לשמור על הבריאות גם בבידוד בשל נגיף הקורונה

מאת: מערכת האתר, 15/3/2020

עשרות אלפי ישראלים נמצאים בימים אלה בבידוד בביתם ולפי ההערכות, בשבועות הקרובים יצטרפו אליהם עוד רבבות בני אדם ואף למעלה מכך. הבידוד הוא ללא ספק הדרך הטובה ביותר להאט את קצב התקדמות המחלה ולשמור על בריאות הציבור, בדגש על בריאותם של אלו הנמצאים בסיכון גבוה לסבול מתחלואה קשה ואף מסכנת חיים. עם זאת, לבידוד עשויות להיות השפעות שליליות על הבריאות של אלו השוהים בביתם ומתנתקים מהעולם בעל כורחם. בכתבה נספק מספר עצות וטיפים שימושיים שיסייעו לכם להתמודד עם האתגרים שמציב הבידוד לבריאותכם התקינה.

שמרו על שגרה: גם על סדר יום וגם על ארוחות קבועותלשמור על הבריאות גם בבידוד בשל נגיף הקורונה

אחד האתגרים הגדולים ביותר העומדים בפני אדם הנמצא בבידוד ומעוניין להימנע מעלייה במשקל, נוגע לערעור סדר היום הקבוע והיציאה מהשגרה. אין דבר מפתה יותר מלשבור את השגרה "עד הסוף" ולאכול מה שמתחשק, מתי שמתחשק. הצרה היא שעל ה"חטאים הקטנים", משלמים הרבה מאוד (זכרו תמיד: הרבה יותר קל לצאת מהשגרה מאשר לחזור אליה). לפיכך חשוב ביותר לשמור על סדר יום קבוע לכל אורך תקופת הבידוד: בין השאר יש להקיץ בשעה קבועה, ללכת לישון בשעה קבועה ומובן שגם לאכול את הארוחות בשעות קבועות מדי יום ביומו.

הימנעו מחטאים קטנים: אל תכניסו פיתויים לאזור המבודד

למרות שלכולנו יש רצון מובן מאליו לפנק את עצמנו בעתות משבר, זה עדיין לא אומר שיש צורך לזלול מכל הבא ליד בתקופת הבידוד. מעבר לכך – ההמלצה היא שלא להכניס מתוקים או חטיפים עתירי קלוריות הביתה, "ליתר ביטחון". אז נכון – זה נחמד לפצות את עצמנו בשעה הקשה הזו, אבל מי אמר שאוכל הוא האמצעי היחיד? זה הזמן לגלות יצירתיות ולפנק את עצמכם בדרכים שונות, שלא כוללות תוספת קלורית לתפריט היומי.

אל תוותרו לעצמכם: המשיכו בשגרה לשמירת הגזרה

מי שמחפש תירוצים שיאפשרו לו להפסיק להתאמן ולהתחיל להזניח את הכושר הגופני שלו, קרוב לוודאי יוכל למצוא אותם גם אם לא היה צריך להימצא בבידוד. לעומת זאת מי שהכושר הגופני שלו עומד בראש מעייניו, לא יתקשה להתאמן גם בזמן שיימצא בבידוד.
גם בהקשר הזה, מומלץ מאוד לשמור על משטר אימונים קבוע, המתאים למשטר האימונים שהורגלתם אליו לפני הבידוד. חשוב מאוד להפנים כי גם אם אין לכם עזרי כושר כאלו ואחרים, עדיין אין שום סיבה שתוותרו על האימון. ישנו מגוון אינסופי של תרגילי התנגדות שניתן לבצע כנגד משקל הגוף ולא חסרים תרגילים אירוביים שניתן לבצע אפילו בחדרים קטנים.

לא רק הגוף: פנקו גם את הנפש שלכם

רוב הסיכויים שכבר זמן מה מתחשק לכם לקחת קצת חופש, לפרוש לכמה ימים ממרוץ העכברים ופשוט להתמסר לאיזה ספר טוב שאתם לא מצליחים להגיע אליו. יכול גם להיות שיש לכם רשימה של סרטים שהבטחתם לעצמכם שתצפו בהם ו/או רשימה של הרצאות TED, שכבר התחלתם לחשוב שתזכו להגיע אליה/ן רק בפנסיה.

תקופת הבידוד היא בדיוק ההזדמנות לפנות קצת או הרבה זמן לכל אותם דברים ששמתם בצד כי לא מצאתם פנאי עבורם. הרשו לעצמכם להתנתק ממהדורות החדשות וממניין החולים והמתים ותחת זאת התמסרו לאותו ספר או לאותה סדרת הרצאות שתמיד סקרנה אתכם. הבידוד יכול להוות גם הזדמנות מצוינת לאמץ תחביב חדש או להתנסות בדברים חדשים כמו מדיטציה למשל.

לפני שלוחצים על ה-Play בנטפליקס, חדשו וחזקו קשרים

בזמן הבידוד באפשרותכם לערוך שיחות ארוכות ומעמיקות מבלי להיות לחוצים ולהביט בשעון כל עשר דקות. הרי אף אחד לא מחכה לכם שתאספו אותו, אין לכם פגישה חשובה שאתם צריכים להגיע אליה ויש לכם (כמעט) את כל הזמן שבעולם. לכן רגע לפני שאתם שוקעים בתהומות הנטפליקס, נסו לחשוב על כל בני המשפחה, החברים והמכרים שהייתם מעוניינים להיות איתם בקשר טוב יותר. אין עוררין על כך שזהו הזמן המתאים ביותר להתקשר לכל אותם אנשים ולחדש את כל אותם הקשרים שמעט הזנחתם לאחרונה. היו סמוכים ובטוחים שהאדם בעברו השני של הקו, ישמח עד מאוד על כך שזכה לשיחה "מהבידוד".

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תסמינים לנגיף הקורונה – ככה תזהו אותם כמה שיותר מוקדם

המדריך להורים להתמודדות עם הקורונה