האם צנובר טוב לדיאטה?

צנוברהצנובר הוא למעשה הזרע של עץ האורן. הצנוברים מכוסים בקליפה קשה מאוד וניתן למצוא אותם בתוך האצטרובל. סך הכול קיימים כעשרים סוגים שונים של עצי אורן שהצנוברים שלהם מספיק גדולים בשביל להצדיק את האיסוף שלהם לצרכי מזון ונראה כי כבר לפני כשבעת אלפים וארבע מאות שנים נהג האדם לאסוף את הצנוברים לצרכי מאכל.

ערכים תזונתיים של צנובר

הצנוברים הנפוצים במזרח התיכון שצורתם מאורכת מכילים למעלה משלושים אחוז חלבון ולפיכך נחשבים לאגוזים בעלי תכולת החלבון הגבוהה ביותר מכל זני האגוזים הקיימים בעולם. אחוז השומן בצנובר גבוה מאוד ועומד על קרוב לארבעים וחמישה אחוז, הפחמימות מהוות חמישה אחוז בלבד מההרכב הקלורי של הצנובר וסך הכול במאה גרם של צנוברים ניתן למצוא קרוב לשש מאות קלוריות, יותר מבחפיסת שוקולד בת מאה גרם.

הצנוברים המיובאים לישראל מקוריאה, מקסיקו או מסין מכילים כשניים עשר אחוז בלבד של חלבון והערך הקלורי שלהם עומד על שש מאות ושמונים קלוריות למאה גרם. הצנובר מכיל 713 מ"ג אשלגן במאה גרם, 510 מ"ג זרחן ו- 325 מ"ג מגנזיום. בנוסף לכך, ניתן למצוא במאה גרם צנובר כשישה מיליגרם אבץ, כ- 7 מ"ג מנגן, כ- 2.5 מ"ג ויטמין C, כ- 1.5 מ"ג ויטמין B1 וקרוב לארבעה גרם של סיבים תזונתיים.

צנוברים וטעם מר בפה

בעשור האחרון דווח על מקרים רבים שבהם לאחר צריכת צנוברים שהגיעו מסין התפתח טעם מר בפה שמאופיין בגוון מתכתי. בדרך כלל הטעם המר מתפתח כיממה לאחר אכילת הצנוברים ומגיע לשיא כעבור שתי יממות.

נכון לכתיבת שורות אלה, זוהו מרכיבים מסוימים המאפיינים את הצנוברים הגורמים לטעם המר אך עדיין לא הצליחו לפענח את המנגנון הספציפי הגורם להיווצרות הטעם. בכל מקרה במידה ואתם סובלים מתופעה של טעם מר ומתכתי בפה, נסו להיזכר האם אכלתם בימים האחרונים צנוברים.

מדוע מחירם של הצנוברים גבוה כל כך?

מחיר הצנוברים גבוה מאוד ועומד על כמאה עד מאה תשעים ₪ לקילוגרם אחד. הסיבה לכך נעוצה באופן שבו אוספים את הצנוברים בימינו ומכינים אותם למאכל. חשוב להבין שכיום לא נהוג להמתין עד שהאצטרובלים ייפלו על הארץ. על מנת לאסוף את האצטרובלים אוספים אותם באופן ידני ולאחר מכן מעבירים את האצטרובלים תהליכי ייבוש שמטרתם לגרום להם להיפתח ולחשוף את הצנוברים.

רק לאחר שהאצטרובלים נפתחים ניתן להוציא מהם את הצנוברים ולאחר מכן יש לפצח את הקליפה הקשה של הצנוברים מבלי לפגוע בשלמות הזרעים.

היתרונות הבריאותיים של הצנוברים

היתרונות הבריאותיים של הצנוברים באים לידי ביטוי בתכולת החלבון הגבוהה שלהם וכן בכמות הנאה של הסיבים התזונתיים והויטמין C. עם זאת, חשוב לזכור כי הצנוברים מכילים כמות גבוהה מאוד של שומנים ולכן מומלץ לצרוך אותם במתינות במידה ומעוניינים להתניע תהליך של ירידה במשקל.