חרדל – מוסיף טעם לכל מנה!

חרדל - מוסיף טעם לכל מנה!ממרח חרדל, קרם חרדל או פשוט חרדל, הוא ממרח פופולארי המיוצר מזרעים של צמח החרדל (חרדל צהוב, חרדל לבן, חרדל חום ועוד). בתהליך הכנת הרוטב מערבבים את זרעי הצמח עם חומץ, מים, לימון או נוזלים נוספים אחרים, חומרי טעם וריח ותבלינים שונים, עד שנוצרת עיסה בצבע צהוב בעלת מרקם סמיך. את הזרעים ניתן לטחון, לשבור או להשאירם שלמים כשצורת העיבוד משפיעה כמובן על התצורה הסופית של המוצר.

הטעם של ממרחי החרדל השונים נע בין מתוק לחריף וצבעם נע בין צהוב מבריק לחום כהה (ישנם גם ממרחי חרדל ירוקים, סגולים, ורודים וכיוצא בזה, המקבלים את צבעם בהתאם לתבלינים או למרכיבים מסוימים המוספים לתערובת במהלך ההכנה כמו לדוגמה חמוציות, וואסאבי ועוד).

הערכים התזונתיים של חרדל

מאחר וניתן להכין את החרדל במגוון רחב ביותר של דרכים ומאחר ולא אחת מוסיפים לתערובת תבלינים וחומרים שונים, הרי שלא ניתן לספק מידע מדויק בנוגע לערכים התזונתיים של כל תערובות החרדל באשר הן.

לפיכך, החלטנו לפרט בפניכם אודות הערכים התזונתיים שניתן למצוא במאה גרם של מספר ממרחי חרדל הנמכרים כיום ברשתות השיווק בישראל, על מנת לסבר את האוזן בלבד להלן:

  • חרדל דיז'ון – חרדל גרגירים, שופרסל – 128 קלוריות, 7.2 גרם חלבון, 9.4 גרם פחמימות, 6.8 גרם שומן, 1870 מ"ג נתרן ו- 130 מ"ג סידן.
  • חרדל אמיתי, תלמה – 103 קלוריות, 5 גרם חלבון, 11.8 גרם פחמימות, 4 גרם שומן ו- 2447 מ"ג נתרן.
  • חרדל דיז'ון עם גרגירים שלמים, דיפלומט מפיצים בע"מ – 145 קלוריות, 8.2 גרם חלבון, 2.7 גרם פחמימות, 10.7 גרם שומן ו- 1590 מ"ג נתרן.
  • חרדל צרפתי, שופרסל – 144 קלוריות, 7.5 גרם חלבון, 4.1 גרם פחמימות, 10.8 גרם שומן, 2200 מ"ג נתרן ו- 130 מ"ג סידן.
  • REINE DIJON – חרדל דיז'ון, דיפלומט מפיצים בע"מ – 163 קלוריות, 7.5 גרם חלבון, 6.1 גרם פחמימות, 10.7 גרם שומן ו- 2440 מ"ג נתרן.

היתרונות הבריאותיים של חרדל

החרדל יכול לשדרג מגוון רחב של מנות בדגש על בשרים קרים, קציצות בשר, רטבים לסלט ועוד. מאחר ודי בכמות קטנה מאוד של חרדל על מנת להוסיף לטעמן של מנות שונות, הרי שניתן ליהנות מהטעם של החרדל מבלי לחשוש מתוספת משמעותית של שומן. כמו כן, יש לציין כי החרדל מכיל מעט מאוד קלוריות יחסית לרטבים פופולאריים אחרים.

בנוסף, החרדל מכיל שיעור גבוה של נוגדי חמצון (המעניקים לו את צבעו העז) התורמים למלחמה בנזקי הרדיקלים החופשיים ולהאטת תהליכי ההזדקנות. מאחר והחרדל מכיל שיעור גבוה של נתרן, חשוב להימנע מצריכה מופרזת שלו, בעיקר כשמדובר בסובלים ממחלות לב או מחלות הגורמות לאצירת נוזלים. כאשר מכינים ממרח חרדל באופן ביתי, ניתן לשלוט בכמויות המלח המוספות מבלי לוותר על היתרונות של הממרח.