היתרונות הבריאותיים של הדובדבנים

היתרונות הבריאותיים של הדובדבניםהדובדבן הוא תת סוג של פרונוס, סוג של שיחים ועצים בעלי פרחים, הכולל בנוסף גם את השזיף, את השקד והאפרסק. סך הכול מונה סוג זה יותר מארבע מאות ושלושים מינים שונים, אך ללא ספק הדובדבן הוא אחד האהובים והפופולאריים ביותר שבהם. המינים הפופולאריים ביותר של הדובדבן הם הדובדבן החמוץ והדובדבן המתוק.

מדובר על שני עצים חסונים וגדולים היכולים להתנשא עד לגובה של שמונה עשר מטרים (בגידולים מסחריים גובהם של העצים לרוב לא עולה על ארבעה מטרים). עצי הדובדבן נפוצים בעיקר באמריקה הצפונית, באירופה ובאסיה ובראש רשימת המדינות המגדלות דובדבנים ניתן למצוא את ארצות הברית, איראן ותורכיה. בישראל מגדלים כיום שני מינים עיקריים של דובדבנים: דובדבן קטן פרי ודובדבן שרוע.

הערכים התזונתיים של דובדבנים

להלן הערכים התזונתיים של מאה גרם דובדבנים חמוצים:

50 קלוריות, גרם אחד של חלבון, 12.18 גרם פחמימות, 0.3 גרם שומן, 1.6 גרם סיבים תזונתיים ו- 86.15 גרם מים.

ויטמינים – ויטמין B1 (תיאמין) – כ 0.03 מ"ג, ויטמין B2 (ריבופלבין) – כ 0.04 מ"ג, ויטמין B3 (ניאצין) – כ 0.4 מ"ג, ויטמין B9 (חומצה פולית) – כ 8 מק"ג, ויטמין B6 – כ 0.044 מ"ג, ויטמין B5 – כ 0.143 (סה"כ 0.665 מ"ג ויטמינים מקבוצת B), ויטמין A – כ 64 מ"ג, ויטמין C – כ 10 מ"ג, ויטמין E – כ 0.07 מ"ג וויטמין K – כ 2.1 מק"ג.

מינרלים – 173 מ"ג אשלגן, 0.1 מ"ג אבץ, 15 מ"ג זרחן, 9 מ"ג מגנזיום, 0.32 מ"ג ברזל, 16 מ"ג סידן ושלושה מיליגרם נתרן.

היתרונות הבריאותיים של דובדבנים

הן הדובדבן המתוק והן הדובדבן החמוץ מועילים מאוד לבריאות, אך הדובדבן החמוץ מכיל ריכוז גבוה יותר של נוגדי חמצון. נוגדי החמצון מסייעים בהפחתת הנזקים של הרדיקלים החופשיים ובנוסף לכך מאטים את תהליכי ההזדקנות.

באופן כללי, ככול שהדובדבן כהה יותר, כך ריכוז נוגדי החמצון שבו גבוה יותר. בין נוגדי החמצון הרבים שמצויים בדובדבנים ניתן למנות את הפנולים ואת האנתוציאנינים, המסייעים בין היתר להאטת תהליכי ההתנוונות של מערכת העצבים המרכזית ומהווים גורם מגן מפני מחלת האלצהיימר.

בנוסף לכך, כמות האשלגן הגבוהה וכמות הנתרן הנמוכה שבדובדבנים מסייעות במניעת יתר לחץ דם. עם זאת, חולי כליות מונחים בדרך כלל להימנע מצריכה מופרזת של דובדבנים מפאת רמות האשלגן הגבוהות.

שילוב הדובדבנים בתזונה היומיומית

את הדובדבנים מומלץ בעיקר לצרוך כשהם טריים וזאת כיוון שכך ניתן לנצל את היתרונות הבריאותיים שלהם במלואם. הדובדבנים ישתלבו בכול סלט פירות וכן יעטרו בצבעוניות שלהם כול קינוח באשר הוא.

עם זאת, בהחלט ניתן גם להכין מהדובדבנים מרקחות שונות כמו למשל ריבות או קונפיטורות אם כפרי יחיד ואם כתוספת לפירות נוספים. כמו כן, ניתן לשלב את הדובדבנים בשייקים ולהכין מהם מיץ (רק לא לשכוח לגלען את הפירות המתוקים לפני ההכנה כמובן).