האם דיאטות משמינות?

השאלה שאותה אנו רוצים להציג לכם, הקוראים, עשויה להישמע קצת מתריסה. האם אתם סבורים שדיאטות משמינות? לכאורה, מצב כזה צריך להיות הכי רחוק מהאמת, הרי דיאטות נועדו לאפשר לנו לרדת במשקל ולאחר מכן לשמור על משקל תקין. זה נשמע, אם כן, כמו דבר והיפוכו, אבל למעשה, השאלה הזאת כלל לא מופרכת וראוי שהיא תישאל.

גם מבלי להציג מחקרים, חשבו על עצמכם. הרי כמעט כל מי שביצע דיאטות כאלה או אחרות, מכיר את תופעת הנדנדה. בהתחלה אכן יורדים במשקל, ותוך זמן מה המשקל עולה בחזרה, לפעמים אפילו מעל לרמה הקודמת, ואז מחפשים איזו דיאטה חדשנית אחרת. ושוב ירידה במשקל ואז עוד פעם עליה. אז אם אכן הן משמינות, אז אולי בעצם צריך לוותר עליהן וזה הכל? יצאנו לבדוק וזה מה שגילינו. 

האם דיאטה היא עונש?

יש כמה וכמה הסברים אפשריים לכך שדווקא דיאטות הרזיה גורמות לרבים מאיתנו להשמין. אחד ההסברים היפים ביותר בעיננו טוען כך: שורש הבעיה הינו בתפיסה. אנו רגילים לתפוס את האכילה ללא מגבלות כסממן של חופש. במקביל, אנו רגילים לתפוס את הדיאטות כסוג של "עונש" במקרה הרע או מגבלה במקרה היותר טוב. 

וכמובן, כמו שכבר ילדים קטנים יודעים, אנו יודעים להיות יצירתיים מאוד כאשר אנו רוצים להתחמק מעונשים, וכל עוד אנו תופסים את הדיאטה בתוך עונש שמגביל אותנו, נמצא את הדרך לעגל פינות. לשבור את ה"חוקים". כלומר, על פי הטענה הזאת, נוכל להתגבר על הדיאטות כגורם משמין כאשר נשנה את התפיסה שלנו. כאשר נבין כי אין כאן עונש אלא דרך חיים טובה בשבילנו.  

אוכל כפיצוי

יש עוד סיבות שיכולות להסביר את הפרדוקס ששמו דיאטות משמינות. סיבה חשובה נעוצה בכך שאנו רגילים לפנות למקרר בתור סוג של פיצוי רגשי. לכן, לא יעזור עד כמה שנרצה להקפיד על דיאטה, תמיד יגיע הרגע שבו נרגיש שמגיע לנו פיצוי או נחמה. אם כל אחד ילמד להפנות את הצורך הטבעי בפיצוי או נחמה לאפיקים אחרים, בהחלט יתכן שאפשר יהיה לשבור את המעגל המשמין, דווקא של הרצון להוריד במשקל. 

דיאטת בזק מסוכנת

דיאטה במיטבה לא אמורה להבטיח יותר מדי, בפחות מדי. כלומר, כל הדיאטות שמבטיחות הרזיה דרמטית בתוך שבוע, שבועיים או חודש מהוות מתכון לאסון. מי שמנסה להוריד באמצעות דיאטת בזק, בבת אחת מהמשקל בעיקר פוגע בגוף ובבריאות. המשקל שיורד מגיע בעיקר מאובדן נוזלים. משטר רעב מוגזם מתהפך חיש מהר והופך לסערת זלילה. 

דיאטה במיטבה חותרת למטרות של הטווח הארוך. חשוב, אם כן, לאמץ הרגלי תזונה שתוכלו לעמוד בהם לאורך זמן. וחוץ מזה, תמיד עדיף לגלות גמישות, אין דבר כזה, שאסור באופן מוחלט ממתקים או קפה או בשר אדום או כל דבר אחר. לאורך זמן, איסור גורף לעולם לא עובד. אז נכון, ממתקים בשפע או המון לחם לבן הם לא מומלצים, לא בריאים ומשמינים, אבל מדי פעם להתפנק עם קצת שוקולד או כריך עסיסי מלחם לבן, זה בהחלט מותר. כאשר משנים את החשיבה לטווח הארוך יש הרבה יותר סיכוי להצליח. 

פעילות גופנית עושה לנו טוב

דיאטה בתור אורח חיים לטווח ארוך היא רק צד אחד של המטבע, הצד השני הוא פעילות גופנית. פעילות שכזאת חשובה מכל הבחינות: לתמיכה בהורדה במשקל, לשיפור הבריאות הנפשית (פעילות משחררת כימיקלים טבעיים של אושר במוח) ולשינה טובה יותר. כדאי במיוחד לנסות פעילות בהקשר חברתי. צאו להליכות עם בני זוג או חברים, הצטרפו לקבוצת רכיבה או קבוצת טיולים. מה שעושה טוב לגוף ולנפש גם. זו הדרך הנכונה לירידה נכונה ושמחה במשקל.