דיאטת כסאח – לרדת במשקל במהירות

דיאטת כסאחדיאטת כסאח, או בעברית, דיאטת בזק, מתיימרת להשיג הפחתה של לפחות חמישה קילוגרמים בשבוע אחד בלבד, בתנאי שמקפידים במהלכה על תחושת רעב מתמדת.

זוהי דיאטה קיצונית ביותר אותה יש לבצע לטווח הקצר בלבד, ולא יותר משבוע. אך בעוד שהדיאטה אכן מסייעת להשלת מספר רב יחסית של קילוגרמים במהירות, תוצאותיה אינן מחזיקות מעמד לטווח הארוך.

במרבית המקרים, דיאטת כסאח מסתמכת על התיאוריה לפיה צריכה מצומצמת ביותר של קלוריות, המתבטאת בהפחתת כמויות המזון המותרות לאכילה, ובחירת מזונות דלים ביותר בקלוריות, מובילה להפחתה משמעותית במשקל בתוך מספר ימים או מספר שבועות, אלא שהיא עשויה להיות כרוכה אף בבעיות בריאותיות אפשריות.

אם כבר דיאטת כסאח, אז לפחות שתהיה בריאה

חיפוש המונח 'דיאטת כסאח' בגוגל, מוביל לקבלת אלפי תוצאות, ולכן קשה למדי למצוא דיאטה מסוג זה, שגם נושאת נופך בריא למדי. לדברי מומחי תזונה רבים, דיאטת הכסאח הטובה ביותר צריכה לכלול מרקי כרוב או דיאטת מיצים. גם הימנעות משתיית משקאות ממותקים וכל סוג של ממתקים היא חובה.

בנוסף, חשוב לזכור כי תזונת דיאטה מהירה כרוכה אף בשינוי אורח החיים. דיאטה זו מובילה לתחושת רעב ותסכול מתמדת, והיא מאלצת את העוסק בה להתרגל לתחושת הרעב עד שהיא מסתיימת.

לכן, דיאטת הכסאח הטובה ביותר צריכה לאפשר אכילת מגוון נרחב של ירקות ואולי מספר פירות, כמו גם הקפדה על פעילות גופנית יומית קבועה כדי להאיץ את התוצאות. אך יש לזכור כי אם צריכת הקלוריות נמוכה, גם רמת האנרגיה יורדת, ויתכן שיהיה קשה לבצע פעילות גופנית.

בנוסף, הפחתת כל מוצרי המזון המכילים שמרים מובילה לירידה משמעותית במשקל. כלומר, יש להימנע מאכילת לחמים, עוגיות, מוצרי מאפה, עוגות ופיצות. יחד עם זאת, היות והגוף זקוק למעט שמרים, חשוב שלא לבצע את הדיאטה לטווח הארוך. ברגע שמפסיקים אותה, יש להשיב את השמרים לתוכניות התזונה היומית בהדרגה ולבחור לחמי דגנים במקום לחמים ומאפים המיוצרים מקמח לבן.

תפריטים בריאים לדיאטה זו כוללים:

היום הראשון

ארוחת בוקר – קפה או תה ללא סוכר, וחצי אשכולית.

ארוחת צהריים – חזה עוף, שעועית ירוקה מוקפצת, גזר מבושל, תפוח קטן, קפה או תה ללא סוכר.

ארוחת ערב – חמש פריכיות אורז עם חצי קופסת טונה במים, ותה צמחים ללא סוכר.

ביום השני

ארוחת בוקר – ביצה קשה, פרוסת טוסט עם גבינה דלת שומן, תפוח קטן וקפה או תה ללא סוכר.

ארוחת צהריים – בשר רזה, שעועית ירוקה או ברוקולי, גזר מבושל, תפוח קטן, וקפה או תה ללא סוכר.

ארוחת ערב – פרוסה וחצי של לחם מלא, עם חצי קופסת טונה במים, ותה צמחים ללא סוכר.

היום השלישי

ארוחת בוקר – ביצה קשה, פרוסת טוסט, וכוס דגני בוקר ללא סוכר.

ארוחת צהריים – שתי נקניקיות, שעועית ירוקה או ברוקולי, גזר מבושל, תפוח קטן, וקפה או תה ללא סוכר.

ארוחת צהריים – פרוסת טוסט עם גבינה רזה וחצי קופסת טונה במים, ותה צמחים ללא סוכר.

זהו הבסיס לדיאטת כסאח הנמשכת כשבוע, כשניתן לחזור על התפריטים בגיוונים קלים, להקפיד שהבשר יהיה רזה, שהלחם יהיה מלא, ושהתזונה תכלול חלבונים. אין להמשיך בדיאטה למעלה משבוע, ויש לזכור להתייעץ תחילה עם הרופא.

סיכונים אותם יש לקחת בחשבון

טרם התחלת דיאטת כסאח, יש לשקול את הנקודות הבאות:

מחסור בחומרים מזינים חיוניים – הפחתה קיצונית של קלוריות מובילה למניעת חומרים מזינים החיוניים לבריאות הגוף, ואם ממשיכים בדיאטה לטווח הארוך, היא עלולה להוביל לתת תזונה. כך שאם בכל זאת מחליטים לבצע את הדיאטה, יש לקחת מולטי ויטמין.

ירידה ברמות האנרגיה – דיאטת כסאח מובילה לצניחת רמות האנרגיה, הנובעת ממחסור בוויטמינים וחומרים מזינים אחרים השומרים על רמת אנרגיה נאותה של הגוף.

משקל שאינו יציב – בעיה נוספת היא הנטייה להשיב את המשקל האובד במהירות עם סיום הדיאטה, היות וחלק משמעותי מהמשקל האובד הוא בעיקר נוזלים.

צריכת קפאין מוגברת – דיאטות כסאח רבות מעודדות את הגברת צריכת הקפאין במהלך היום, כדי לגרום לתחושת מלאות, אך צריכה מוגברת של קפאין עלולה לגרום לתפקוד לב מהיר יותר.

 קראו על דיאטת כאסח נוספת – דיאטת ד"ר סימונס

 

אולי יעניין אותך גם:

דיאטת קונג'אק – מהי? למי היא מתאימה? וכיצד היא מסייעת בחיטוב הגוף?