תה להרזיה

תה להרזיהאין זה סוד כי החלום הרטוב של כל אדם המעוניין להשיל אי אילו קילוגרמים ממשקלו הוא שיום בהיר אחד יומצא פתרון קסמים שיאפשר לו לאכול כאוות נפשו ועדיין לרדת במשקל מבלי להתאמץ או להזיע. החלום הזה בדיוק מוביל יצרנים רבים לפתח פתרונות "מהפכניים" שמטרתם לגרום אכן לירידה במשקל ללא השלכות וללא מאמץ.

כפי שאתם כבר ודאי מבינים, לרוע מזלנו בעולם הזה, פתרונות קסמים עדיין אינם בנמצא אך עדיין ישנם כאלה המוכנים להתנסות בסוגים שונים של תכשירי הרזיה ובמאמר הנוכחי נדון באחד הפתרונות הנפוצים ביותר וכפי שכבר הסגירה אותנו הכותרת, מדובר על תה לרזיה.

מה הוא תה להרזיה?

תה להרזיה הוא שם גנרי למאות אם לא אלפי מוצרים המשווקים בתור אבקת תה להשריה במים רותחים שמטרתה לזרז את תהליך ההרזיה. אמנם חלק ניכר מהאבקות אכן מצליחות לגרום לירידה מהירה מאוד במשקל, אך בפירוש לא מצליחות לגרום להרזיה. כיצד ייתכן? ובכן, האפקט היחיד שתה להרזיה יכול ליצור הוא השרייה של שלשול.

על ידי השלשול ניתן לאבד נפח נוזלים רב וכך לרדת במשקל, אך אובדן משקל באופן כזה לא רק שאינו הרזיה, אלא שמדובר באחת מהדרכים הפחות בריאות שישנן לאבד משקל. כמו כן, יש לציין כי ההרזיה המדומה או ליתר דיוק אובדן המשקל, זמניים וחולפים.

הנזק למעיים

כאשר השליטה על פעולת המעיים עוברת לידי גורם חיצוני לגוף, עלול להיווצר מצב שבו השרירים של המעי יאבדו את יכולת הפעולה העצמאית שלהם. המשמעות היא שבאופן פרדוקסלי, התה שאמור להשרות שלשול, ישרה בסופו של דבר דווקא עצירות. בשלב מסוים כאשר סוגי התה השונים בקטגוריה זו נמצאים בשימוש כרוני, המשתמש עלול לסבול מתלות מוחלטת ולא להצליח להתרוקן מבלי שישתמש בתה.

תופעה זו מוכרת בעיקר מהפרעות פסיכיאטריות דוגמת האנורקסיה והבולימיה שבהן לא אחת נעשים ניסיונות להרזיה באמצעות כדורים משלשלים שמובילים להתמכרות ולתלות מפאת העצירות הכרונית.

הדרך הטובה ביותר לשבור את מעגל הכשפים האכזרי הזה היא לא להתחיל אותו בכלל. כמובן שבמצבים רפואיים מסוימים ניתן להשתמש בחומרים משלשלים, אך הדבר נכון רק כל עוד השימוש בחומרים השונים מבוצע תחת פיקוח רפואי.

חוסר התועלת מבחינת הדיאטה

חשוב מאוד לציין כי עד שהמזון מגיע למעי הגס, מקום הפעולה העיקרי של התה להרזיה, הוא מספיק לעבור כמעט את כל מערכת העיכול, כך שרוב רובם של חומרי התזונה כבר נספגו לדם. במעי הגס מתרחשת בעיקר ספיגה של מים כך שכפי שציינו, הירידה במשקל היא תוצאה של פגיעה ביכולת ספיגת המים במעי הגס. לאור זאת, ניתן אפילו להשמין כאשר צורכים סוגים שונים של תה להרזיה כיוון שהספיגה של הפחמימות, השומנים והחלבונים אינה מופרעת כהוא זה מהשימוש בתה.

סכנת ההתייבשות

הנוזלים שנמצאים במזון ובשתייה שאנו צורכים נספגים כאמור רק בחלק הסופי של מערכת העיכול, כלומר במעי הגס. לפיכך, כאשר אנחנו משלשלים, אנחנו עלולים להגיע למצב של התייבשות ולפיכך זוהי המשוואה הניצבת מול האדם שבוחר לעשות שימוש בתה להרזיה – באפשרותו לבחור להימנע מצריכה עודפת של נוזלים לאור האובדן המוגבר ולהסתכן בהתייבשות או לבחור דווקא בצריכה עודפת של נוזלים תוך אובדן האפקט של ההפחתה במשקל. בכל מקרה, ההפסד כולו שלו.

חשוב לציין גם כן שבחלק מהסוגים של התה המיועד להרזיה, ניתן למצוא חומרים משתנים, המביאים לאובדן נוזלים מוגבר אף יותר ומגדילים מאוד את הסיכוי להתייבשות בהשוואה לסוגי התה שמיועד להרזיה המכילים אך ורק חומרים משלשלים.