אפונה – מלאה בבריאות מצויינת לדיאטה!

אפונה האפונה היא צמח השייך מבחינה בוטנית למשפחת הקטניות. הפרי של האפונה ירוק ועגול וגדל בתרמיל. הצמח שאנו מכירים כאפונה נקרא גם אפון מתורבת. מלבדו ישנם שלושה מיני בר בסוג אפון הנקראים אפון נמוך, אפון קיפח ואפון מצוי. שלושת המינים האלו נמצאים בארץ ישראל ולמעשה השרידים הקדומים ביותר של האפונה נמצאו בישראל, בעיראק ובטורקיה. שרידים אלו תוארכו כבני למעלה מעשרת אלפים שנה.

ערכים תזונתיים של אפונה

להלן הערכים התזונתיים של מאה גרם אפונה מבושלת:

  • 84 קלוריות, 5.36 גרם חלבון, 15.63 גרם פחמימות, 0.22 גרם שומן, 5.5 גרם סיבים תזונתיים ו- 77.85 גרם מים.
  • ויטמינים – ויטמין A – כ 40 מק"ג, ויטמין B1 (תיאמין) – כ 0.259 מ"ג, ויטמין B2 (ריבופלבין) – כ 0.148 מ"ג, ויטמין B3 (ניאצין) – כ 2.021 מ"ג, ויטמין B9 (חומצה פולית) – כ 63 מק"ג, ויטמין B5 – כ 0.153 מ"ג, ויטמין B6 – כ 0.216 מ"ג (סך הכול 2.861 מ"ג ויטמינים מקבוצת ויטמיני B), ויטמין K – כ 25.9 מק"ג, ויטמין E – כ 0.14 מ"ג וויטמין C – 14.2 מ"ג.
  • מינרלים – 3 מ"ג נתרן, 271 מ"ג אשלגן, 1.19 מ"ג אבץ, 117 מ"ג זרחן, 39 מ"ג מגנזיום, 1.54 מ"ג ברזל ו- 27 מ"ג סידן.

היתרונות הדיאטטיים של האפונה

האפונה מכילה כמות נמוכה מאוד של שומן ושיעור גבוה יחסית של סיבים תזונתיים. לאור זאת, מדובר על מרכיב מזון אידיאלי עבור אלו המעוניינים להפחית אי אילו קילוגרמים ממשקלם. הסיבים התזונתיים מסייעים לשחרור איטי של הגלוקוז מהמזון לדם ובעקבות כך גורמים לתחושת שובע מוגברת לאורך זמן רב יותר. הריכוז הקלורי הנמוך של האפונה תורם לכך שניתן ליהנות מארוחה בנפח גדול יחסית מבלי לצרוך כמות רבה של קלוריות.

מעבר לכך, הרי שהסיבים התזונתיים שבאפונה תורמים לספיחת הכולסטרול מהמזון וכן מסייעים למיצוק הצואה ולשיפור תפקוד מערכת העיכול.

היתרונות הבריאותיים של האפונה

  • האפונה מכילה שיעור גבוה במיוחד של נוגדי חמצון. נוגדי החמצון מגנים על תאי הגוף מפני הנזקים של הרדיקלים החופשיים ומאטים את תהליכי ההזדקנות. כמו כן, נוגדי החמצון מפחיתים את הסיכוי לחלות בסוגים שונים של גידולים סרטניים.
  • האפונה מכילה שיעור גבוה יחסית של סידן. אמנם הסידן המגיע ממזונות צמחיים נספג בצורה מעט פחות טובה בהשוואה לסידן שמקורו במזונות מן החי, אך עדיין מדובר על יופי של מקור לסידן עבור אלו הנמנעים מצריכת מוצרי חלב.
  • בדיוק באותו האופן האפונה יכולה להוות גם מקור איכותי לחלבון וחומצות אמינו עבור טבעונים. ההמלצה היא לאכול את האפונה בשילוב עם מיני דגן על מנת ליהנות מחלבון מלא המכיל את כל חומצות האמינו (כמו אפונה ואורז למשל).
  • יתרון נוסף העומד לצד האפונה מתבטא בכך שניתן להכין ממנה במהירות מנה נפלאה, מזינה וטעימה. האפונה הנמכרת כשהיא קפואה מכילה את כל הערכים התזונתיים הגלומים באפונה טרייה.