סוגי דיאטות

סוגי דיאטותלאורך מיליוני שנים התזונה של בני האדם נועדה למטרה אחת ויחידה – להזין את הגוף. עם זאת, לאורך ההיסטוריה, הפונקציה הבסיסית הזו הפכה לבת לוויה למגוון רחב של פונקציות נוספות הקשורות בעיקר להגדרה עצמית.

כמו כן, בניגוד לימי קדם, שבהם מטרת התזונה הייתה לספק לגוף את הצרכים שלו, הרי שכיום אנחנו ממלאים משימה זו בהצלחה רבה יתר על המידה ולפיכך התפתחו דיאטות רבות שמטרתן להפחית את הצריכה העודפת.

במאמר שלפניכם נפרט על קצה המזלג אודות דיאטות שונות שהתפתחו במהלך העשורים האחרונים.

דיאטה ים תיכונית

דיאטה ים תיכונית היא דיאטה המבוססת על מרכיבי המזון שנוהגים לצרוך תושבי אגן הים התיכון. דיאטה זו התפתחה לאחר שנות מחקר רבות שבהן התגלה כי תושבי אגן הים התיכון נוטים לסבול משכיחות נמוכה של מחלות לב וכלי דם, מחלות כרוניות, סוגים שונים של סרטן ובאופן כללי נהנים מתוחלת חיים ארוכה יותר.

הדיאטה הים תיכונית מתבססת על שמן זית כעל המקור המרכזי לשומנים, על צריכה של דגנים מלאים וקטניות, מגוון רחב של פירות וירקות טריים או מבושלים, צריכה מתונה של יין, צריכה מוגברת של דגים, צריכה מועטה מאוד של בשר אדום ושומנים מן החי ועוד.

דיאטת פליאו

דיאטת פליאו היא דיאטה המבוססת על עקרונות התזונה הפליאוליתית, כלומר התזונה שצרך האדם הקדמון בתקופת האבן. לפי התומכים בדיאטה זו רוב המחלות מהן סובל האדם המודרני הן תוצאה של המהפכה החקלאית ושל המהפכה התעשייתית. לפיכך, על ידי חזרה לתזונה המקורית שצרך האדם בשחר האנושות, ניתן לפי המצדדים בתזונה זו ליהנות מהפחתה בשכיחות המחלות הרבות מהן סובל האדם המודרני.

אתגר פליאו מבוסס על הימנעות מצריכת מזונות מעובדים המיוצרים באופן תעשייתי, דגנים וקטניות והפחתה של צריכת מוצרי חלב דלי שומן ובחירה בצריכה של בשר, איברים פנימיים, מוצרי חלב עתירי שומן, אגוזים ועוד.

דיאטת אטקינס

דיאטת אטקינס היא דיאטה מהפכנית שמתבססת על צריכה מוגברת של שומנים וחלבונים תוך הימנעות כמעט מוחלטת מצריכת פחמימות. כאשר לא מספקים לגוף פחמימות, הוא עובר להשתמש במצבורי השומן כדלק לאנרגיה וכך ניתן להפחית אחוזים רבים מהמשקל בזמן קצר. כמו כן, צריכה מוגברת של חלבון מובילה לתחושת שובע מוגברת.

עם זאת, רבים מהנוקטים בשיטת תזונה זו מדווחים על תשוקה לפחמימות, על דיכאון ועוד. בנוסף לכך, יש לציין כי צריכה מוגברת של שומנים וחלבונים מגבירה את הסיכוי למחלות קרדיווסקולריות. התשובה המודרנית היום לדיאטת אטקינס היא סדנת באדי אנד לייף.

דיאטה טבעונית

דיאטה טבעונית מבוססת על הימנעות מוחלטת מצריכת מוצרים שמקורם בבעלי חיים. לפיכך, טבעונים נמנעים מצריכת מוצרי בשר, עוף ודגים וכן נמנעים מצריכה של מוצרי חלב. ישנם גם טבעונים הנמנעים מצריכה של דבש שכן דבש מיוצר על ידי דבורים.

רבים מהנוקטים בגישה הטבעונית הגיעו לתחום מטעמים עקרוניים הומניסטיים, אך לא מעט הצטרפו לקהילת הטבעונים גם מטעמי בריאות. כמובן שבמקרים רבים מדובר על שילוב בין עקרונות בריאותיים לאידיאלים מוסריים.

דיאטת 80/10/10

דיאטת 80/10/10 היא דיאטה המבוססת על צריכה של ירקות ופירות באופן כמעט בלעדי. לפי ההיגיון העומד מאחורי דיאטה זו הדרך הטובה ביותר להגיע לבריאות שלמה היא על ידי הקפדה על כך ששמונים אחוז מהתצרוכת הקלוריות תגיע ממקור פחמימתי, עשרה אחוז מחלבון ועשרה אחוז משומן.

מדובר על דיאטה שקשה מאוד להתמיד בה הן מבחינה תזונתית והן מבחינה חברתית, אך רבים מאלו שנוקטים בה מדווחים על שיפור משמעותי בבריאות. יש לציין כי היעילות של דיאטה זו בטיפול במחלות כרוניות לא הוכחה באופן מחקרי מעולם.

דיאטות נוספות: דיאטת ברנשטייןדיאטת גרילה, דיאטת 16:8, דיאטה פגאנית, דיאטה אנטי-דלקתית, דיאטה קטוגניתדיאטת צום השומן