למה כדאי לכם לאכול ערמונים?

למה כדאי לכם לאכול ערמונים?הערמון הוא מין עץ נשיר בעל פירות אכילים שמוצאו מטורקיה ודרום אירופה. מדובר בעץ גדול מאוד, שיכול להתנשא עד לגובה של 25 מטרים (גזע העץ יכול להגיע לקוטר של שני מטרים). הערמונים שאנחנו אוכלים מדי חורף, הם למעשה פירותיו של העץ. הפרי מוגן באמצעות קליפה קשיחה וקוצנית מאוד, שנפתחת בהדרגה לפני שהפרי מבשיל. ההשלמה של ההבשלה מתרחשת במהלך חודש אוקטובר.

במקומות שבהם הערמונים נפוצים נהוג להכין אותם למאכל בדרכים שונות. כך לדוגמה בהונגריה נהוג להכין מנת קינוח הנקראת פירה ערמונים, בקורסיקה מכינים פולנטה מערמונים טחונים ובאיטליה נהוג לקלות את הערמונים על אש גלויה. בנוסף, במקומות שונים בעולם נהוג להכין מהערמונים ממרח מתוק מאוד וקרמי, בצרפת נהוג להכין ערמונים מסוכרים, הנחשב לממתק יוקרתי מאוד ועוד.

הן במדינות אסיה והן במדינות אפריקה שבהן הערמונים נפוצים, לא אחת במהלך ההיסטוריה נעשה בהם שימוש כתחליף לתפוחי אדמה. זאת כיוון שרבים לא מודעים לכך, אבל הערמונים מכילים כמות עמילן כפולה מזו שמכילים תפוחי האדמה.

ערכים תזונתיים של ערמונים

הערכים מצוינים עבור 100 גרם ערמונים אירופאים קלויים:

  • 245 קלוריות, 2.17 גרם חלבונים, 52.96 גרם פחמימות, 2.2 גרם שומנים, 5.1 גרם סיבים תזונתיים, 40.5 גרם מים.
  • מינרלים – 2 מ"ג נתרן, 46 מ"ג סידן, 0.9 מ"ג ברזל, 33 מ"ג מגנזיום, 107 מ"ג זרחן, 0.55 מ"ג אבץ, 592 מ"ג אשלגן.
  • ויטמינים – ויטמין A – כ 1 מק"ג, ויטמין B1 – כ 0.243 מ"ג, ויטמין B2 – כ 0.175 מ"ג, ויטמין B3 – כ 1.342 מ"ג, ויטמין B5 – כ 0.554, ויטמין B6 – כ 0.497 מ"ג, ויטמין B9 – כ 70 מק"ג (סך הכול 2.881 מ"ג ויטמינים מקבוצה B), ויטמין C – כ 26 מ"ג, ויטמין E – כ 0.5 מ"ג, ויטמין K – כ 7.8 מק"ג.

היתרונות הבריאותיים של ערמונים

היתרון המרכזי של הערמונים בא לידי ביטוי בתכולת הסיבים הגבוהה שלהם ולכך יש להוסיף את שיעור השומנים הנמוך שלהם. למעשה, זוהי התכונה הייחודית לערמונים, השונים מיתר האגוזים (כדי לסבר את האוזן נציין כי למשל במאה גרם אגוזי פקאן קלופים יש 71 גרם שומן).

הערמונים עשירים במיוחד בסידן וכמו כן הינם בעלי טעם מיוחד ועשיר, כך שניתן להשתמש בהם כדי להוסיף טעמים ייחודיים לתבשילים או מרקים למשל. בנוסף לכך, ניתן לצרוך אותם כנשנוש בין הארוחות.

טיפים לבחירת ערמונים ואחסונם ולשימוש בערמונים

כאשר בוחרים ערמונים חשוב לוודא שהם מבריקים, כבדים יחסית לגודלם ונטולי פגמים כשאין להשתמש בערמונים שהחלו להתכווץ ולהתייבש. ניתן לבדוק זאת על ידי ניעור הערמון: אם הוא משמיע קול שקשוק, המשמעות היא שתהליך ההתייבשות החל. ערמונים טריים על קליפם ניתן לשמור בקירור לכל היותר שלושה עד ארבעה חודשים, אך ערמונים קלופים יש לצרוך תוך שלושה ימים. אחסון ערמונים קלופים – בקירור בלבד.

ערמונים מבושלים, קצוצים, בצורת מחית או שלמים, ניתן לשמור במקפיא בכלי אטום לחלוטין עד תשעה חודשים. ערמונים שהתייבשו מעט, ניתן לא אחת להחיות על ידי השריה קצרה במים לפני הבישול וערבוב שלהם עם ערמונים טריים. בזמן שהערמונים חמימים ניתן להסיר בקלות יחסית את הקליפה הפנימית שלהם. עד לרגע הקילוף מומלץ לפיכך לשמור את הערמונים במים חמימים.