למה כדאי לאכול יוגורט?

למה כדאי לאכול יוגורט?יוגורט הוא מוצר חלב המיוצר בתהליך שבו מחמיצים את החלב באמצעות חיידקים. בתהליך המטבוליזם שלהם, חיידקים אלו צורכים את הלקטוז (הסוכר הנמצא בחלב) ומפרישים חומצה לקטית. תהליך הייצור של היוגורט מתאפשר הודות לשני זני חיידקים מזופיליים בלבד, המעבדים את החלב במקביל. זנים אלה נקראים לקטוסצילוס בולגריקוס וסטרפטוקוקוס טרמופילוס.

שני הזנים פועלים באופן סינרגטי, כאשר כל אחד מהם מפריש מרכיבים מסוימים המסייעים בתהליך ההחמצה לזן השני. בתחילת התהליך מחממים את החלב לטמפרטורה הנעה בין 38-46 מעלות צלזיוס, לאחר מכן, מוסיפים לחלב המחומם את המחמצת המתאימה לו ומניחים לו להגיע לרמת PH בסביבות 4.6. לאחר הקירור, למעשה היוגורט מוכן.

נכון להיום, את גילוי היוגורט מייחסים לשבטים טורקיים שחיו במרכז אסיה לפני כ- 4500 שנים. ככול הנראה, בתקופה זו היוגורט נוצר לא בצורה מכוונת אלא בתסיסה ספונטנית על רקע חדירה של חיידקים שהצליחו לחדור לשקי העור ששימשו בימי קדם להובלת חלב במסעות. המילה יוגורט ככול הנראה נגזרת מהמילה הטורקית שפירושה לערבב, שכן ערבוב היה החלק המרכזי בתהליך ההכנה של היוגורט. עד למאה העשרים היוגורט לא היה נפוץ מחוץ לאירופה, הודו ומרכז ומזרח אסיה.

מה הם היתרונות הבריאותיים של היוגורט?

  • היתרון המרכזי של היוגורט בא לידי ביטוי בכך שהחיידקים הנמצאים בו מסייעים לתהליכי העיכול הטבעיים במעיים.
  • מאחר וחיידקי היוגורט מפרקים את הלקטוז, הרי שגם אנשים הסובלים מרגישות ללקטוז יכולים במקרים רבים לעכל יוגורט ללא שום בעיה.
  • היוגורט מהווה מקור מצוין לסידן, כאשר בממוצע ניתן למצוא במאה גרם יוגורט, מאה גרם סידן. כמו כן, הסידן שמקורו ביוגורט נספג בצורה יעילה מאוד במערכת העיכול.
  • היוגורט מהווה מקור נהדר לחלבון, כאשר ביוגורט איכותי ניתן למצוא כארבעה עד חמישה גרם חלבון במאה גרם מוצר.
  • במספר מחקרים שנערכו לאחרונה נמצא כי צריכה של יוגורט מועילה לבריאות השיניים וחלל הפה ובנוסף, תורמת לנטרול ריח פה לא נעים.

כיצד נוכל לבחור את היוגורט הבריא ביותר?

תחום היוגורטים מתאפיין במגוון רחב בצורה בלתי רגילה ולאור המבחר העשיר לא פשוט לבחור את היוגורט הבריא ביותר. אי לכך, הכנו לכם כמה כללים שיעזרו לכם לעשות מעט סדר בבלגן להלן:

  • הקפידו לבחור יוגורט עם אחוזי שומן נמוכים, כמות נאה של חלבון וכמות גבוהה של סידן. הכוונה היא לכמות שומן, בדגש על שומן רווי אפסית או קרובה לאפס, בין 4-5.5 גרם חלבון ובין 120-150 מ"ג סידן במאה גרם מוצר.
  • חשוב לקחת בחשבון לא רק את הערכים התזונתיים של היוגורט, אלא גם את הערכים התזונתיים של ה"הפתעות" המצורפות אליו. כך לדוגמה ישנם סוגים שונים של יוגורט המגיעים בצירוף דגנים מצופי שוקולד שעל פניו תכולת השומן שלהם עומדת על 1.5 אחוז בלבד, אך כאשר מחשבים חישוב כללי הכולל גם את הדגנים, מגיעים כבר לשיעור של חמישה אחוז שומן ולא ניתן להתעלם מכך.
  • תנו עדיפות לסוגי יוגורט המתאפיינים ברמות נמוכות של נתרן ותכולה נמוכה של פחמימות.
  • לשיפור תחושת השובע ללא צורך בתוספת סוכר, באפשרותכם לרכוש יוגורט טבעי ודל שומן ולשדרג אותו בעצמכם עם קצת דגני בוקר מלאים, פשתן גרוס, שקדים או אגוזי מלך קצוצים, פירות חתוכים, שיבולת שועל או גרנולה ביתית.
  • באופן כללי, כל סוגי היוגורט תמיד יהיו עדיפים על מוצרים אחרים המתאפיינים בשיעור שומן גבוה. אי לכך, מומלץ למשל לתת עדיפות ליוגורט כמרכיב העיקרי במטבלים במקום מיונז ולהחליף את הגבינות השמנות או את השמנת החמוצה במאפים, ביוגורט.