טאי צ'י – אומנות לחימה סינית

טאי צ'י אימון טאי צ'י מלמד את המתאמנים להגן על עצמם ולהשיג יתרונות בריאותיים רבים שהעיקרי שבהם הוא אריכות ימים. זוהי אמנות לחימה סינית פופולארית ברחבי העולם, שייחודה הוא תנועות איטיות. בכל הנוגע לירידה במשקל, עובדה מדהימה המקיפה שיטת תרגול זו היא שהתנועות האיטיות הן אלו שמסייעות לשרוף יותר קלוריות מאשר שחיה או אפילו טיפוס על הר.

אחת השיטות בטאי צ'י המאפשרות להפחית במשקל היא באמצעות עיקרון שריפת מספיק קלוריות כדי להשיג ירידה במשקל. צורה מתונה של שריפת קלוריות, באימון טאי צ'י של רבע שעה, משול לתפוקת אנרגיה השווה לשבעים קלוריות.

כלומר, אימון טאי צ'י של רבע שעה יעיל יותר ממספר שיטות אחרות של אימון ספורט. הקפדה על תרגול טאי צ'י יומי במשך שנה, מוביל ליתרונות ברורים של ירידה במשקל. 25,000 קלוריות נשרפות מידי שנה רק בהקפדה על תרגול רבע שעה של אמנות לחימה זו מידי יום. במונחים של שומן בגוף, מדובר על השלת למעלה משבעה קילוגרמים.

שילוב עם אכילה נכונה

יתרונות הירידה במשקל באמצעות תרגול טאי צ'י ניתנים להשגה רק עם אכילה נכונה. תזונה בריאה ומאוזנת יוצרת אפקט של סיוע לתרגול ומזרזת את הירידה במשקל. אכילה נכונה מסייעת לגוף להיות חזק יותר, ולאבד משקל מהר יותר, היות וקיימת כבר רמה מסוימת של בריאות הנובעת מאכילה נאותה, עימה יכול הגוף לעבוד כבסיס.

תרגול טאי צ'י מבוסס על תנועות איטיות וחינניות כמעט כמו בלט. אמנות לחימה זו עוסקת תמיד בתנועה, ולכן מוביל התרגול לשיפור חילוף החומרים, ומסייע באופן משמעותי למטרות הירידה במשקל, היות וחילוף חומרים טוב יותר עובד לשריפה מהירה יותר של קלוריות, החלפת הרעלים בדם עם חומרים מזינים יותר ושיפור זרימת הדם בגוף.

תזונת טאי צ'י

כל אדם זקוק לצרכי אנרגיה שונים, אך המפתח הוא איזון. לא קיימת שיטת תזונה פרטנית היות וההנחיות הבסיסיות הן הוא להקשיב לצרכי הגוף האישיים, לאכול במידה ולהימנע ממזונות שאינם בריאים.

העיקרון אותו יש להבין הוא כי אמנות פעילות אנרגטית דוגמת טאי צ'י מצריכה תזונה נאותה לשיפור זרימת הצ'י בכל הגוף. חלק מהמומחים ממליצים על צריכת מזון אורגני וצמחוני.

ההמלצות התזונתיות לשיפור התרגול הן:

מזונות מדגנים מלאים – כגון לחם מחיטה מלאה, אורז מלא, שעורה, שיבולת שועל, כוסמת, שיפון, תירס ודוחן. מומלץ אף לצרוך מזונות נוספים המיוצרים עם קמח דגנים מלא כגון פסטה, אטריות, עוגיות ועוגות מקמח מלא, חיטה וגרנולה.

תזונה צמחונית אורגנית – תיאוריית הרפואה הסינית המסורתית גורסת כי יש לוודא אכילת שפע ירקות טריים הגדלים באופן אורגני, ולאכול אותם באופן מאודה או מבושל. התזונה הצמחונית הבריאה היא שעועית, אגוזים, זרעים, סויה וטופו. אם מתרגל טאי צ'י מעוניין לאכול בשר, עליו לוודא שהוא אוכל בשר אורגני, כגון עוף או הודו. ביצים, דגים או פירות ים, באופן מתון, טובים אף הם לתזונה בריאה.

להימנע ממזון חלבי – קיימות חלופות רבות לחלב ומוצריו, כגון חלב סויה ואורז. מומלץ לצרוך רוטבי סויה טבעית כדי להוסיף טעם לארוחות.

פירות טריים ומתוקים – מומלץ לאכול תמרים, צימוקים, תאנים, תפוחים ופירות יער. רכיבים מתוקים כגון דבש וסוכר מזוקק יש לצרוך במתינות, ורק אם מוכרחים.

על מנת לשפר את ביצועי תרגול טאי צ'י, יש להקפיד על אכילת מזון טרי ואורגני, ולהימנע ממזונות מוכנים מראש ושתיית משקאות קרים, אשר על פי הרפואה הסינית, גורמים לשיבוש זרימת הצ'י.