מזונות בסיסיים וחומציים

מזונות בסיסיים וחומצייםמזונות רבים מידי מייצרים חומצה וגורמים לסיבוכים בחיי היומיום. לכן מומלץ להתמקד במזונות המעניקים איזון טוב של חומצת אלקליין. חומציות נמדדת לפי רמות pH. רמה 0 מצביעה על רמה גבוהה של חומציות, ורמה 14 היא הרמה הבסיסית ביותר.

בגוף קיימות רמות שונות של pH. רמת החומציות האידיאלית בדם היא בסביבות 7.45. הבטן, לעומת זאת, מכילה רמת חומציות של 3.5, כך שהמזון יכול להתפרק כראוי. תזונה המורכבת ממזונות המייצרים חומצה גבוהה מידי, כגון חלבונים, עלולה לגרום לחומציות בשתן ולאבנים בכליות.

סוגי המזונות המומלצים והלא מומלצים

מזונות מהירים נוטים להיות חומציים, ולכן חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו, ממליצים לאכול יותר מקורות של מזונות המייצרים אלקליין, כגון פירות וירקות. פרי הדר, למשל, מייצר אלקליין בגוף. מזונות בסיסיים יוצרים רמות pH בסיסיות מידי בשתן.

במצב של חומציות גבוהה, יש לבצע שינויים תזונתיים כדי לסייע בשיפור התסמינים. מומלץ להימנע ממשקאות עתירי זרחן כגון בירה ומשקאות מוגזים. מים מינרלים או מים מוגזים הם תחליף טוב. אם רוצים לצאת לשתות אלכוהול, מומלץ לבחור במשקאות המכילים זרחן נמוך, כגון יין אדום או לבן.

רוב הפירות והירקות, חלק מהאגוזים, הזרעים והקטניות הם מזונות בסיסיים מומלצים, ולכן מותרים. המזונות והחומרים אותם יש להגביל, אך לא להימנע מהם לחלוטין, כוללים:

  • אגוזים, כגון קשיו, בוטנים ואגוזי מלך.
  • זרעים, כגון זרעי דלעת וחמניות.
  • אכילה תכופה מידי של קטניות.
  • פירות כגון אוכמניות, חמוציות ושזיפים.
  • שמן תירס.
  • ממתיקים כגון סוכרים, סירופים, דבש מעובד ומשקאות המכילים אספרטיים.
  • מזונות מלוחים.
  • רטבים כגון מיונז, רוטב סויה וחומץ.
  • אלכוהול וקפאין.

מוצרי חלב, ביצים, בשרים שמנים, דגנים ומזונות מעובדים כגון חטיפים משומרים וארוזים ומזונות מהירים, הם מזונות חומציים ולכן יש להימנע מהם.

התמודדות עם חומציות יתר בגוף

במצב של חומציות יתר הפוגעת בעצמות, ניתן לקחת כמויות קטנות של סודיום ביקרבונט. חוקרים מאוניברסיטת סן דייגו ממליצים על מנות קטנות יותר, אך לא במהלך הארוחות, שכן חומר זה מפריע לעיכול. יש לוודא קבלת מספיק סידן בתזונה, ולקחת ויטמין D ומגנזיום היעילים בקיזוז ההשפעות השליליות האפשריות של החומציות על העצמות.

מחקר שפורסם בכתב העת לסביבה ובריאות הציבור מעיד כי יתרונות תזונת אלקליין יעילה אף לחיזוק השרירים, שיפור הזיכרון והערנות, ובאופן כללי מסייעת לחיים ארוכים יותר. זוהי חלופה בריאה המבוססת על אכילת יותר פירות וירקות, בשילוב עם הימנעות מצריכת פחמימות ומוצרי חלב עשירים בממתיקים.

תזונה זו מסייעת לאיזון רמות pH בגוף, ובמצב של יציבות, ניתן להפחית סיבוכים בריאותיים יומיים ולהפחית יותר את האפשרות של הסיכונים לטווח הארוך.

תזונת אלקליין מבוססת על יותר פירות וירקות, וממליצה להתרחק ממזונות שומניים ומוכנים המכילים רמות גבוהות של נתרן ולכן גבוהים יתר בקלוריות. הגעה אל משקל בריא חשובה אף במניעת וטיפול סוכרת, ודלקת מפרקים ניוונית.