דיאטנית קלינית בקופ"ח לאומית

דיאטנית קלינית בקופת חולים לאומיתדיאטנים הם אנשים בעלי תואר ראשון במדעי התזונה ובעלי היתר עיסוק בתחום ממשרד הבריאות. ניתן לומר שדיאטנים הם אנשים אשר עוסקים בחינוך הקהילה והאנשים הפרטיים שנמצאים בתוכה למען בריאות על ידי תזונה נכונה ומאוזנת.

דיאטנים מטפלים בחולים במחלות שונות באמצעות תזונה בריאה ובנוסף הם גם מקבלים מטופלים אשר מגיעים אליהם עם רצון עז לעשות שינוי בחיים מבחינה תזונתית, כאשר הסיבות לכך הן רבות, שונות ומגוונות.

קופות החולים בארץ וביניהן גם קופת חולים לאומית מעמידות לרשות מבוטחיהן דיאטנים/ דיאטניות אשר מעניקים מפגשים של ייעוץ תזונתי עבור אנשים שרוצים להתחיל בתהליך של ירידה במשקל הגוף ושל הרזיה ולקחת בו חלק מלא ופעיל.

תפקידים שונים לדיאטנית

מטופלים אשר מגיעים לטיפול וייעוץ דיאטני אצל דיאטנית מוסמכת עוברים תחילה תשאול על מצבם הרפואי כיום ועל ההיסטוריה הרפואית של משפחתם. לפי המידע שנאסף, הדיאטנית מרכיבה יחד עם הלקוחות תכנית דיאטה אשר מתאימה לכל אדם באופן אישי.

דיאטניות בקופ"ח לאומית נותנות למטופליהן כלים פרקטיים ומעשיים לצורך ההתמודדות היומיומית הלא פשוטה עם כל המאכלים המפתים מסביבם, אשר גורמים להעלאה במשקל עד כדי השמנת יתר וסכנה לבריאות.

הלקוחות עצמם לוקחים חלק עיקרי וחשוב מאוד בתהליך הטיפולי למען הרזיה מכיוון שהרצון לשינוי צריך לבוא מהם ולא מגורם חיצוני אחר. הדיאטניות מלוות, תומכות ומדריכות את המטופלים ולא פועלות במקומם.

עבור מי מתאים הטיפול?

למעשה, כל אדם אשר מביע רצון לרדת במשקל תחת השגחה וליווי יכול לגשת לטיפול אצל דיאטנית ולהתחיל בתהליך הרזיה.

המזון שאנו צורכים אל גופינו משפיע באופן ישיר על גורמים שונים וחשובים בחיינו כמו תוחלת החיים, הסיכוי לחלות במחלות שונות, איכות החיים וכדומה, ולכן באמת כל אחד יכול לפנות לטיפול אצל דיאטנית. יחד עם זאת, אנשים שחולים במחלת צליאק או סוכרת חייבים להיות בטיפול ובמעקב אצל דיאטנית מכיוון שהמזון קריטי בעבור המחלות האלה.

גם אנשים אשר עוסקים בפעילות ספורטיבית על בסיס קבוע וגם אנשים שמנהלים את חיי התזונה שלהם תחת תפריטי דיאטות שונים חייבים להיות במעקב צמוד אצל דיאטנית. במקרים כאלה מדובר במעקב לצורך בדיקה והשגחה שאין לאנשים אלו חסרים תזונתיים, שהקצב שהם מורידים את המשקל הוא טוב ובבוא הזמן לצורך השגחה שהמשקל נשאר יציב.

בנוסף לאלה, ישנם אנשים נוספים שחייבים להיות בטיפול של דיאטנית. מדובר בחולים סופניים במחלת הסרטן, אנשים שסובלים מפגיעות אורתופדיות רציניות ועוד אנשים בעלי בעיות בריאותיות חמורות.

במידה ואנשים חולים לא נמצאים במעקב של דיאטנית, ההזנחה של נושא המזון הבריא והדיאטה עלולה לגרום להחמרת המחלות או להיווצרות של מחלות חדשות בנוסף לאלה שקיימות.

מה מגיע בקופת חולים לאומית?

קופת חולים לאומית מעניקה למבוטחיה שלושה מסלולים של תהליך הרזיה אצל דיאטנית:

  • ייעוץ דיאטני- כמות מסוימת של מפגשים אישיים, בין 30 ל-35 מפגשים אשר כוללים בתוכם תיעוד רפואי על ידי הדיאטנית, סקירת העבר הרפואי, הגדרה של היעדים אליהם המטופלים רוצים להגיע ומעקב צמוד של הדיאטנית אחר קצב הירידה במשקל הגוף, לקיחת בדיקות דם ועוד.
  • תכנית לספורטאים- תכנית תזונה דיאטטית מיוחדת עבור ספורטאים במשך 35 טיפולים בשנה אחת. תכנית זו ניתנת במסגרת הביטוח המשלים של קופת חולים לאומית- "לאומית זהב".
  • סדנה קבוצתית- מפגשים קבוצתיים של מנחה דיאטנית ושל מעט אנשים. זוהי קבוצה אינטימית של קובץ אנשים שבאים במטרה להוריד ממשקל גופם. בסדנה קבוצתית אנשים נפגשים עם אחרים שנמצאים באותו מצב, חולקים חוויות ועוזרים אחד לשני בתהליך ההרזיה.