דיאטה קטוגנית

החיפוש אחר דיאטות חדשות מביא לפעמים לתוצאות מפתיעות. דרך ייחודית להורדה במשקל, שנקראת דיאטה קטוגנית נשמעת בתחילה מוזרה ביותר. הרעיון הוא שניתן לעורר תהליכים בגוף אשר יוצרים הרזיה, דווקא באמצעות אכילה של מזונות עתירי שומן. עד כמה שזה מפתיע, לדיאטה הזאת יש בסיס מחקרי מאוד רחב. הוא פותחה בתחילה כדרך לשפר תסמינים של חולי אפילפסיה. יתר על כן, היא מבוססת על רעיונות עתיקים, שככל הנראה היו ידועים כבר לפני אלפי שנים. נבין כעת מהי בדיוק הדיאטה, עד כמה היא עובדת ומה צריך לאכול, כדי להרזות בגדול.

 

מה הם עקרונות הדיאטה הקטוגנית?דיאטה קטוגנית

נתחיל בכך כי הדיאטה עובדת. מפני שהיא בעצם סוג של "צום משודרג". לא צריכים לדעת הרבה בענייני תזונה, כדי לדעת שצום מוביל להרזיה. אם נימנע ממזון למשך תקופה מסוימת ונמשיך לספק לגוף נוזלים, נוריד במשקל. זוהי עובדה ביולוגית בסיסית. אבל לצום יש חסרונות ולאורך זמן הוא עלול להוביל לסיכון. לכן, נמצא כי ניתן לגרום לגוף להרגיש כאילו שהוא צם, מבלי לסבול מההשלכות הבעייתיות.

הדרך שנמצאה הינה להתבסס בעיקר על תזונה שומנית. וויתור כמעט מוחלט על פחמימות וסוכרים. מבחינה מסוימת, הגוף צריך לעבור מעין הסתגלות. בדרך כלל, תאי הגוף משתמשים בסוכר על מנת להפיק את האנרגיה הדרושה להם. בעיתות של מחסור במזון או צום, הגוף נכנס למגננה, במקום "לשרוף" סוכר הוא פונה לפירוק שומנים. מכיוון שהדיאטה איננה צום אמיתי, שהרי הגוף מקבל את המרכיבים התזונתיים החיוניים (למעט גלוקוז) נוצרת ירידה במשקל.

 

מה מותר ומה אסור לאכול בדיאטה קטוגנית?

במובן הקיצוני ביותר, דיאטה קטוגנית אמורה לשלול לחלוטין צריכה של סוכר או גלוקוז. אבל מכיוון שהימנעות מוחלטת איננה אפשרית, נהוגה ההנחיה להמעיט ככל שניתן. הכלל השני הוא להרבות (מאוד!) בצריכה של מאכלים שמנים. זה חיוני מכיוון שללא השומן לא יהיה לגוף מרכיב שיספק אנרגיה לאורך זמן.

לכן, בדרך כלל יש לאכול מה שבדיאטות אחרות נחשב לשגוי: מוותרים על בשר דל בשומן ומעדיפים בשרים עתירי שומן. משלבים בתפריט רטבים על בסיס שמן, אפשר וטוב לצרוך הרבה חמאה, גבינת שמנת, אבוקדו. טוב להרבות בירקות אך יש להימנע מאכילת פירות כמעט באופן מוחלט.

חשוב להדגיש כי ירקות מסוימים מהווים מקור לפחמימות ולכן יש להימנע. כך למשל גזר או תפוחי אדמה. וכמובן, הימנעות מוחלטת נדרשת מממתקים, מאכלים מתוקים, מאפים כגון לחם, בורקס, עוגות וכיוצא באלה. כ-60 עד 70 אחוז שומן לפחות, לצד 25 אחוז חלבונים, זו התורה על קצה המזלג.

 

אלו יתרונות טמונים בדיאטה קטוגנית?

הדיאטה הקטוגנית מציעה כמה וכמה יתרונות חשובים. למשל, ההימנעות מסוכר או לפחות הפחתה דרמטית שלו הינה צעד טוב. בתקופה שבה רבים הם חולי הסוכרת או בעלי סוכר גבולי, רק טבעי להפחית דרמטית את צריכת הגלוקוז שלא מוסיפה בריאות.

חולי סוכרת רבים מספרים כי הרגשתם הוטבה פלאים בזכות הדיאטה. אך לא רק חולי סוכרת נהנים משיטת הרזיה וטיפול זו. גם אנשים בריאים הסובלים מעודף משקל מספרים על הצלחה מרשימה. ירידה מהירה במשקל למשל, שדי קשה להשיג בשיטות הרזיה אחרות. כמו כן, דווקא הוויתור על סוכרים (שנחשבים לספקי אנרגיה לגוף) יוצר תהליך מעניין. הגוף נגמל מהתשוקה למתוק ומרגיש הרבה יותר נמרץ ואנרגטי. אפילו לאחר פחות שעות שינה, קמים רעננים ומלאי אנרגיה.

 

האם דיאטה קטוגנית נחשבת בטוחה ובריאה?

כדאי לציין כי מבקרי השיטה טוענים שלא מומלץ להמשיך בה לאורך זמן. לחילופין, חשוב להיערך לקבלת ליווי דיאטני או רפואי. עם זאת, כאשר מקפידים על עקרונות חשובים כמו צריכת חלבונים איכותיים, ויטמינים ומינרלים, התוצאות בהחלט יכולות להיות משביעות רצון עד מאוד.