דיאטת ירקות

דיאטת ירקותכשתזונה צמחונית מתוכננת היטב, היא יכולה לענות על הצרכים הבריאותיים של אנשים בכל הגילאים, כולל ילדים, בני נוער, ונשים הרות או מיניקות. המפתח הוא לגלות מודעות לצרכים התזונתיים, כך שניתן יהיה לתכנן כראוי את הדיאטה. תזונה בריאה צריכה לכלול רכיבים מכל קבוצות המזון, בכמויות מתונות.

המשפט "תאכל את הירקות" מהדהד בראשם של אנשים רבים עוד מילדותם. ואכן, אחת השיטות הטובות ביותר לשפר את הבריאות היא לאכול שפע ירקות באיכות גבוהה, ורצוי שיהיו טריים ואורגניים. למרות שהמשימה נשמעת מורכבת, דיאטת ירקות היא בריאה, יעילה וקלה לביצוע.

מיצי ירקות כשיטת בריאות מצוינת

ראשית, שתיית מיץ ירקות היא השיטה הטובה ביותר לצריכת שפע ירקות במנה אחת. המיץ טעים ומושך לשתיה, כלומר, ברגע שמתרגלים אליו. ניתן להכינו בהדרגה מירקות ירוקים כהים בריאים כגון כרוב ולמתן את המרירות עם לימון טרי.

ניתן אף להוסיף למיץ רכיבי מזון מסוימים כדי לשפר את הטעם, כגון חמוציות, קליפת לימון מגורדת, או שורש ג'ינג'ר מגורד, המכילים יתרונות נפלאים לבריאות הלב וכלי הדם.

עקרונות דיאטת ירקות מבוססים על הקשבה קפדנית לגוף והבנה לאילו ירקות הגוף מגיב בצורה חיובית. הבטן צריכה להרגיש טוב במשך כל היום, ואם היא "נוהמת", כנראה שהדיאטה מכילה רכיב ירק שאינו מתאים לשתייה או אכילה, באופן אישי.

מטרת הדיאטה היא לאכול לפחות שלוש מנות יומיות של ירקות טריים, למרות שניתן לאכול או לשתות אותם בכל צורה מועדפת. גם אם בתחילת הדרך אדם מצליח לשתות את המיץ רק פעמיים בשבוע, אין להתייאש. בסופו של דבר ניתן להתרגל לטעם והדיאטה הופכת להיות קלה יותר.

גם אם מתחילים לאט את דיאטת הירקות, ברגע שמתחילים אותה, ניתן להבחין בתחושות הרווחה וקלות התנועה. הגוף מוצף בחומרים מזינים להם הוא משתוקק, ובאופן שאינו מפתיע, מחלות וכאבים מתחילים להעלם.

בחירות נכונות של ירקות

אלא שלא כל הירקות מומלצים לאכילה בדיאטה זו, שכן חלק מהירקות מכילים ריכוזים גבוהים של עמילן, שהוא פחמימה המכילה רמות גבוהות של סוכר, כלומר, הם משמינים. לכן מגבילה הדיאטה את כמות אכילת הירקות העשירים בעמילנים.

מגבילים, אך לא נמנעים לחלוטין, שכן חלק מהירקות המכילים רמות גבוהות של עמילן, חשובים לתזונה היומית על מנת שלא לגרום לחוסרים תזונתיים חיוניים. בכל דיאטה בריאה, צריכים להקפיד על מילות המפתח: איזון-מתינות-בריאות.

ירקות עשירים בעמילנים, מהם יש להימנע בדיאטת ירקות הם תפוחי אדמה, בטטות ותירס. הירקות המכילים עמילנים ומותרים במהלך הדיאטה בכמויות מתונות הם גזר, למרות שחלק מהתזונאים סבורים כי מוטב שלא לאכול אותו ללא הגבלה; ואפונה, סלק וערמונים, שנחשבים טובים לדיאטה, אך לא בכמויות מוגזמות.

הירקות המכילים פחמימות ומתאימים לדיאטה הם ירקות בעלי עלים ירוקים, כגון תרד, חסה, מנגולד, וכרוב; נבטים, שהם בריאים ביותר; מלפפונים, בצל ירוק, חצילים ועגבניות; עשבי תיבול כגון בזיליקום, שמיר, פטרוזיליה וכוסברה; סלרי, בצל ופלפלים ירוקים.

כלומר, גם הירקות המכילים ריכוזים בינוניים עד גבוהים של עמילנים או פחמימות, מותרים לאכילה בדיאטת ירקות, כל עוד הם נצרכים בתבונה.

דיאטת הירקות אינה צריכה להיות משעממת ומתסכלת, שכן היא ניתנת לביצוע במגוון אפשרויות כגון מיצים בריאים, סלטים גדולים ועשירים בירקות, מרקי ירקות, פשטידות ירקות ללא קמח, ובעצם כל מה שהדמיון יכול ליצור. אך יש לשים לב שהגוף צורך את כל המרכיבים התזונתיים הנחוצים לו, ומומלץ להתייעץ עם דיאטנית לפני ובמהלך ביצוע הדיאטה.

קראו עוד:

אתגר התזונה של ג'ניפר לופז: ג'ני מהבלוק שוברת את הרשת עם דיאטה חדשה

מתכונים לחצילים ממולאים בריאים ודיאטטיים

דיאטת Noom: לאכול מאכלים בכל צבעי הקשת, כמעט וגם לשבוע