דיאטה לפי סוג דם

דיאטה לפי סוג דםתזונה המבוססת על סוג הדם, A, B, AB, או O, שומרת על גוף בריא. זה הרעיון הניצב מאחורי דיאטה זו, שנוצרה במקום על ידי הנטורופת פיטר ג'. דה אדמו. לטענתו, מזונות מגיבים באופן כימי לסוג הדם האישי, והקפדה על תזונה המיועדת לסוג הדם, מסייעת לגוף לעכל מזון באופן יעיל יותר, לירידה במשקל, להגברת האנרגיה ולמניעת מחלות.

תפריט דיאטה לפי סוג דם

בהתאם לסוג הדם, המזונות המומלצים בדיאטה זו כוללים:

דם מסוג A לסוג דם זה מתאימה דיאטה המאופיינת בהימנעות מבשר, ומבוססת על פירות וירקות, שעועית, קטניות ודגנים מלאים. רצוי שהרכיבים יהיו אורגניים וטריים, שכן לאנשים עם סוג דם זה יש מערכת חיסונית רגישה.

דם מסוג AB לסוג דם זה מתאימה דיאטה המתמקדת בטופו, פירות ים, חלב וירקות ירוקים. אנשים עם סוג דם זה נוטים לסבול מחומצת קיבה נמוכה, ועליהם להימנע מקפאין, אלכוהול ובשרים מעושנים על מנת לרפא את בעיות הקיבה.

דם מסוג B בדיאטה המתאימה לסוג דם זה יש להימנע מגרעיני תירס, חיטה, כוסמת, עדשים, עגבניות, בוטנים ושומשום. גם עוף נחשב לבעייתי, ומומלץ לאכול ירקות ירוקים, ביצים, בשרים רזים ומוצרי חלב דלי שומן.

דם מסוג O לסוג דם זה מתאימה דיאטה כבדה עתירת חלבונים כגון בשר רזה, עוף, דגים, ירקות, דגנים, קטניות ומוצרי חלב. מומלץ לצרוך גם תוספים שונים על מנת לסייע לבעיות בטן ותופעות לוואי, מהם נוטים לסבול אנשים עם דם מסוג O.

הגבלות או העדפות תזונתיות

היות והדיאטה מכתיבה אכילת סוגי מזונות מסוימים מאוד המבוססים על סוג הדם האישי, אין הרבה מקום לפרשנות אישית. לדוגמה, אם אדם חובב בשר ותפוחי אדמה, הוא לא ייהנה מסוג דיאטה המאופיינת על מאכלים צמחוניים בעיקר.

בנוסף למאכלים המותרים והאסורים, יש להקפיד גם על סוגי תבלינים ועשבי תיבול המותרים או האסורים על פי סוג הדם. דיאטה על פי סוג דם מורכבת בעיקר ממזונות אורגניים, כגון חלב סויה ורכיבים המכילים חרובים, שעלותם עשויה להיות יקרה. גם ויטמינים ותוספים צמחיים, שעשויים להיות יקרים מעט, הם חלק חיוני מעקרונות הדיאטה.

יתרונות וחסרונות לדיאטה על פי סוג דם

מחקר אחד שבחן את עקרונות הדיאטה, מצא כי אנשים עם סוגי דם מסוימים חוו תועלת גבוהה באמצעות הפחתת הכולסטרול, בעקבות התזונה דלת השומן, אך לא הוכח כי דיאטה זו היא שהייתה אחראית להשפעה שהתקבלה, או שהיא הובילה לירידה במשקל.

בנוסף, לא קיימים מחקרים שהוכיחו כי הדיאטה מסייעת לבעיות עיכול או שהיא משפרת רמות אנרגיה. למרות שסביר להניח כי ניתן להפחית במשקל עם הדיאטה, החיסרון העיקרי שלה הוא שהיא מגבילה ביותר.

דיאטה זו מבוססת אך ורק על סוג הדם האישי. לכן, אם אדם סובל ממצב כרוני, למשל, סוכרת, יתכן שיצטרך לאכול מאכלים המכילים רמות גבוהות של חלבונים, ואילו אדם אחר עם סוכרת, עשוי להתבקש להימנע ממוצרי חלב או עוף. כך ששיטות תזונה אלו, המתאימות לדיאטה על פי הדם, עשויות להתנגש עם תכנית הטיפול המיועדת לסוכרת.

ביקורת על הדיאטה

איגוד הסוכרת האמריקני ממליץ על גישה מעשית יותר להרגלי אכילה, ומזהיר מפני התמקדות במזונות מסוימים. במרבית המקרים, לא מומלץ להימנע מכל קבוצות המזון העיקריות.

דיאטה לפי סוג דם אינה מאפשרת מענה למצבים כגון מחלות לב, לחץ דם גבוה או כולסטרול גבוה. ירידה משמעותית ובטוחה במשקל, משפיעה לטובה על מצבים אלו. אך ללא קשר לסוג הדם, איגוד הלב האמריקני (AHA), ממליץ להקפיד על קווי התזונה המנחים המתאימים למצבי בריאות כרוניים.

בנוסף, כל אדם, ללא קשר לסוג הדם שלו, או להרגלי התזונה עליהם הוא מקפיד, צריך לשלב, כתכנית תזונה נכונה, לפחות שעה וחצי של פעילות גופנית אירובית בשבוע, ולבצע לפחות שני אימוני כוח בשבוע. הדיאטה לפי סוג דם, אינה מתייחסת כלל לנושא הפעילות הגופנית.

בשורה התחתונה, אם דיאטה זו עדיין מסקרנת, למרות חסרונותיה והביקורות עליה, אדם צריך לבדוק ולהבין שוב את ההמלצות המסורתיות לאכילה בריאה וירידה במשקל, שאינן מבוססות על סוג דם, כדי לקבל החלטה מושכלת לביצוע הדיאטה.