החשיבות של חלב לתזונה

החשיבות של חלב לתזונהמאחר ובני האדם הם יונקים, הרי שמשחר האנושות התינוקות של בני האדם נהגו לצרוך חלב אם. עם זאת, צריכה של חלב בקרב בני אדם בוגרים היא תופעה חדשה יחסית בסקלה של ההתפתחות האנושית ולמעשה לפי ממצאים ארכיאולוגיים שהתגלו נראה כי רק לפני כשמונת אלפים שנה בקירוב החלו בני האדם לצרוך חלב של בעלי חיים על ידי חליבה.

כיום, ניתן למצוא מגוון אינסופי של מוצרי חלב שונים לרבות סוגים שונים של גבינות, יוגורט ועוד. עם זאת, במאמר שלפניכם נתמקד בחלב ניגר ללא תוספים. כמו כן, יש לציין כי במאמר זה נתייחס לחלב פרה בלבד, אם כי ישנם סוגים נוספים של חלב כמו למשל חלב כבשים, חלב נאקות ועוד.

למרות שישנם מוצרים רבים הנקראים חלב כמו למשל חלב קוקוס, חלב סויה, חלב שקדים או חלב אורז, הרי שלא מדובר בחלב של ממש אלא בתחליב צמחי. השימוש התקני למילה חלב מיועד לתיאור של נוזל הנוצר בבלוטות חלב של נקבות יונקים בלבד.

הערכים התזונתיים של החלב

הערכים התזונתיים של החלב משתנים בהתאם לסוג החלב. על מנת לסבר את האוזן נפרט אודות הערכים התזונתיים העיקריים במספר סוגים של חלב שניתן לרכוש כיום בישראל. כל הערכים מצוינים עבור כמות של מאה גרם מוצר.

  • חלב שלושה אחוז שומן תוצרת תנובה – 60 קלוריות, 3.3 גרם חלבון, 3 גרם שומן, 4.94 גרם פחמימות, 1.8 גרם שומן רווי, 180 מ"ג סידן, 50 מ"ג נתרן.
  • חלב אחד אחוז שומן תוצרת טרה – 41 קלוריות, 3.1 גרם חלבון, 5 גרם פחמימות, 1 גרם שומן, 100 מ"ג סידן, 50 מ"ג נתרן.
  • חלב מועשר שלושה אחוז שומן תוצרת יטבתה – 59 קלוריות, 3.2 גרם שומן, 4.7 גרם פחמימות, 3 גרם שומן, 180 מ"ג סידן, 0.7 מק"ג ויטמין D, 40 מ"ג נתרן.
  • חלב מועשר בברזל תוצרת תנובה – 61 קלוריות, 3.2 גרם חלבון, 4.85 גרם פחמימות, 3 גרם שומן, 5 מ"ג ברזל, 180 מ"ג סידן, 500 מק"ג ויטמין D.

מעבר לכך החלב של הפרה מכיל ויטמין B12, ניאצין, ריבופלאבין הידוע יותר בתור ויטמין B2, אשלגן ומגנזיום.

החשיבות של צריכת חלב

החלב מהווה מרכיב תזונה חשוב ביותר וזאת כיוון שהוא מאפשר ליהנות מאספקה נאותה של סידן הזמין לגוף וזאת בניגוד לרוב מוצרי המזון הצמחיים המכילים סידן אותו קשה יותר לגוף לספוג מהמזון.

בנוסף, החלבון שבחלב הינו בעל ערך ביולוגי מאוד גבוה ומאפשר לקבל את חומצות המזון החיוניות שהגוף האנושי לא מסוגל לייצר בכוחות עצמו. החלב מהווה מקור מצוין עבור ויטמין B12 וכן מקור טוב עבור מספר ויטמינים חשובים. לפי ההנחיות העדכניות מומלץ לצרוך מדי יום כשלוש מנות המבוססות על חלב ומוצריו לשמירה על בריאות תקינה ואריכות ימים.