דיאטנית בקופת חולים מכבי

דיאטנית מכביהטיפול הדיאטטי מהווה כיום חלק בלתי נפרד ממערך הטיפולים במגוון רחב ביותר של מחלות ומצבים רפואיים כשבמקרים מסוימים מדובר על הטיפול המרכזי או היחיד במערך.

לפי החוק במדינת ישראל, רק אדם בעל תואר ראשון במדעי התזונה שסיים הכשרה מקצועית ועבר את בחינת ההסמכה של משרד הבריאות בתחום התזונה הקלינית רשאי להעניק ייעוץ בתחום התזונה ולטפל בתחום זה (דיאטנית קלינית מוסמכת).

קופת חולים מכבי מעסיקה דיאטניות רבות בכל רחבי הארץ שמספקות למבוטחי הקופה טיפולים בתחום התזונה באופן שוטף או חד פעמי. במאמר זה נעסוק בתפקידה של הדיאטנית, נפרט אודות האנשים שמתאימים לטיפול אצל דיאטנית וכן נרחיב אודות השירות הניתן למבוטחי הקופה בהקשר זה.

מה התפקיד של הדיאטנית?

הדיאטנית ממלאת מגוון רחב של תפקידים כשבין היתר מדובר על התפקידים הבאים:

  • אבחון תזונתי – אבחון הסטטוס התזונתי של המטופל על מנת לזהות פתולוגיות שונות שיכולות לבוא לידי ביטוי בעודף משקל או תת משקל, תת תזונה, מחסור במרכיב תזונה מסוים, הפרעת אכילה מסוימת ועוד.
  • התאמת תפריט למטופל – בנייה של תפריט אישי למטופל בהתאם למטרת הטיפול, ההעדפות הקולינריות שלו והצרכים התזונתיים שלו.
  • חינוך לבריאות – מתן מידע מקצועי בנושאי בריאות בהקשר התזונתי כמו למשל נזקי ההשמנה, חשיבות ההקפדה על תזונה נכונה לבריאות ועוד.
  • מעקב אחרי מטופלים – מן הסתם אין די בהתאמת התפריט האישי למטופל. ללא מעקב צמוד אחרי המטופלים לא ניתן לוודא כי התפריט אכן מילא את מטרתו ולכן הפיקוח והמעקב מהווה חלק בלתי נפרד מעבודתה של הדיאטנית.

מי מתאים לטיפול אצל דיאטנית?

באופן כללי, ניתן לכתוב כי כל אדם באשר הוא מתאים לטיפול אצל דיאטנית וזאת כיוון שהתזונה משפיעה במידה רבה על איכות החיים, על הסיכוי לחלות במחלות שונות ועל תוחלת החיים.

עם זאת, ישנם אנשים הזקוקים לטיפול אצל דיאטנית יותר מכלל האוכלוסייה. הכוונה היא בעיקר לאנשים המעוניינים לרדת במשקל, לאנשים הסובלים ממחלות המנהלות יחסי גומלין עם הרגלי התזונה של המטופל כמו למשל צליאק או סוכרת, אנשים הנוהגים להתאמן או לעסוק בפעילות פיזית, אנשים הסובלים מתת תזונה או ממחסור במרכיבי תזונה מסוימים ועוד.

אילו שירותים מספקת קופת חולים מכבי בתחום התזונה והדיאטה?

ישנן מספר התוויות רפואיות לפיהן ניתן לשלוח מבוטח לטיפול אצל דיאטנית. בין היתר ניתן לקבל הפנייה לטיפול אצל דיאטנית במידה ואתם חולי סוכרת, סובלים מהשמנה קיצונית, סובלים מהפרעות אכילה, מיתר לחץ דם, ממחלות לב, ממחלות של מערכת העיכול ועוד. מספר הפגישות הטיפוליות משתנה בהתאם לאבחנה שכן לכל אבחנה נקבע מספר מסוים של פגישות טיפול.

כמו כן, כל מבוטח בקופת חולים מכבי רשאי להיפגש עם דיאטנית מטעם הקופה גם במידה ולא אובחן כסובל מבעיה רפואית המצריכה התערבות של דיאטנית וגם במידה וסיים את מכסת הפגישות שלו. עם זאת, פגישות אלו עולות יותר מהפגישות הטיפוליות שניתנות לאנשים שקיבלו אבחנות הקשורות לבעיה תזונתית.

כך למשל הפגישה הראשונה עולה מאה וחמישה ₪ ואילו כל פגישה נוספת עולה כשישים ₪. רק על מנת לסבר את האוזן, התשלום עבור פגישות לפי אבחנה עומד על עשרים וארבעה ₪ בלבד. תשלום זה מתבצע באופן חד פעמי ומכסה את העלות של כל הפגישות הטיפוליות עם הדיאטנית שנערכות שלושה חודשים אחריו.

בנוסף לכך, מבוטחי הקופה שחולים בסוכרת יכולים לקבל הפניה חד פעמית מאחות סוכרת או הפנייה להתחלת טיפול ממושך מהרופא המטפל בהם. גם במקרים האלו העלות עומדת על עשרים וארבעה ₪ בלבד.