מאכלים חלביים בריאים וקלים בחג השבועות

מאכלים חלביים בריאים ודיאטטיים לחג השבועותחג השבועות, חג הגבינות, הוא מהחגים האהובים על הישראלי הממוצע. עם כל הכבוד לביכורים, לבגדים הלבנים או לשעשועי המים של הילדים, הסיבה העיקרית לכך היא שהתפריט הקולינרי של חג השבועות הוא מהעשירים ביותר שיש. בשבועות אוכלים תפריטים חלביים, שאהוב מאד על החיך הישראלי, ובכלל זה פיצות, פשטידות, פסטות, קישים, בלינצ'סים – והרשימה הטעימה עוד ארוכה מאד.

הבעיה העיקרית של המאכלים האלה, ניחשתם נכון, היא שקשה מאד לאכול אותם ולשמור על משקל גוף תקין, כאשר חלק מהם נחשבים למפוצצים בקלוריות ובשומנים. אבל יש גם חדשות טובות, והן שאם רק מחפשים אפשר למצוא מתכונים חלביים מוצלחים מאד לחג השבועות, שהם גם דיאטטיים.

כך מפחיתים את הקלוריות

הבעיה העיקרית של המתכונים המאפיינים את חג השבועות היא שהם כוללים רכיבים שנחשבים למשמינים, דוגמת גבינות, חמאה, שמנת או פשטידות. לא צריך להיות גאון קולינרי כדי להסיק שבאמצעות החלפת הרכיבים הבעייתיים בכאלה הנחשבים למשמינים פחות, ניתן להפחית את הערך הקלורי של המנה בעשרות מונים.

ולא, זה ממש לא הכרחי לפגוע בטעם המנה. אם לוקחים דוגמא נפוצה, ברור מדוע פשטידת ירקות משמינה פחות ביחס לפשטידת גבינות או פשטידת פסטה, אבל עדיין אפשר לאכול בשבועות מתכונים טובים וטעימים לא פחות. אם מקפידים על מתכונים בטוחים המכילים בעיקר מרכיבים "רזים" יחסית.

אפשר דוגמאות?

ניתן להחליף רכיבים משמינים ברכיבים דלי שומן, ולהכין גרסאות קלות שומן של המאכלים מוכרים: עוגת גבינה, למשל, כוללת בגרסה המקובלת כ-550 קלוריות בממוצע, אך הגרסה מופחתת השומן מכילה כמות קלוריות פחותה פי חמש. וזה הבדל עצום.

לא חסרות דוגמאות למתכונים בריאים ודלי שומן, ואפשר להכין אותם בגרסאות דיאטטיות, תוך לקיחת הסיכון שהמתכון לא ייצא בדיוק כמו שציפיתם .

המקום למצוא בו מתכונים דיאטטיים לשבועות

אנחנו חיים בעידן המידע והדיגיטל, וזה כולל שפע מתכונים ברחבי הרשת. חיפוש פשוט בגוגל יחשוף אתכם למאות מתכונים מיוחדים לשבועות, עם הבטחה אחת: הם יהיו הדיאטטיים ביותר שאפשר לצפות להם, או לכל הפחות דיאטטיים ביחס לגרסאות המקובלות והמשמינות יותר של אותם מאכלים.

אתרי האוכל הכלליים, בלוגים או אפילו אתרי החדשות יפיצו לקראת החג (ולעיתים גם במועדים אחרים) מתכונים מגוונים, לחלקם אחראיים כמה מהשפים או הקונדיטורים המובילים של מדינת ישראל. בדרך זו גדלים הסיכויים לכך שהמתכונים יהיו לא רק דיאטטיים אלא גם טעימים ואיכותיים.

הערה חשובה אחרונה לפני שמסיימים

לא רק מה שאתם אוכלים בשבועות צפוי להשפיע על המשקל שלכם, אלא גם התנהלותכם במשך החג. מומלץ לא להגיע לארוחת החג כשאתם גוועים מרעב, מה שעלול לגרום לאכילה מוגברת. במהלך החג או לאחריו חשוב להקפיד על פעילות גופנית אירובית, המסייעת בשריפת הקלוריות העודפות שאולי הצטברו בגוף גם אם נזהרתם והקפדתם על תזונה נכונה.

שיהיה חג שמח, טעים ומרזה.