אגוזים – מקור שומן בריא וטעים!

אגוזים - מקור שומן בריא וטעים!מבחינה בוטנית, האגוז הוא פרי יבש בעל זרע יחיד שהקליפה החיצונית שלו הופכת לקשה מאוד ככל שהוא מבשיל. עם זאת, מבחינה קולינרית, ההגדרה של האגוז רחבה יותר וכוללת סוגים שונים של פירות וזרעים.

באופן כללי המונח אגוז מתייחס לכל סוג של גרעין שמנוני וגדול שמצוי בתוך קליפה המשמש להכנת מזון או בתור תבלין. כך למשל ישנו מגוון רחב ביותר של אגוזים המשמשים לבישול שאינם נחשבים לאגוזים מבחינה בוטנית. בין היתר מדובר על קשיו, שקד מצוי, קוקוס, צנובר, פיסטוק, אגוז ברזיל ועוד.

היתרונות הבריאותיים של סוגי אגוזים שונים

להלן חלק מהיתרונות הבריאותיים הגלומים בסוגים השונים של האגוזים הנפוצים בישראל על קצה המזלג:

  • אגוזי לוז – אגוזי לוז מכילים מינרלים מגוונים כמו למשל מנגן, ברזל ואשלגן, עשירים במיוחד בוויטמין C, בוויטמין E וחומצה פולית. לפיכך, צריכה קבועה של אגוזי לוז מסייעת במניעת מומים בעובר, בעיכוב תהליכי ההזדקנות, במלחמה ברדיקלים החופשיים, בשמירה על בריאות הרקמות השונות, בספיגת ברזל איכותית ועוד.
  • אגוזי קשיו – אגוזי הקשיו עשירים במיוחד באבץ, ברזל וחלבון. למעשה אגוזי הקשיו מכילים בממוצע פי 2 יותר ברזל מיתר האגוזים. הברזל חשוב לנו במיוחד לצורך יצירה של כדוריות דם אדומות, האבץ נחוץ לשמירה על תפקוד תקין של מערכת החיסון וכן נחוץ לשמירה על שיער בריא, ציפורניים בריאות ועור בריא.
  • אגוזי ברזיל – אגוזי ברזיל עשירים במיוחד בחומצות שומן בלתי רוויות המסייעות להוריד את רמת הכולסטרול מסוג LDL ולהעלאת רמת ה- HDL. כמו כן, אגוזי ברזיל הם המקור הטוב ביותר בטבע לסלניום, נוגד חמצון אקטיבי במיוחד. מאחר ורמות גבוהות של סלניום עלולות להיות רעילות, מומלץ שלא לצרוך יותר מחמישה אגוזי ברזיל מדי יום.
  • אגוזי פקאן – אגוזי פקאן עשירים מאוד בוויטמין A החשוב לבריאות מערכת הראייה ומערכת החיסון וכן עשירים מאוד בסיבים תזונתיים המסייעים לשיפור תפקוד מערכת העיכול.

שילוב אגוזים בתזונה היומית

את האגוזים ניתן לשלב פחות או יותר בכל סוג של ארוחה. כך למשל ניתן לשלב אותם בסוגים שונים של סלטי ירקות או סלטי פירות, להוסיף אותם לדגני הבוקר, ליוגורט, למנות מוקפצות, לעוגות, פשטידות ועוד. כמו כן, ניתן לטחון את האגוזים השונים להכנת ממרח וכן לשלב אותם בסוגים שונים של מתבלים להוספת מרקם מעניין.

חשוב להיות ערים לכך שהאגוזים השונים מכילים לרוב לא מעט קלוריות ולפיכך יש להתייחס לכך בחישוב הקלוריות היומי. כך למשל במאה גרם של אגוזי מקדמיה ניתן למצוא כ- 718 קלוריות, במאה גרם של אגוזי פקאן ניתן למצוא כ- 730 קלוריות ואילו במאה גרם אגוזי קשיו ניתן למצוא כ- 553 קלוריות במאה גרם. לאור זאת, מומלץ להעדיף להוסיף אגוזים לארוחה במקום לנשנש אותם באופן בלעדי שכן בנשנוש הצריכה עלולה להיות לא מבוקרת.