה.
  • פיקוח תזונתי במפעלים – במפעלי מזון רבים בישראל כמו גם בעולם מעסיקים דיאטניות באופן קבוע על מנת לוודא כי מוצרי המזון השונים עונים על הצרכים התזונתיים השונים של הצרכנים.
  • ליווי ספורטאים – התזונה והפעילות הגופנית מנהלות יחסי גומלין מורכבים ביותר. לפיכך, אין זה פלא שכיום ניתן לראות דיאטניות רבות שמועסקות באופן קבוע במכוני כושר.

למי מתאים הטיפול אצל הדיאטנית?

באופן עקרוני כל אחד יכול להפיק תועלת מביקור קבוע אצל דיאטנית וזאת משום שהתזונה היומיומית שלנו משפיעה באופן ניכר על תוחלת החיים שלנו, על איכות החיים שלנו, על הסיכוי שלנו לחלות במחלות מסוימות ועוד. בנוסף לכך, כל אדם הסובל ממחלה שמנהלת יחסי גומלין עם התזונה כמו למשל סוכרת או צליאק, צריך להיות תחת מעקב ובטיפול של דיאטנית.

מעבר לזה, אנשים שמעוניינים לרדת במשקל, אנשים שנוהגים להתעמל באופן קבוע ואנשים הנוקטים בסוגים מיוחדים של דיאטות צריכים להיות בטיפול של דיאטנית. במקרים רבים לא מדובר על טיפול הלכה למעשה, אלא על מעקב ופיקוח בלבד שמטרתם לוודא שלא קיימים חסרים תזונתיים בתזונה, שקצב הירידה במשקל משביע רצון או לחילופין שהמשקל נותר יציב ועוד.

מעבר לכל מה שצוין לעיל, אנשים רבים הנמצאים באשפוז בית זקוקים גם כן לטיפול ולפיקוח צמוד של דיאטנית. הכוונה היא למשל לחולי סרטן סופניים, לאנשים שסובלים מפגיעות אורתופדיות חמורות ועוד. הזנחה של האספקט הדיאטטי במכלול הטיפולים השלם עלולה להוביל להחמרת הבעיה הקיימת ואף להתפתחות של בעיות חדשות נוספות.