מחשבון BMI – לחישוב מסת הגוף שלכם!

מחשבון BMIמחשבון BMI הוא כלי פשוט ויעיל שניתן למצוא באתרי בריאות ודיאטה רבים באינטרנט שמטרתו לסייע לגולשים לגלות מה הוא ה- BMI שלהם.

כל מה שיש לעשות זה להזין את הנתונים הרלוונטיים ואת השאר עושה האלגוריתם המובנה של המחשבונים השונים. הנתונים היחידים שיש למעשה להזין למחשבון הם מין הגולש, גובהו בסנטימטרים, משקלו ובזה פחות או יותר נגמר הסיפור. את ה- BMI ניתן לחשב בעזרת כל מחשבון פשוט בקלות רבה מאוד, אך אין ספק שמדובר על דרך קלה במיוחד.

מהי המשמעות של מדד ה-BMI?

BMI הוא מדד המשמש לחלוקה גסה של האוכלוסייה בהתאם ליחס בין הגובה של הפרט לבין המשקל שלו. את הערכים השונים של ה- BMI חילקו לקבוצות לפיהן ניתן לקבוע האם האדם סובל מתת משקל, האם הוא במשקל תקין, האם הוא סובל מעודף משקל, השמנה קיצונית ועוד. שורשיו ההיסטוריים של ה- BMI נעוצים אי שם במאה התשע עשרה, אך רק בשנות השמונים הוא אומץ על ידי הקהילה הרפואית כאמצעי למדידת השמנה ורק בשנות התשעים הוא נקבע בתור התקן הבינלאומי בתחום.

ככל שהמדד מעלה תוצאה גבוהה יותר, כך הסיכוי של האדם לסבול ממחלות הנלוות להשמנה גבוה יותר בהתאמה. עם זאת, גם ערכים נמוכים מאוד של BMI מקושרים עם הגדלת הסיכוי לחלות במחלות שונות שמקורן בתת התזונה.

פיענוח התוצאות

החישוב של ה- BMI פשוט וקל: משקל הנבדק בקילוגרמים חלקי הגובה שלו במטרים בריבוע. הנתון המתקבל ממוקם בטווח מספרים מסוים ולפי הטווח בו הוא נמצא מסווגים את האדם מבחינת מצב ההשמנה שלו באופן הבא:

  • BMI הנמוך משמונה עשרה וחצי, מסווג את האדם בקבוצה של תת משקל. במצב זה האדם נמצא בסיכון לתת תזונה.
  • BMI גבוה משמונה עשרה וחצי אך נמוך מעשרים וארבע נקודה תשע – זהו הטווח הנורמאלי, כלומר התקין של ה- BMI והשאיפה של האדם הממוצע היא להיות בטווח הנ"ל.
  • BMI בין עשרים וחמש לעשרים ותשע נקודה תשע – נבדק שה- BMI שלו בטווח הזה נחשב לאדם הסובל מעודף משקל.
  • BMI בין 30-34.9 הוא BMI שנמדד כאשר האדם סובל מהשמנה.
  • BMI בין 35-39.9 מוגדר כהשמנה מדרגה 2.
  • BMI גבוה מ- 40 נחשב כהשמנה מדרגה 3.

מגבלות המדד

ככל שמשקל האדם גבוה יותר, הערך של המדד גבוה יותר וזאת כיוון שהמשקל ממוקם במונה של השבר. עם זאת, המדד מתייחס לאדם ממוצע ולא למשל לאדם בעל מסת שריר גבוהה במיוחד. לאור זאת, אדם שעוסק בפיתוח הגוף יכול להיות בעל BMI הגבוה מארבעים ולפיכך להיות מסווג כסובל מהשמנה חמורה ביותר בזמן שבגופו אין כמעט אחוזי שומן כלל. מעבר לכך, אין התייחסות במדד זה לחלוקת השומן בגוף וכיום ידוע שהשמנה בטנית למשל מסוכנת יותר מהשמנה אגסית.

מחשבון BMI – חשבו את ה-BMI שלכם!