דיאטת 16:8 – האם מותר לאכול הכל?

אנשי תזונה ורופאים ממליצים לאכול ארוחות קטנות. לא להעמיס על מערכת העיכול יותר מדי ובבת אחת. אבל דיאטת 16:8 הולכת צעד אחד מעבר לזה. הדיאטה דוגלת בסגנון חיים השונה מאוד ממה שהתרגלנו – לא עוד 3 ארוחות מרכזיות ביום בוקר, צהרים וערב. הכירו את דיאטת הצום המבוקר, מותר לאכול במשך 8 שעות בכל יום, כאשר ביתר 16 השעות, האכילה אסורה. בואו להכיר את הדיאטה שאומרת לכם שחשוב לצום, אבל בעצם לא חשוב מה אוכלים. 

צום שאיננו תענית

חשוב להבהיר, דיאטת 16:8 לא אמורה להוות סוג של תענית. המטרה איננה להעניש או להחליש את הגוף, כי אם להיפך. על פי העקרונות המרכזיים של השיטה, פרק הזמן שבו לא אוכלים סובב סביב הלילה וליתר דיוק, משך זמן השינה. 

עוד חשוב להדגיש כי הצום המבוקר לא אמור לשרת ירידה מהירה במשקל ותו לא, זהו סגנון חיים שאתם אמורים לאמץ גם הלאה. ועל פי חסידי השיטה, אתם לא אמורים להסתובב כל היום רעבים ומשוועים לארוחה הבאה, זה ממש לא קורה ולא המטרה. 

חשוב לציין כי מבחינה בריאותית, אין כל בעיה להימנע מאוכל 16 שעות ביממה. אך עם זאת, ירידה במשקל או בריאות יתרה מבוססים על מה שאוכלים לאורך 8 השעות. ישנה גרסה "מרוככת" של דיאטה זאת שבה בוחרים מספר ימים בכל שבוע שבהם צמים וביתר הימים אוכלים כרגיל. 

מותר לאכול כל מה שרוצים?

על פי אחת הגרסאות של הדיאטה, אם תקפידו על צום של 16 שעות ביממה, תקבלו צ'ופר שעבור רבים וטובים הוא החלום הכי גדול – הזכות לאכול פשוט כל מה שאתם רוצים. במידה מסוימת, זה היה חלק מהבסיס של הדיאטה שהוצגה בארצות הברית לפני קרוב ל-10 שנים. רופאים ודיאטנים חולקים בתוקף על התועלת ברעיון הבסיסי הזה. 

מחקרים מודרניים, בדומה לעקרונות עתיקים מהמזרח הרחוק בהחלט מציינים תועלת בלתי מבוטלת בצום מבוקר. כאשר הדבר נעשה בשום שכל, אפשר בהחלט לסייע לגוף להיפטר מרעלים, אפשר לנקות את הגוף ולאפשר לו לסלק חומרי פסולת ואפילו לחזק את מערכת החיסון. אלה בהחלט תועלות ראויות לציון, אבל אכילה של "כל מה שרוצים" איננה אידיאל בריאותי שבאמת רצוי לשאוף אליו. 

האם זה משנה מתי צמים?

על פי דיאטת 16:8, כל אחד יכול לבחור את השעות המועדפות עליו לצורך התנזרות מאוכל. בדרך כלל, מקובל פשוט לוותר על ארוחת הבוקר ולאכול ארוחת ערב מוקדמת. קל להבין מדוע השיטה זוכה להרבה ביקורת מצד דיאטנים שטוענים לאורך שנים כי "ארוחת בוקר היא הארוחה הכי חשובה ביום". 

אך כדאי להקשיב ברצינות לתועלות שמציינים חסידי השיטה, שמתוך ניסיון מספרים על משמעות הצום. צום קבוע מאפשר לגוף לא רק לרזות אלא לחוש אנרגטי וקליל. באותן שעות שבהן הגוף מעכל את המזון, הוא מצליח לפרק אותו ולעכל אותו בצורה מושלמת, המרכיבים התזונתיים נספגים היטב ולא הולכים לאיבוד וגם לא צריך להשקיע אנרגיה מרובה בעיכול מזון רב וסילוק פסולת. כלומר, לא משנה כל כך מתי צמים (אך למעשה, בהחלט כן משנה מה אוכלים). 

מה כדאי לשלב בדיאטה

ההמלצות שגובשו על ידי מקדמי הדיאטה בגרסה העדכנית תומכות באכילה של 2 – 3 ארוחות לא כבדות ביום. התפריט צריך להיות מגוון ביותר וחשוב לכלול בו למשל דגנים מלאים, קטניות, אגוזים, פירות וירקות (בדגש על עלים ירוקים), סיבים תזונתיים ומזונות נוגדי חמצון. מומלץ לשלב פעילות גופנית, אך לפי הספר שהציג את עקרונות השיטה, לא צריך אימון של יותר מ-10 דקות ביום.