ערך קלורי שלילי – ערך תזונתי שלילי

ערך קלורי שלילי – ערך תזונתי שליליערך קלורי שלילי או ערך תזונתי שלילי הוא מונח המתייחס למזונות שונים שתרומתם הקלורית נמוכה מסך הקלוריות שהגוף צריך להשקיע בעיכול שלהם. כך לדוגמה בכוס שלמה של סלרי, המכילה פחות או יותר מאה ועשרים גרם סלרי, יש בסך הכול תשע עשרה קלוריות בממוצע. מדובר בכמות קטנה ביותר ונמוכה מסך הקלוריות שהגוף צריך להשקיע בעיכול הסלרי. יש לציין כי מדובר במונח שאינו מדעי בשום צורה או אופן, אך בכל זאת מדובר בדרך מעניינת להסתכל על הדברים.

מזונות בעלי ערך קלורי שלילי נמצאים בקצה אחד של הסקאלה, שבקצה השני שלה ממוקמים מזונות דחוסים אנרגטית. מזונות דחוסים אנרגטית הם מזונות המאופיינים בכך שבכל יחידת נפח שלהם ניתן למצוא יחסית הרבה קלוריות.

בדרך כלל מדובר במזונות עתירי שומן, שכן בגרם אחד של שומן טהור ניתן למצוא תשע קלוריות בעוד שבגרם אחד של חלבון או פחמימה ניתן למצוא ארבע קלוריות בלבד.

רק על מנת לסבר את האוזן, נציין כי בכפית אחת של שמן זית ניתן למצוא 45 קלוריות, כמעט פי שלוש יותר קלוריות משניתן למצוא בכוס שלמה של סלרי.

דוגמאות למזונות בעלי ערך קלורי שלילי

חסה על סוגיה השונים היא מזון בעל קלורי שלילי, כשלמעשה במאה גרם חסה ניתן למצוא בממוצע כחמש עשרה קלוריות בלבד. כמו כן, בהקשר זה יש להזכיר סוגים שונים של עלים, הדלים במיוחד בקלוריות, אך עשירים מאוד בסיבים, התורמים להוצאה האנרגטית של מערכת העיכול. מזונות נוספים בעלי ערך קלורי שלילי הם מלפפונים, כרוב, סלרי כפי שציינו, אצות ובצל.

כיצד להימנע מתוספת קלורית?

לסיום, חשוב מאוד לציין כי העובדה שמדובר במזונות התורמים לנו פחות קלוריות משנחוצות לנו לעיכול שלהם, אין בה בשביל להפוך את מרכיבי המזון השונים למוצרי קסם. המשמעות היא שלא ניתן לאכול את המרכיבים השונים בכל צורת הכנה שהיא. כך לדוגמה בקלות רבה מאוד ניתן להפוך את כוס הסלרי שהזכרנו בתחילת המאמר לפצצת קלוריות עשירה בשומן, על ידי הוספת כמה כפיות של שמן זית או על ידי הוספה של כף מיונז או שתיים.

אי לכך, על מנת לשמר את היתרונות הגלומים במזונות בעלי ערך קלורי שלילי, יש לתת עדיפות לצורות בישול בהן לא מוסיפים קלוריות לחומרי הגלם במידה רבה. הכוונה היא למשל לשיטות בישול כמו אידוי, בישול במים, חליטה, הקפצה או אפייה ללא תוספת מרובה של שמן. שיטות בישול כמו טיגון, בדגש על טיגון בשמן עמוק או אפייה בתוספת שמן, אינן מומלצות כמובן.

כמו כן, מאחר וכל המזונות שהינם בעלי ערך קלורי שלילי הם ירקות, הרי שמומלץ מאוד לצרוך אותם כפי שהם, כלומר טריים ורעננים, ללא רטבים עשירים בשומן.