קניידלך – לא חייב להיות משמין!

קניידלך - לא חייב להיות משמין!קניידלך (צורת הכתיב הנכונה היא למעשה קניידלעך או קניידלאך) היא צורת הרבים של המילה קניידל שפירושה ביידיש כופתה. הקניידלך הוא למעשה מאכל מסורתי של יהדות אשכנז העשוי במתכונת של קציצה עגולה המוגשת במרק צח.

את הקניידלך נהוג להכין מקמח וביצים בתוספת של מים ושמן, כשברוב המוחלט של המקרים הקניידלך מוכן מקמח מצה. ישנם מתכונים שבהם נהוג להוסיף למתכון גם תבלינים מסוגים שונים כמו למשל סוכר, מלח או פלפל שחור. את התערובת של הקמח, הביצים, המים והשמן נהוג לעגל לצורת כדור בעזרת הידיים ולבשל במרק.

לא רק מקמח מצה ולא רק בפסח

מדובר על אחד המאכלים המסורתיים שנהוג לאכול בקרב עדות אשכנז במהלך חג הפסח כיוון שניתן להכין אותו מקמח מצה. עם זאת, בקרב אלו שנמנעים מלאכול מצה שרויה (גברוקט'ס, מצה שבושלה במים או שנרטבה) בפסח, לא נהוג מן הסתם לאכול קניידלך סטנדרטי בחג. בקרב הנוהגים להימנע מאכילה של מצה שרויה בפסח נהוג להכין את הקניידלך לפי מתכון מיוחד שבו במקום קמח מצה משתמשים בשקדים טחונים.

יש לציין כי למרות שמדובר על אחד מהמאכלים המובהקים ביותר של חג הפסח, הרי שישנם לא מעט אנשים שנוהגים לאכול את הקניידלך במשך כל ימות השנה.

מה הם הערכים התזונתיים של קניידלך?

כפי שציינו, הקניידלך הוא מאכל שנהוג להכין באופן ביתי או ליתר דיוק באופן ידני ולפיכך לא ניתן לספק ערכים תזונתיים מדויקים. הערכים של הקניידלך משתנים בהתאם למינונים של השמן, קמח המצה והמים וכאשר מתייחסים גם לערכים התזונתיים של המרק בו מבושלים הקניידלך, הרי שמדובר על נושא אף מורכב יותר.

אי לכך, בחרנו להביא את הערכים התזונתיים של שני סוגי קניידלך המוכנים לפי מתכונים שונים לצד המרכיבים שלהם (כל הערכים מצוינים עבור מאה גרם קניידלך):

  • 240 מ"ל מים, 60 מ"ל שמן קנולה, 124 גרם קמח מצה, 1 גרם אבקת אפיה, 2 ביצים, 5 גרם פטרוזיליה, 17 גרם בצל, 9 גרם שמיר, 12 גרם אבקת מרק עוף – 334 קלוריות, 19 גרם שומן, 9 גרם חלבון ו- 31 גרם פחמימות.
  • 750 מ"ל מים, 124 גרם קמח מצה, 30 מ"ל שמן קנולה וביצה אחת – 367 קלוריות, 10 גרם חלבון, 16 גרם שומן ו- 48 גרם פחמימות.

אכילת קניידלך בפסח

באופן עקרוני הקניידלך הם למעשה שילוב של מצות, שמן וביצים. מדובר על כופתאות דחוסות מאוד מבחינה אנרגטית ולכן מומלץ שלא להפריז בצריכתן. במידה ואתם נוהגים להכין את הקניידלך באופן ביתי מומלץ להימנע משימוש מופרז בשמן והדבר נכון גם בנוגע למרק או לכמות מוגזמת של פחמימות. על מנת להפחית את כמות השמן במרק יש לקרר אותו לאחר ההכנה במקרר. באופן טבעי שכבת השומן תצוף בחלק העליון של הסיר וכך יהיה קל יותר להסירה.