מהי דיאטת גרילה?

על מדף הדיאטות שהתפרסמו לאחרונה צצה לה אחת בעלת שם בלתי צפוי: דיאטת גרילה. מלחמת גרילה מזכירה לנו לוחם קומנדו, צבוע בצבעי הסוואה וסכין בין השיניים. לא ממש משהו שמתקשר עם ספירת קלוריות ומאבק לא פשוט בפיתויים מתוקים. אבל למעשה, הדימוי של דיאטה כסוג של מלחמה איננו מופרך.

אחרי הכל, כולנו מותקפים כל העת במודעות שמזמינות אותנו לארוחות שחיתות. מכל עבר קורצים לנו מזונות מעובדים, עתירי טעם אך גם עתירי שומן, מלחים, סוכרים, חומרים משמרים ועוד מאכלים מזיקים ומשמינים. יצאנו לבדוק, אם כן, מהי בדיוק דיאטת גרילה, מה היא מציעה ומה החידוש שלה. 

הדיאטה שניצחה את הסרטן

הדיאטה בעלת השם הלוחמני פותחה על ידי גלית גולדפרב, בוגרת לימודי תזונה ונטורופתית שערכה מחקרים רבים בתחום התזונה. מחקרים, כך סיפרה בראיונות לתקשורת, שסייעו לה לחולל מהפך בחיים. בזכות רעיונות התזונה שפתחה או, אפשר לומר, גילתה, הצליחה להתגבר על הפרעות אכילה ואפילו החלימה ממחלת הסרטן.  

מחקריה היוו חלק מדוקטורט שהשלימה בלימודיה בחו"ל. בין הממצאים הדרמטיים של גולדפרב נציין בשלב זה את העובדה שמרבית המחלות הקשות הן תוצאה ישירה של תזונה גרועה. כך, למעשה דיאטת גרילה מהווה לא רק מלחמה שלנו בפיתויים השונים, זו גם מלחמה של ממש בגורמי סיכון מובילים למחלות. 

דיאטה שמבטיחה הרבה יותר מהרזיה

אין זו הדיאטה הראשונה שממליצה להפחית בצריכת בשר. זו גם לא הדיאטה הראשונה שממליצה להימנע מכל וכל ממוצרי החלב. שני העקרונות הללו, ביחד עם עקרונות נוספים כגון פעילות גופנית קבועה, אמורים לחולל מהפך של ממש. לא מדובר בדיאטת הרזיה כשלעצמה.

דיאטת הגרילה נועדה באופן מפורש להביא להארכת תוחלת החיים בצורה דרמטית. זו דיאטה שאמורה להפחית בצורה דרמטית את הסיכון לחלות בסרטן ובמחלות קשות אחרות. כמו כן, המטרה היא לשפר את רמת האנרגיה של הגוף וממש להצעיר את הגוף בלא מעט שנים. 

שלא כמו מרבית סוגי הדיאטות הקיימות כיום בשוק, דיאטת גרילה לא באה להבטיח ירידה מהירה במשקל. עבור מי שיקפיד על עקרונות חשובים (שאת חלקם נציין בהמשך) ההרזיה אכן תגיע, אבל היא תגיע בצורה טבעית ולאורך זמן. הגוף יווסת את משקלו בצורה נכונה, פשוט מכיוון שנספק לו את המרכיבים התזונתיים המתאימים. במקביל, נימנע מצריכת מרכיבים לא טובים ואפילו – הרסניים. 

עקרונות דיאטת גרילה

לא נוכל להציג כאן את כל עקרונות הדיאטה, שנוסחו בספר מפורט. אך בהחלט נבקש להציג כמה מרכיבים חשובים שמבטיחים לחולל מהפך יציב וקבוע בחיים. 

  • זו לא דיאטה, זה שינוי אורח החיים – דיאטת גרילה היא למעשה לא דיאטה כפי שאנו רגילים לחשוב עליה. אלה הרגלי תזונה חדשים, שעליהם צריכים להקפיד באופן מתמשך.
  • הקפדה על אורח חיים זה תביא לתוצאות הטובות ביותר, חיזוק הגוף, הצערתו, שיפור נחרץ של הבריאות ולקינוח, גם משקל תקין ויציב. 
  • כן לפירות וירקות, לא למשקאות ממותקים – יש להרבות בצריכת פירות וירקות למיניהם. יש להימנע מממתקים וכן ממשקאות ממותקים. חשוב להרבות בצריכת מים. 
  • כן לדגנים מלאים – יש להסיר מהתפריט פחמימות פשוטות ולמלא אותו בדגנים וקמחים מלאים. כדאי להוסיף לתפריט גם נבטים, ועדיף להנביט לבד. 
  • ללא שמן ומזון מעובד – חשוב להפחית מאוד את צריכת השמן. מזונות מעובדים מרעילים את הגוף ולכן, יש להימנע מהם. זה המפתח החשוב לבריאות וחיים טובים. 
  • צום ואימונים מחזקים את הגוף – אימוני סיבולת ולב ריאה הם חלק מהדיאטה. כך גם צום יזום לעיתים קרובות במשמעות של ריווח הפערים שבין ארוחת הערב לארוחת הבוקר.