עצות וטיפים לדיאטה

עצות וטיפים לדיאטהדיאטה היא תכנית תזונה ואורח חיים המאופיינים לעיתים קרובות בעליות וירידות. קשה לשמור על המוטיבציה לאורך זמן, במיוחד כשנראה כי תהליך הירידה במשקל אינו מתקדם.

מאמר זה מספק את הטיפים והעצות הנכונות לשמירה על הדיאטה והתמדה בתהליך, כך שהדיאטה הופכת להיות אורח חיים בריא ושמח.

1. לא לדלג על ארוחת בוקר ולתכנן ארוחות

מחקרים מראים כי ארוחת בוקר מסייעת לשליטה במשקל. יש אנשים המדלגים על ארוחה זאת, מתוך מחשבה שזה יסייע להם להוריד במשקל, אך דילוג על ארוחות אינו משיג מטרה זו, וזוהי אינה התנהגות בריאה, היות ואדם עשוי להחמיץ חומרים מזינים חיוניים. בנוסף, בשל תחושת המחסור, קיים הפיתוי לצרוך יותר חטיפים לאורך היום בשל תחושת הרעב.

יש לתכנן ארוחת בוקר, ארוחת צהריים וארוחת ערב, כולל מעט חטיפים, כדי לוודא הקלה על קצבת הקלוריות. מומלץ לערוך רשימת קניות, אך לא להגיע אל הסופרמרקט בתחושת רעב, שכן זה יוביל לרכישת מזונות עתירי קלוריות.

2. שפע פירות וירקות

הם דלים בקלוריות ושומן ועשירים בסיבים, שהם שלושת המרכיבים החיוניים לירידה מוצלחת במשקל. הם מכילים אף שפע ויטמינים ומינרלים.

3. פעילות גופנית

מחקרים מראים כי פעילות גופנית סדירה היא המפתח לירידה במשקל ושמירה על משקל תקין. קיימים אף יתרונות בריאותיים רבים כגון שריפת קלוריות מיותרות שאותן לא ניתן לסלק באמצעות דיאטה בלבד. מומלץ למצוא את הפעילות המהנה ולהתאימה לשגרה.

4. שפע מים

אנשים מבלבלים לעיתים צמא עם רעב. כך ניתן בסופו של דבר לצרוך קלוריות נוספות באמצעות אכילה, כאשר כוס מים היא מה שהגוף זקוק לו באמת. יש לשאוף לשתות שש עד שמונה כוסות מים ביום, מידי יום, או יותר אם מזג האוויר חם או שמבוצעת פעילות גופנית.

5. מזונות עשירים בסיבים

גורמים לתחושת שובע הנמשכת זמן רב יותר, והם מושלמים לירידה במשקל. סיבים נמצאים במזונות מהצומח, כגון פירות וירקות, שיבולת שועל, לחם דגנים מלא, אורז ופסטה מלאים, שעועית, אפונה ועדשים.

6. קריאת תוויות המזון

מסייעת בבחירת אפשרויות בריאות יותר. לכן יש לבדוק את סימון כמות הקלוריות, השומן, המלח והסוכרים אותם מכיל כל מוצר. יש להשתמש במידע הקלוריות על מנת לחשב את כמות המזון המסוים והתאמתה לקצבת הקלוריות היומית בהתאם לתכנית האישית לירידה במשקל.

7. צלחת קטנה יותר

מחקרים מראים כי אנשים המשתמשים בצלחות קטנות יותר, נוטים לאכול מנות קטנות יותר ועדיין להיות מרוצים. כך ניתן להתרגל בהדרגה לאכילת מנות קטנות יותר, מבלי לחוות רעב. הקיבה זקוקה לעשרים דקות בערך כדי לשדר למוח על תחושת מלאות. לכן יש לאכול לאט ולהפסיק לאכול לפני תחושת המלאות.

8. לא לאסור מזונות

תכנית ירידה במשקל והשגת בטן שטוחה אינה כרוכה בהכרח באיסור על מזונות, במיוחד המזונות האהובים. איסור מזונות רק יגרום להשתוקקות יתר אליהם. אין כל סיבה לא ליהנות מפינוק מידי פעם, כל עוד אדם שומר על קצבת הקלוריות היומית.

9. לא לאכול מזונות מהירים

כדי להימנע מפיתויים, יש להימנע ממזונות מהירים ומזונות שאינם בריאים כגון שוקולד, עוגיות, צ'יפס ומשקאות תוססים מתוקים. במקום זאת, מומלץ להצטייד בחטיפים בריאים, כגון פירות, עוגות אורז ללא מלח, עוגיות שיבולת שועל, פופקורן ללא מלח וללא ממתיק, ומיצי פירות טבעיים.

10. הימנעות מאלכוהול

כוס יין אחת מכילה כמות קלוריות כמו קוביית שוקולד, וחצי ליטר בירה מכיל את אותה כמות קלוריות כמו מנת צ'יפס. לאורך הזמן, שתייה מרובה של אלכוהול תורמת בקלות לעלייה במשקל. בדרך כלל, שתיית אלכוהול מלווה באכילת חטיפים, כגון צ'יפס, אגוזים או חטיפי עוף מטוגנים, המוסיפים קלוריות מיותרות.