איך להימנע מהשמנת חורף?

איך להימנע מהשמנת חורף?השמנת חורף היא תופעה ידועה והיא קורית לכולנו, גם אם לא נרצה בכך. כשקר בחוץ אנחנו מרגישים צורך לאכול כדי שהגוף יאגור בתוכו מספיק שומן כדי שנוכל "לשרוד" בקור, מכיוון שהשומן הוא חומר אשר מבודד בצורה טובה מאוד מפני הקור בחורף.

למרות שכיום יש אמצעי חימום לא מעטים שיכולים לעזור לנו להתגבר על תחושות הקור, הגוף עדיין מגיב בצורה הפוכה לטמפרטורות בחוץ- כאשר קר יותר בחוץ אנחנו מעלים במשקל וכאשר חם יותר אנחנו מורידים במשקל.

הסיבות להשמנה בחורף

ישנן כמה סיבות לכך שאנחנו משמינים דווקא בחורף. סיבה ראשונה היא הטמפרטורה בחוץ: הגוף שלנו שומר על טמפרטורה קבועה (פרט למצבים של העלאת חום בעקבות מחלה) וכאשר הטמפרטורה בחוץ יורדת בצורה דרסטית כמו שקורה בעונת החורף, התיאבון שלנו גובר והסיבה לכך היא שמנגנון הוויסות של הגוף דואג לתיאבון גדול יותר ככל שהגוף מוציא יותר אנרגיות לטובת חימום פנימי.

סיבה שנייה היא אור השמש: תפקיד חשוב יש לשמש בחיינו. האור שהיא מפיצה משפיע בצורה טובה מאוד על מצב הרוח. מכיוון שבחורף שעות האור הן מעטות ואנחנו ערים גם בשעות החושך אשר הולכות ומתרבות, הרמה של הורמון הסרטונין במוח יורדת ובעקבות זה אנחנו בעלי מצב רוח ירוד, חסרי מנוחה ושקט, עצבניים יותר מתמיד, וכמובן רעבים יותר.

הסיבה השלישית היא העובדה שהלילות מתארכים: ככל שהלילה ארוך וקר יותר כך אנחנו מרגישים חוסר חשק לעשות פעילויות גופניות מכל סוג שהוא, דבר אשר גורם לנו להרגיש צורך לאכול יותר.

כיצד למנוע השמנת חורף?

נכון שבחורף אנחנו צורכים יותר אוכל ונכון שאין לנו הרבה מה לעשות עם זה, אבל על מנת שנוכל למנוע מצבים של השמנת יתר– העלאה רבה במשקל הגוף, יש כמה דרכים לעשות זאת.

הגוף לא ישרוף קלוריות אשר נכנסות אליו בלי פעילות גופנית, לכן הסוד הוא שמירה על אורח חיים שכולל פעילות גופנית לפחות שלוש פעמים בשבוע, כאשר חשוב מאוד לתת דגש על שרירי הגוף הגדולים כמו למשל שרירי הרגליים מכיוון שהם יכולים לשרוף קלוריות יותר מחלקים אחרים בגוף.

פעילות נוספת אשר תתרום למניעת השמנת חורף היא פעילות מאומצת של הלב במשך רבע שעה מזמן הפעילות הגופנית בכל פעם.

בחורף יש אווירה של חמימות בתוך הבית ומתחשק לאכול דברים מתוקים כמו עוגות ועוגיות חמות וגם לשתות משקאות חמים וטעימים. מוצרי מזון אלה משמינים מאוד וכדאי לאכול מהם כמה שפחות, במיוחד בעונת החורף.

ירקות כמו ארטישוק, דלעת, כרוב, כרובית ועוד הם ירקות שמאפיינים את החורף והם דלי קלוריות וגם משביעים את הרעב. פחמימות הן גם סוג של אוכל שאנחנו מרבים להכניס לפה בחורף, וכאן אפשר להחליט שאנחנו אוכלים פחמימות בריאות בלי הרבה שומנים ועם סיבים תזונתיים, כמו חיטה מלאה, תפוחי אדמה, אורז מלא ועוד. מומלץ לאכול מאכלים בריאים, טעימים ומחממים, שיעבירו את החורף בשלום וללא קילוגרמים נוספים. ניתן לאכול מרקים טעימים ומזינים, הכוללים ירקות, חלבונים ודגנים שונים, ואף ניתן לשלב דיאטת מרקים מאוזנת, שכוללת את כל מרכיבי המזון.

כאשר קר בחוץ לא תמיד מתחשק לנו לצאת מהבית, גם לא כאשר יש שמש. אחת הסיבות להשמנה כפי שתיארנו קודם לכן היא מחסור באור השמש, לכן מומלץ לצאת ולספוג קצת את אורה, על מנת שמצב הרוח יעלה ואנחנו נרגיש טוב יותר. אם משלבים את היציאה מהבית לאור השמש יחד עם פעילות גופנית, זה יכול להיות נהדר.

אחד הדברים שמשמינים מאוד זהו האלכוהול. הוא מכיל קלוריות ריקות בכמויות גדולות והוא גורם לחילוף החומרים בגוף לעבוד לאט יותר. אם אנחנו רוצים להימנע מהשמנת חורף מיותרת (ובכלל בכל שאר עונות השנה) כדאי להתרחק עד כמה שאפשר מהאלכוהול.