מהי דיאטת 80/10/10?

מהי דיאטת 80/10/10?דיאטת 80/10/10 היא גישה דלת שומן לטבעונאות, המבוססת על אכילת פירות וירקות טריים. היא נוצרה על ידי ד"ר דאגלס גרהם, ומתאימה לטווח הארוך. בעיקרון, גרסה זו של דיאטת אכילת מזונות טריים ממליצה כי לפחות שמונים אחוזים מסך הקלוריות יגיע מפחמימות, בדרך כל פירות מתוקים, תוך הגבלת השומנים והחלבונים לכמות של פחות מעשרה אחוזים מסך כל הקלוריות.

ד"ר גרהם אינו מאמין בצריכת תוספי תזונה ומדגיש את חשיבות קבלת כל החומרים החיוניים הדרושים לגוף מפעילות הגופנית, אתלטיות, אור השמש והקפדה על הרגלי אורח חיים בריא המוביל לבריאות אופטימאלית. זוהי דיאטה מהנה ופשוטה הניתנת לביצוע בקלות עם מתכונים טעימים ויצירתיים של פירות וירקות טריים.

אכילה מוגברת

כשמתחילים בדיאטת 80/10/10, יש לאכול יותר, למרות שלעיתים זה קשה. הדיאטה מורכבת מאכילת שפע פירות על מנת לקבל את דרישות הקלוריות. לדוגמא, בדיאטת רכיבים טריים עתירי שומן ניתן לאכול אבוקדו אחד ולצרוך שלוש מאות קלוריות. את אותה כמות קלוריות ניתן להשיג בדיאטה זו באכילת שניים וחצי בננות, או שלושה וחצי תפוחים. נפח המזונות גדול יותר וניתן לאכול ארבע ארוחות גדולות מידי יום.

ד"ר גרהם מסביר כי האדם הקדמון אכל כמויות גדולות של פירות וירקות מידי יום, כך שתזונה זו אינה יוצאת דופן. תכנית תזונה של ארבע ארוחות יומיות עובדת היטב, למרות שלוקח בסביבות שבוע להתרגל אליה, אך כל עוד מקפידים על התכנית, הדיאטה אינה כרוכה בקושי או בחוסר נוחות.

דיאטה זו קלה למעקב, שכן היא כרוכה באכילת שפע פירות וירקות, כולל ירקות טרופיים כגון אננס, פפאיה, מלונים, אשכוליות, בננות, מנגו ותפוזים, כמו גם דלעת, גזר וסלרי. את הפירות מומלץ לאכול טריים ואת הירקות ניתן לבשל עם זרעים ואגוזים אורגניים.

יתרונות דיאטת 80/10/10

דיאטה זו מספקת חלופה הגיונית לדיאטות אחרות המורכבות מאכילת מזונות טריים עתירי שומנים. הדיאטה המבוססת על פירות מובילה לשיפור משמעותי בתהליך העיכול, האנרגיה, מצב הרוח ותחושת החיוניות.

עיכול משופר – היתרון המשמעותי ביותר של דיאטה זו הוא שיפור תהליך העיכול. פירות מתעכלים במהירות וביעילות, ומבחינה פיזיולוגית, גוף האדם נועד לאכול רכיבים טריים בלבד. הדיאטה מונעת תחושת נפיחות, צרבת או קשיי עיכול אחרים הנגרמים על ידי דיאטות אחרות. הפירות עוברים במהירות דרך מערכת העיכול ומשפרים את רמות האנרגיה.

אנרגיה מוגברת – ריכוז הפחמימות מספק השראה ומוטיבציה לפעילות גופנית קבועה. לכן, דיאטה זו מתאימה לספורטאים ואנשים פעילים, או לאנשים המעוניינים לשפר את הכושר הגופני שלהם.

מצב רוח חיובי – מצב הרוח משופר ויציב עם דיאטת 80/10/10, והיא גורמת לתחושת ביטחון.

מיגור התשוקה לממתקים – דיאטה זו מונעת את התשוקה לממתקים עתירי שומן וסוכרים שאינם בריאים, בשל תכולת הסוכרים הטבעיים הנמצאים בפירות הטעימים. ניתן להוסיף חטיף ירק בריא כגון גבעול סלרי, מקלות גזר או מרק ירקות כדי לספק את התשוקה לטעם מלוח.

הידרציה – דיאטת 80/10/10 אידיאלית להידרציה נאותה. התזונה מורכבת מצריכת מים גבוהה וזוהי השיטה הנכונה למנוע התייבשות. תכולת המים בפירות והירקות מסוננת דרך שורשי הצמח, כך שהמים הנצרכים מזוקקים באופן טבעי.

סוכרי פירות ובעיות שיניים

ד"ר גרם מסביר את התפיסות המוטעות של עששת והקשר האפשרי לסוכרים ולפירות וקובע כי אגוזים ושומנים אחרים הרסניים לשיניים באותה מידה. בימים מהראשונים של הדיאטה, אדם עשוי לחוות רגישות מסוימת בשיניים, אך רגישות זו תופיע אם קיימת היסטוריה של רגישות בשיניים. לאחר מספר ימים, הרגישות פוחתת, והקפדה על היגיינת שיניים שומרת על בריאותן. יש להבין כי פירות אינם האויב של השיניים.